REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zgłosić i wyrejestrować zleceniobiorcę

Katarzyna Jezierska
Jak zgłosić i wyrejestrować zleceniobiorcę. /Fot. ShutterStock
Jak zgłosić i wyrejestrować zleceniobiorcę. /Fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy, a także terminowego wyrejestrowania po zakończeniu umowy spoczywa na płatniku składek – zleceniodawcy.

Zgłoszenie zleceniobiorcy

Na zgłoszenie zleceniobiorcy przepisy dają płatnikowi niewiele czasu.

Autopromocja

Terminy obowiązujące w tym zakresie to:

 • zgłoszenie zleceniobiorcy do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego – 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń (czyli w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania umowy-zlecenia),
 • zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – termin wskazany przez ubezpieczonego (ale nie wcześniej niż data wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem).

Z kolei na wyrejestrowanie zleceniobiorcy płatnik składek ma 7 dni od momentu ustania tytułu do ubezpieczeń. W przypadku zleceniobiorcy będzie to dzień rozwiązania lub wygaśnięcia umowy-zlecenia. Wyrejestrowania dokonuje się na druku ZUS ZWUA, podając jako datę wyrejestrowania datę, od której osoba ta nie podlega już ubezpieczeniom.

W przypadku gdy nastąpiła zmiana danych wymienionych na zgłoszeniu dotyczących tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania, płatnik ma obowiązek wyrejestrować ubezpieczonego i ponownie zgłosić go do ubezpieczeń społecznych z prawidłowymi danymi.

Zleceniobiorca był zgłoszony w ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 0411 00. Od 1 lipca 2011 r. ubezpieczony nabył prawo do emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płatnik powinien:

 • wyrejestrować zleceniobiorcę za pomocą dokumentu ZUS ZWUA, z kodem 0411 00 i datą wyrejestrowania 1 lipca 2011 r.,
 • zarejestrować go ponownie z kodem 0411 10, również od 1 lipca 2011 r.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Wybór dokumentu zgłoszeniowego

Przed zgłoszeniem do ubezpieczeń społecznych płatnik musi wskazać, jakim ubezpieczeniom powinien podlegać zleceniobiorca z tytułu zawieranej umowy, dlatego też ustala, czy:

 • zleceniobiorca z tytułu umowy-zlecenia podlega zgłoszeniu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych oraz wypadkowego – druk ZUS ZUA,
 • zleceniobiorca z tytułu umowy-zlecenia podlega zgłoszeniu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych oraz wypadkowego oraz wnioskuje o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym – druk ZUS ZUA,
 • zleceniobiorca z tytułu umowy-zlecenia podlega tylko obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu i wnioskuje o przystąpienie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych – druk ZUS ZUA,
 • zleceniobiorca z tytułu umowy-zlecenia podlega tylko obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu i nie wnioskuje o objęcie ubezpieczeniami dobrowolnymi – druk ZUS ZZA,
 • zleceniobiorca jest uczniem lub studentem do ukończenia 26. roku życia lub wykonuje zlecenie w ramach własnej działalności pozarolniczej (w rozumieniu przepisów podatkowych) i w ogóle nie zgłasza go do ubezpieczeń ani obowiązkowych, ani dobrowolnych.

Jakie dokumenty potwierdzają opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne

Dla osoby wykonującej pracę na podstawie umowy-zlecenia obowiązują obecnie następujące kody tytułu ubezpieczeń:

 • 0411 XX – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę-zlecenie lub umowę o świadczenie usług,
 • 0417 XX – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę-zlecenie lub umowę o świadczenie usług, z mocy przepisów szczególnych niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Odrębnego zgłoszenia z tytułu umowy-zlecenia nie dokonuje się, jeżeli umowa ta została zawarta z własnym pracownikiem. W takim przypadku wynagrodzenie z tytułu zlecenia sumuje się razem z wynagrodzeniem z umowy o pracę i rozlicza w jednym raporcie ZUS RCA, z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 0110 XX.

Forum Kadry

Korekta dokumentów zgłoszeniowych

Wśród wielu tytułów do ubezpieczeń społecznych przepisy określające ubezpieczenie z tytułu umowy-zlecenia należą do zmienianych najczęściej. Korekta dokumentów zgłoszeniowych za zleceniobiorców będzie zatem wiązała się z koniecznością analizy obowiązujących w danym czasie przepisów ubezpieczeniowych oraz kodów ZUS opisujących umowę-zlecenie, obowiązujących w danym okresie.

Najczęściej popełniane przez płatników błędy dotyczą:

 • kodu tytułu ubezpieczenia,
 • schematu podlegania ubezpieczeniom (tj. różnych konfiguracji zgłoszenia do poszczególnych ubezpieczeń),
 • daty powstania i wygaśnięcia obowiązku ubezpieczeń.

W przypadku stwierdzenia jednego z tych błędów ubezpieczonego należy:

 • wyrejestrować z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA, z datą wyrejestrowania tożsamą z uprzednio dokonanym zarejestrowaniem,
 • ponownie złożyć zgłoszenie z podaniem prawidłowych kodów tytułu ubezpieczenia/danych dotyczących schematu podlegania/dat podlegania poszczególnym ubezpieczeniom na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Składki na Fundusz Pracy z umów cywilnoprawnych

Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy w dokumencie zgłoszeniowym płatnik poda kod tytułu ubezpieczenia spoza słownika – czyli kod niezgodny z obowiązującym w danym okresie wykazem kodów zawartym w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wówczas należy złożyć tylko poprawnie wypełnione zgłoszenie do ubezpieczeń, z podanym prawidłowym kodem tytułu ubezpieczenia.

ZUS KOA

Ogromną trudność sprawia płatnikom korygowanie okresów podlegania ubezpieczeniom w sytuacji dużej liczby, często krótkotrwałych umów-zleceń, zawieranych z jednym ubezpieczonym. Zarówno błędy w składanej przez płatnika dokumentacji, jak i błędne przetworzenie prawidłowych dokumentów przez system informatyczny KSI ZUS mogą skutkować zapisaniem na koncie ubezpieczonego nieprawidłowych okresów ubezpieczeń. Nieprawidłowości tego rodzaju zwykle wykrywa ZUS. Płatnik nie powinien wtedy sam korygować dokumentów zgłoszeniowych.

W celu uzyskania prawidłowych zapisów na koncie ubezpieczonego płatnik składa dokument ZUS KOA (zgłoszenie korekty okresów podlegania ubezpieczeniom społecznym i/lub ubezpieczeniu zdrowotnemu). Wykazuje w nim chronologicznie wszystkie okresy, w których ubezpieczony podlegał u niego ubezpieczeniom, ze wszystkich tytułów.

Na podstawie informacji ZUS KOA dokumentację zgłoszeniową ZUS uporządkuje we własnym zakresie.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA