reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Komu przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej

Komu przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej

Prawo do nagrody jubileuszowej może wynikać z przepisów prawa pracy albo z przepisów wewnątrzzakładowych. Pracodawca, chcąc przyznać pracownikom taką gratyfikację, musi umieścić odpowiednie zapisy np. w regulaminie wynagradzania.

Wysokość nagrody jubileuszowej

Wysokość nagrody wynika bezpośrednio z wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymuje pracownik. Podstawę do obliczenia wysokości nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do tej nagrody, chyba że korzystniejsze dla niego jest wynagrodzenie, jakie otrzyma w dniu wypłaty.

Wysokość nagrody jubileuszowej najczęściej nalicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, ale może być również ustalana jako wielokrotność wynagrodzenia zasadniczego.

W razie nabycia przez pracownika prawa do nagrody po zmianie wymiaru czasu pracy podstawę do obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi po tej zmianie.

Natomiast jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody, będąc zatrudniony w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie, jakie przysługiwało pracownikowi bezpośrednio przed zmianą wymiaru czasu pracy.

Wypłacona nagroda jubileuszowa jest wliczana do dochodu ze stosunku pracy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w roku kalendarzowym, w którym pracownik otrzymał taką gratyfikację. Należy więc naliczyć i odprowadzić od tego świadczenia zaliczkę na podatek dochodowy.

Przykład

Nagroda jubileuszowa wypłacana nie częściej niż co 5 lat została naliczona w wysokości 4500 zł brutto. Zaliczka na podatek – 4500 zł x 18%, tj. 810 zł. Nagroda jubileuszowa powinna być wypłacona w wysokości 3690 zł.

Nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według ustanowionych zasad ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat, nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama