REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia rodzinne związane z urodzeniem dziecka

Renata Tonder

REKLAMA

Rodzicom dziecka przysługuje becikowe w wysokości 1000 zł na jedno dziecko. Należy się ono po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Kobieta, która urodzi dziecko, może z tego tytułu liczyć na finansowe wsparcie w ramach obowiązującego systemu świadczeń rodzinnych.

REKLAMA

Autopromocja

W niektórych przypadkach, po spełnieniu określonych warunków, jedna osoba może otrzymać aż 3 rodzaje świadczeń związanych z urodzeniem dziecka, tj.:

 • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka,
 • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe),
 • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przyznawana w drodze uchwały rady gminy, finansowana z jej własnych środków.

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka

Osoba, która spełnia kryterium dochodowe (504 zł lub 583 zł na osobę w rodzinie) i jest uprawniona do zasiłku rodzinnego, może wystąpić wraz z wnioskiem o wypłatę tego zasiłku, także o wypłatę dodatku z tytułu urodzenia dziecka. Dodatek ten przysługuje jednorazowo w wysokości 1000 zł na każde urodzone dziecko. Jeżeli zatem przy jednym porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko, to na każde z nich przysługuje po 1000 zł. Zasada ta ma także zastosowanie do osób, które przysposobiły dziecko lub są jego opiekunami prawnymi lub opiekunami faktycznymi. Należy jednak pamiętać, że opiekunowi faktycznemu dziecka dodatek przysługuje do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia i pod warunkiem że nie został wcześniej przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.

Dodatek do rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka 2020/2021 – wysokość, wniosek

Należy pamiętać, że od 1 listopada 2009 r. przy ubieganiu się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka wymagane jest przedłożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10. tygodnia ciąży do dnia porodu. Nie dotyczy to jednak osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka. Dla rodziców dziecka wymóg dołączenia zaświadczenia lekarskiego dotyczy wniosków o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka składanych na nowy okres zasiłkowy 2009/2010, bez względu na termin urodzenia dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że:

 • uznaje się, iż przedstawienie lekarzowi w kraju przez zainteresowaną (po porodzie) przedmiotowej dokumentacji medycznej w wiarygodnym tłumaczeniu na język polski upoważnia tego lekarza do wydania zaświadczenia uprawniającego do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka;
 • osobą uprawnioną do wystawienia zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie przez kobietę w ciąży pod opieką lekarską jest wyłącznie lekarz, a nie np. położna;
 • każdy lekarz, do którego zgłosi się kobieta w ciąży, bez względu na specjalizację, a który może potwierdzić wykonanie badań określonych w załączniku do ww. rozporządzenia, może wystawić takie zaświadczenie;
 • lekarz może wystawić zaświadczenie na podstawie dostępnej dokumentacji potwierdzającej pozostawanie kobiety w ciąży pod opieką lekarską (może to być m.in. karta przebiegu ciąży, dokumentacja medyczna znajdująca się w placówce opieki zdrowotnej, w której zarejestrowana jest kobieta, bądź dokumentacja medyczna przedstawiona przez ciężarną, która przebywała w innej części kraju lub za granicą);
 • opieka medyczna może być sprawowana zarówno przez lekarzy wykonujących zawód w zakładach opieki zdrowotnej, w ramach grupowej praktyki lekarskiej, jak i indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, niezależnie od tego, kto finansuje wykonanie świadczenia zdrowotnego;
 • świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej to świadczenia zdrowotne profilaktyczne, diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne oraz pielęgnacyjne z zakresu medycyny ogólnej, rodzinnej i pediatrii, udzielane w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka – becikowe

Bez względu na wysokość dochodu matce lub ojcu dziecka albo opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka, w praktyce nazywana becikowym. Wysokość tej zapomogi wynosi 1000 zł na jedno dziecko. Warunkiem koniecznym do wypłaty zapomogi jest złożenie wniosku o jej wypłatę w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a jeżeli wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Od 1 listopada 2009 r.  przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka (tak jak przy wystąpieniu z wnioskiem o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka) konieczne jest przedłożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Becikowe 2020 - dochód, kryteria, wniosek

Jednorazowa zapomoga od rady gminy

Oprócz dodatku z tytułu urodzenia dziecka przysługującego osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego oraz jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka w kwocie 1000 zł, bez względu na dochód rodziny (becikowe), ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje jeszcze jedną zapomogę z tytułu urodzenia dziecka. Zapomogę taką mogą otrzymać w drodze uchwały rady gminy osoby zamieszkałe na terenie objętym jej działaniem. Rada gminy ma prawo zatem ustalać szczegółowe warunki i zasady przyznawania tej zapomogi oraz jej wysokość. Ponieważ zapomoga ta jest finansowana ze środków własnych gminy, w praktyce może się okazać, że niektóre z gmin w ogóle nie będą jej wypłacać ze względu na brak lub bardzo ograniczone środki.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA