reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Świadczenia rodzinne związane z urodzeniem dziecka

Świadczenia rodzinne związane z urodzeniem dziecka

Rodzicom dziecka przysługuje becikowe w wysokości 1000 zł na jedno dziecko. Należy się ono po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Kobieta, która urodzi dziecko, może z tego tytułu liczyć na finansowe wsparcie w ramach obowiązującego systemu świadczeń rodzinnych.

W niektórych przypadkach, po spełnieniu określonych warunków, jedna osoba może otrzymać aż 3 rodzaje świadczeń związanych z urodzeniem dziecka, tj.:

  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka,
  • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe),
  • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przyznawana w drodze uchwały rady gminy, finansowana z jej własnych środków.

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka

Osoba, która spełnia kryterium dochodowe (504 zł lub 583 zł na osobę w rodzinie) i jest uprawniona do zasiłku rodzinnego, może wystąpić wraz z wnioskiem o wypłatę tego zasiłku, także o wypłatę dodatku z tytułu urodzenia dziecka. Dodatek ten przysługuje jednorazowo w wysokości 1000 zł na każde urodzone dziecko. Jeżeli zatem przy jednym porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko, to na każde z nich przysługuje po 1000 zł. Zasada ta ma także zastosowanie do osób, które przysposobiły dziecko lub są jego opiekunami prawnymi lub opiekunami faktycznymi. Należy jednak pamiętać, że opiekunowi faktycznemu dziecka dodatek przysługuje do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia i pod warunkiem że nie został wcześniej przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.

Czy opiekunowi prawnemu przysługuje zasiłek opiekuńczy >>

Należy pamiętać, że od 1 listopada 2009 r. przy ubieganiu się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka wymagane jest przedłożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10. tygodnia ciąży do dnia porodu. Nie dotyczy to jednak osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka. Dla rodziców dziecka wymóg dołączenia zaświadczenia lekarskiego dotyczy wniosków o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka składanych na nowy okres zasiłkowy 2009/2010, bez względu na termin urodzenia dziecka.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że:

  • uznaje się, iż przedstawienie lekarzowi w kraju przez zainteresowaną (po porodzie) przedmiotowej dokumentacji medycznej w wiarygodnym tłumaczeniu na język polski upoważnia tego lekarza do wydania zaświadczenia uprawniającego do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka;
  • osobą uprawnioną do wystawienia zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie przez kobietę w ciąży pod opieką lekarską jest wyłącznie lekarz, a nie np. położna;
  • każdy lekarz, do którego zgłosi się kobieta w ciąży, bez względu na specjalizację, a który może potwierdzić wykonanie badań określonych w załączniku do ww. rozporządzenia, może wystawić takie zaświadczenie;
  • lekarz może wystawić zaświadczenie na podstawie dostępnej dokumentacji potwierdzającej pozostawanie kobiety w ciąży pod opieką lekarską (może to być m.in. karta przebiegu ciąży, dokumentacja medyczna znajdująca się w placówce opieki zdrowotnej, w której zarejestrowana jest kobieta, bądź dokumentacja medyczna przedstawiona przez ciężarną, która przebywała w innej części kraju lub za granicą);
  • opieka medyczna może być sprawowana zarówno przez lekarzy wykonujących zawód w zakładach opieki zdrowotnej, w ramach grupowej praktyki lekarskiej, jak i indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, niezależnie od tego, kto finansuje wykonanie świadczenia zdrowotnego;
  • świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej to świadczenia zdrowotne profilaktyczne, diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne oraz pielęgnacyjne z zakresu medycyny ogólnej, rodzinnej i pediatrii, udzielane w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama