reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek w 2010 r.

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek w 2010 r.

Roczna kwota ograniczenia podstawy wymiaru składek w 2010 r. wynosi 94 380 zł i jest niższa o 1410 zł od kwoty obowiązującej w ubiegłym roku.

WAŻNE!

Po przekroczeniu ustalonej granicy podstawy wymiaru składek płatnik w dalszym ciągu nalicza i opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Również podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie podlega ograniczeniu do kwoty 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, ZUS przekazuje do OFE składki w wysokości 7,3% podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne. Należy pamiętać, że przekazanie składek do OFE następuje tylko wówczas, gdy płatnik faktycznie opłaci składki. Samo złożenie dokumentów rozliczeniowych, tj. deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych w ZUS (bez wniesienia konkretnej kwoty składek), nie wystarczy, aby ubezpieczony miał zasilone konto w OFE.

Jeżeli na koncie ubezpieczonego nastąpi przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, to składki na te ubezpieczenia są nienależne do końca roku kalendarzowego (w którym nastąpiło przekroczenie) i w związku z tym ZUS nie przekazuje składek do OFE również do końca danego roku.

Przykład

Jan K. 1 marca 2010 r. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli kwotę 94 380 zł. Oznacza to, że płatnik składek od 2 marca 2010 r. nie nalicza i nie opłaca składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za tego ubezpieczonego, czyli nie są również odprowadzane składki do OFE do końca grudnia 2010 r. Mimo nieopłacenia składek na wskazane ubezpieczenia do 31 grudnia 2010 r. Jan K. pozostaje w ubezpieczeniach.

Opłacanie przeterminowanych składek >>

Informacja o przekroczeniu

Informację o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek przez danego ubezpieczonego płatnik zobowiązany jest – począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło przekroczenie do końca danego roku kalendarzowego – wykazywać w polu 02 bloku IV, składanego za tego ubezpieczonego, imiennego raportu miesięcznego ZUS RCA (raport składkowy). Ubezpieczony, który jest równocześnie płatnikiem składek na swoje ubezpieczenia (np. osoba prowadząca działalność gospodarczą), składa wyłącznie deklarację rozliczeniową ZUS DRA, a informację taką wykazuje w polu 05 bloku X tego dokumentu.

Zaprzestanie przekazywania składek

Jeżeli z dokumentacji płacowej płatnika wynika, że w danym miesiącu następuje przekroczenie kwoty ograniczenia – wówczas płatnik oblicza i przekazuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tylko od takiej części podstawy wymiaru składek, jaka nie spowoduje przekroczenia kwoty ograniczenia.

W przypadku gdy do opłacania składek za danego ubezpieczonego zobowiązany jest więcej niż jeden płatnik, ubezpieczony po przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek przekazuje wszystkim płatnikom oświadczenie o zaprzestaniu potrącania składek.

Podstawa prawna:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama