REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czasowa zmiana warunków wynagradzania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Dróżdż

REKLAMA

Zmiana warunków wynagrodzenia może zostać dokonana w drodze porozumienia pracodawcy z pracownikami. Warunkiem zawarcia takiego porozumienia jest zła sytuacja finansowa pracodawcy.

W dobie narastającego globalnego kryzysu gospodarczego wielu pracodawców staje wobec problemu utrzymania płynności finansowej prowadzonych przez siebie zakładów pracy. Niestety problem ten dotyczy w coraz większym stopniu także pracodawców polskich.

REKLAMA

Autopromocja

Niejednokrotnie jedynym wyjściem z sytuacji dla takiego pracodawcy staje się obniżenie kosztów zatrudnienia przez rozwiązanie stosunków pracy z niektórymi pracownikami bądź przez zmianę warunków wynagradzania.

Kiedy pracodawca może zmienić warunki płacy pracowników>>

Sposoby na czasową zmianę warunków pracy to:

  • porozumienie w trybie art. 91 k.p.,
  • porozumienie w trybie art. 231a k.p.,
  • porozumienie w trybie art. 24127 k.p.,
  • porozumienie zmieniające,
  • wypowiedzenie zmieniające.

Porozumienie w trybie art. 91 k.p.

REKLAMA

Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych (art. 91 § 1 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z przytoczonego powyżej przepisu, zawarcie takiego porozumienia jest możliwe, jeśli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy. Należy podkreślić, że o tym, czy faktycznie sytuacja finansowa pracodawcy uzasadnia zawarcie takiego porozumienia, decyduje zarówno pracodawca, jak i pracownicy (reprezentująca pracowników organizacja związkowa). Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 6 grudnia 2005 r. (III PK 91/2005), „sytuacja finansowa pracodawcy, stanowiąca podstawę zawieszenia stosowania przepisów prawa pracy (art. 91 i art. 24127 k.p.) lub postanowień umów o pracę (art. 231a k.p.), nie podlega kontroli sądu”.


Porozumienie zawiera pracodawca i reprezentująca pracowników organizacja związkowa, a jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawiciele pracowników wyłonieni w trybie przyjętym u tego pracodawcy (art. 91 § 2 k.p.). Przywołany przepis wskazuje, że pracowników w pierwszej kolejności przy zawieraniu takiego porozumienia reprezentuje działająca u pracodawcy organizacja związkowa. Jeżeli jednak nie ma takiej organizacji, porozumienie to może zawrzeć pracodawca z przedstawicielstwem pracowników wyłonionym w trybie przyjętym u tego pracodawcy. Ustawodawca nie wskazał wyraźnie trybu wyłonienia takiego przedstawicielstwa, jeżeli w danym zakładzie pracy brak jest w tym zakresie przyjętego zwyczaju. Można domniemywać, że dopuszczalnym sposobem byłyby wybory reprezentantów załogi w drodze np. głosowania.

Przykład

Pracodawca w wyniku zmniejszenia zamówień w czasie kryzysu zwrócił się do działającej w jego zakładzie pracy organizacji związkowej z propozycją zawarcia porozumienia w trybie art. 91 k.p. i zawieszeniu na okres 2 lat wypłacania przewidzianych w regulaminie wynagradzania dodatków: stażowego i funkcyjnego. Wskazał jednocześnie, że brak takiego porozumienia będzie skutkować koniecznością dokonania zwolnień grupowych. Po analizie dostarczonych przez pracodawcę dokumentów finansowych zakładu organizacja związkowa wyraziła zgodę na zawarcie porozumienia.

WAŻNE!

Porozumienie w trybie art. 91 k.p. może dotyczyć jedynie praw i obowiązków stron stosunku pracy wynikających z regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania czy innych porozumień zbiorowych.

Porozumienie nie może dotyczyć praw i obowiązków stron stosunku pracy wynikających z Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych. Oprócz Kodeksu pracy, ustaw oraz aktów wykonawczych (rozporządzeń) porozumienie nie może dotyczyć praw i obowiązków stron stosunku pracy wynikających także z ratyfikowanych umów międzynarodowych.

Kiedy konieczne jest wypowiedzenie zmieniające>>

Okres zawieszenia nie może trwać dłużej niż 3 lata. Zawarte porozumienie pracodawca ma obowiązek przekazać do wiadomości właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy (art. 91 § 4 k.p.).

Porozumienie w trybie art. 231a k.p.

Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, nieobjętego układem zbiorowym pracy lub zatrudniającego mniej niż 20 pracowników, może być zawarte porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami w zakresie i przez czas ustalony w porozumieniu (art. 231a § 1 k.p.).


REKLAMA

Podobnie jak w przypadku porozumienia w trybie art. 91 k.p. dopuszczalność zawarcia takiego porozumienia uzależniona jest od sytuacji finansowej pracodawcy, przy czym ocena także pozostawiona jest stronom takiego porozumienia, tj. pracodawcy i pracownikom.

W przeciwieństwie jednak do porozumienia wskazanego powyżej jedynie pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników lub nieobjęci układem zbiorowym pracy mogą skorzystać z tego środka prawnego, co oznacza, że omawiany przepis ma węższy zakres podmiotowy.

WAŻNE!

Artykuł 231a k.p. może mieć zastosowanie wyłącznie do postanowień indywidualnych umów o pracę.

Jak prawidłowo zmienić pracownikowi stanowisko pracy>>

Artykuł 231a k.p. ma także węższy zakres przedmiotowy, gdyż porozumienie zawarte zgodnie z tym przepisem może odnosić się jedynie do treści warunków zatrudnienia wynikających z indywidualnych umów o pracę. Co więcej porozumienie takie musi zmierzać do pogorszenia warunków zatrudnienia, czego nie przewidywał art. 91 k.p. Jak wskazuje dyspozycja art. 231a k.p., nie jest możliwe zawieszenie obowiązywania jakichkolwiek przepisów prawa pracy. Przez zawarcie porozumienia dopuszczalne jest zastosowanie – zamiast zawartych w indywidualnych umowach o pracę warunków – postanowień mniej korzystnych dla pracowników, bez potrzeby stosowania wypowiedzeń zmieniających warunki pracy lub płacy.

Przykład

Wobec pogorszenia się sytuacji finansowej pracodawca oraz pracownicy, reprezentowani przez wybranych na zebraniu przedstawicieli, zawarli porozumienie o zawieszeniu wynikających z umów o pracę premii kwartalnych na okres 2 lat.

Na podstawie § 2 art. 9 przepisy § 1–4 omawianego artykułu stosuje się odpowiednio. Oznacza to, że zastosowanie znajdą omówione powyżej przepisy dotyczące stron i reprezentacji pracowników oraz maksymalnego okresu obowiązywania porozumienia. Ponadto także w odniesieniu do tego porozumienia istnieje obowiązek zgłoszenia jego zawarcia inspektorowi pracy.

Podstawa prawna:

  • wyrok Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2005 r. (III PK 91/2005, OSNP 2006/21–22/316).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA