REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W styczniu ruszy wypłata dotacji unijnych na własny biznes

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Osoby zakładające własne firmy mogą już ubiegać się o 40 tys. zł dotacji na rozpoczęcie działalności. Wsparcie na założenie firmy jest pomocą bezzwrotną, pod warunkiem że przedsiębiorstwo przetrwa rok na rynku. Osoby, które otrzymały dotację, mogą dodatkowo przez pierwsze pół roku dostać kwotę odpowiadającą płacy minimalnej.
Jak sprawdziliśmy, już w styczniu rozpocznie się wypłata pierwszych dotacji unijnych dla przyszłych przedsiębiorców. Są one przewidziane w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. W tym roku na dotacje jest przeznaczone 57 mln euro, a w 2009 roku - 59 mln euro.

Dla kogo pomoc

Każda osoba fizyczna może ubiegać się maksymalnie o 40 tys. zł dotacji. Warunkiem jest, aby nie miała zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających ubieganie się o pomoc. Zainteresowany może oczywiście wystąpić o niższą kwotę.

REKLAMA

Autopromocja
  • Zwykle przyszli przedsiębiorcy ubiegają się jednak o maksymalną kwotę dotacji - mówi Michał Bury z Mazowieckiej Jednostki Wdrożeniowej Funduszy Unijnych.

Osoba, która chce uzyskać dotację, musi zgłosić swój udział w projekcie realizowanym przez instytucję - tzw. operatorów - która otrzymała na ten cel środki unijne z wojewódzkiego urzędu pracy lub urzędu marszałkowskiego. Operatorzy, zanim otrzymają pieniądze, muszą wziąć udział w konkursie zorganizowanym przez WUP lub urząd marszałkowski. Takie konkursy zostały już ogłoszone we wszystkich województwach.

  • Stało się to jednak stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec pierwszego półrocza 2008 r. Dlatego do tej pory nie nastąpiły żadne wypłaty dotacji - mówi Leszek Bigos z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Jak sprawdziliśmy, na przykład w województwie łódzkim wypłaty nastąpią w lutym.

  • Niedawno ogłosiliśmy listę operatorów - mówi Anna Cieślak z WUP w Łodzi.

Tak samo jest w województwie dolnośląskim.

  • Pierwsze dotacje zostaną wypłacone najwcześniej na przełomie stycznia i lutego - mówi Piotr Bełza z WUP w Wałbrzychu filia we Wrocławiu.

Podobnie jest w innych województwach. Osoby, które odpowiadają w nich za dotacje z UE, mówią, że ich wypłata ruszy na przełomie stycznia i lutego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto przyznaje pomoc

Teoretycznie operatorem może być każda instytucja, ale nie osoba fizyczna. W praktyce WUP i urzędy marszałkowskie wymagają, aby miały one udokumentowane doświadczenie w realizacji projektów z zakresu promocji przedsiębiorczości, np. urzędy pracy, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe.

Na przykład w województwie łódzkim jest 19 operatorów, m.in. Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, Regionalna Izba Gospodarcza w Sieradzu, Politechnika Łódzka Centrum Kształcenia Międzynarodowego. W województwie świętokrzystkim jest natomiast 14 operatorów.

  • Urzędy marszałkowskie i WUP zamieszczają na swoich stronach internetowych listę operatorów - mówi Michał Bury.

#[BREAK]#

Więcej chętnych niż miejsc

Żeby ubiegać się o dotację, przyszły przedsiębiorca musi najpierw zakwalifikować się do grupy objętej programem wsparcia. W tym celu musi wypełnić wniosek aplikacyjny wraz z dokumentami. Następnie przesyła je do operatora.

  • Oprócz tego nasz doradca przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną - mówi Alicja Ławnikowicz z Centrum Doradztwa i Szkoleń Europrojekt Joanna Juszczyńska, Dorota Juszko.

Dodaje, że jej firma podejmuje decyzję na podstawie zarówno wniosków, jak i rozmowy z ekspertem.

  • Ważne, żeby czytelnie wypełnić wniosek, dołączyć wszystkie wymagane dokumenty i przekonać doradcę, że ma się wizję planowanego przedsięwzięcia - mówi Alicja Ławnikowicz.

Chętnych do otrzymania pieniędzy jest zwykle znacznie więcej niż przyjęty przez operatora limit osób, które mogą wziąć udział w programie. Na przykład do Centrum Doradztwa i Szkoleń Europrojekt zgłosiło się 350 chętnych, a w programie bierze udział 30 osób.

Uczestnik programu, który pozytywnie przejdzie proces rekrutacji, jest kwalifikowany do udziału w projekcie.

  • Następnie uczestniczy w szkoleniach, a potem będzie musiał napisać biznesplan - mówi Anna Kubiak z Fundacji Inkubator w Łodzi.

Intensywność szkoleń jest różna. Na przykład Inkubator oferuje 8 dni szkoleń i 5 godzin indywidualnego wsparcia specjalistycznego. Ale już Centrum Doradztwa 108 godzin szkoleń i 30 godzin wsparcia indywidualnego.

Dotacja nie dla wszystkich

Operatorzy otrzymają od urzędów marszałkowskich lub wojewódzkich urzędów pracy pieniądze na konkretną liczbę dotacji. Z kolei liczba uczestników programu jest często wyższa. Dlatego nie każdy z nich otrzyma pomoc.

  • Osoby te mają tego świadomość. Zanim przystąpią do programu, zapoznają się z jego regulaminem - mówi Anna Kubiak.

Jednak niektórzy operatorzy kwalifikują do szkolenia dokładnie taką liczbę osób, ile dotacji mogą przyznać. Na przykład Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego przyzna 25 dotacji dla 25 uczestników programu. Z kolei Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego przyzna 20 dotacji 20 uczestnikom programu. O tym, kto otrzyma dotacje, zdecyduje komisja, w której skład, oprócz przedstawicieli operatora wchodzi też pracownik urzędu marszałkowskiego lub WUP.

  • Kryteria oceny przedstawianych przez wnioskodawców biznesplanów opracowują operatorzy - mówi Piotr Bełza WUP w Wałbrzychu filia we Wrocławiu.

Dodaje, że dotację otrzymują te osoby, które zdobędą największą liczbę punktów.

Pomoc pomostowa

Osoby, które ją otrzymają, mogą też liczyć na tzw. wsparcie pomostowe, pod warunkiem że złożą odpowiedni wniosek do operatora. Jest ono udzielane do sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności. Operator może je jednak przedłużyć o kolejne sześć miesięcy na wniosek przedsiębiorcy. Otrzymuje on w ramach wsparcia pomostowego bezzwrotną pomoc - comiesięcznej dotację w kwocie nie wyższej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia.

Unijne pieniądze na własny interes 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

59 mln euro jest przeznaczonych w 2009 roku na dotacje dla osób, które chcą założyć firmę

PAWEŁ JAKUBCZAK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA