reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Przeniesienie pracownika do innej pracy

Przeniesienie pracownika do innej pracy

Podobnie, jak w przypadku kobiet w ciąży, obowiązek przeniesienia pracownika do innej pracy ma charakter bezwzględny.

Przeniesienie do innej pracy w tym trybie należy traktować jako polecenie, którego odmowa wykonania może być uznana za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Jeżeli pracodawca odmawia przeniesienia pracownika, ma on prawo do wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownik może także rozwiązać umowę o pracę w sytuacji, gdy lekarz uznał, że pracownik powinien być na stałe przeniesiony do innej pracy, gdyż czasowe odsunięcie go od działania czynnika, który wywołał objawy choroby zawodowej, jest niewystarczające.

Jeżeli przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy. Dodatek wyrównawczy stanowi różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika do innej pracy. Wynagrodzenie oblicza się również według powyżej opisanych zasad.

W przypadku nieprzeniesienia pracownika do innej pracy niezależnie od powodu pracownik nabywa prawo do wstrzymania się od wykonywania pracy i wynagrodzenie jak za czas przestoju.

Niewykonanie nakazu przeniesienia powoduje odpowiedzialność wykroczeniową pracodawcy (lub osób reprezentujących pracodawcę w zarządzaniu zakładem pracy). Pracodawca może być także narażony na odpowiedzialność odszkodowawczą opartą na zasadach ogólnych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama