REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady zapewnienia odpoczynku tygodniowego

Artur Dawid Samek
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy
Odpoczynek tygodniowy. /fot. Fotolia
Odpoczynek tygodniowy. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tydzień to 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Tydzień rozumiany na potrzeby rozliczania czasu pracy nie będzie tożsamy z tygodniem kalendarzowym. Jakie mamy zasady zapewniania odpoczynku tygodniowego?

Zasady zapewnienia odpoczynku tygodniowego w kontekście definicji tygodnia pracy

Ustawodawca dla celów rozliczania czasu pracy w art.128 § 3 pkt. 2 Kodeksu pracy sformułował definicję legalną tygodnia. Przez tydzień należy  rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Z uwagi na powyższe, tydzień rozumiany na potrzeby rozliczania czasu pracy nie będzie tożsamy z tygodniem kalendarzowym. Tydzień będzie rozpoczynał się w pierwszym dniu okresu rozliczeniowego, którym przykładowo dla okresu rozliczeniowego obejmującego jeden miesiąc kalendarzowy w styczniu 2014 r. będzie 1 stycznia 2014 r., który wypada w kalendarzową środę o godzinie 00:00 i będzie trwał do godziny 24:00 ostatniego siódmego dnia, czyli wtorku 7 stycznia 2014 r.

Autopromocja

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Następny tydzień rozpocznie się w środę 8 stycznia o godzinie 00:00 i będzie trwał kolejne 7 dni i tak następować będą po sobie kolejne tygodnie.Tym samym, jak już wyżej wskazano, tydzień określony w Kodeksie pracy nie jest związany z tygodniem kalendarzowym i może rozpoczynać się w dowolnym dniu od poniedziałku do piątku w zależności od tego, kiedy rozpoczyna się okres rozliczeniowy czasu pracy.

Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi w każdym tygodniu przysługuje prawo do co najmniej 35 godzinnego nieprzerwalnego odpoczynku obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Odniesienie czasu odpoczynku tygodniowego do definicji tygodnia zawartej w Kodeksie pracy prowadziłoby do komplikacji związanych z tym, jak udzielić ten odpoczynek tygodniowy w dniach wykraczających poza pełne tygodnie okresu rozliczeniowego. Dotyczyłoby to przypadków, gdy np. w okresie rozliczeniowym obejmującym 1 miesiąc kalendarzowy po czterech pełnych tygodniach (gdy każdy obejmuje 7 dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego czasu pracy) pozostają np. trzy dni, na które nie przysługuje odpoczynek tygodniowy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Wydaje się, że dla ustalenia tygodnia dla celów udzielenia odpoczynku tygodniowego właściwym byłoby jednak przyjęcie rozumienia tygodnia jak siedmiodniowego okresu (niezależnie od kiedy rozpoczyna się okres rozliczeniowy czasu pracy), co wynika z artykułu 5 Dyrektywy Rady nr 93/104/WE z dnia 23 listopada 1993 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy. Przepis ten dotyczy cotygodniowej przerwy w czasie pracy i w tym celu Państwa Członkowskie podejmują niezbędne środki w celu zapewnienia, by każdemu pracownikowi został przyznany w siedmiodniowym okresie pracy minimalny nieprzerwany czas przerwy w pracy w ilości 24 godzin, łącznie z dziennym czasem przerwy w pracy w ilości jedenastu godzin. Zagwarantowany pracownikom przez art. 133 Kodeksu pracy  odpoczynek tygodniowy został implementowany do Kodeksu pracy w wyniku realizacji wskazanego wyżej artykułu 5 dyrektywy (obecnie uchylonej i zastąpionej przez dyrektywę nr 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy, Dz.Urz. UE 2003 L 299/9).

Przyjmując takie rozumienie tygodnia dla celów określenia okresu odpoczynku tygodniowego, odpoczynek ten byłby wyznaczany niezależnie od tygodnia zdefiniowanego w art. 128 § 3 pkt. 2 Kodeksu pracy, gdyż obejmowałby on siedmiodniowe okresy, niezależnie od początku okresu rozliczeniowego czasu pracy. Należy mieć na uwadze, że na podstawie art. 133 § 3 Kodeksu pracy, odpoczynek ten, co do zasady powinien przypadać w niedzielę,  za wyjątkiem przypadku przewidzianego w art. 133 § 4 Kodeksu pracy, który przewiduje, że gdy praca w niedzielę jest dopuszczalna, odpoczynek tygodniowy może przypadać w dzień inny niż niedziela.    

Dobowy i tygodniowy odpoczynek pracownika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA