REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady zapewnienia odpoczynku tygodniowego

Artur Dawid Samek
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy
Odpoczynek tygodniowy. /fot. Fotolia
Odpoczynek tygodniowy. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tydzień to 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Tydzień rozumiany na potrzeby rozliczania czasu pracy nie będzie tożsamy z tygodniem kalendarzowym. Jakie mamy zasady zapewniania odpoczynku tygodniowego?

Zasady zapewnienia odpoczynku tygodniowego w kontekście definicji tygodnia pracy

Ustawodawca dla celów rozliczania czasu pracy w art.128 § 3 pkt. 2 Kodeksu pracy sformułował definicję legalną tygodnia. Przez tydzień należy  rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Z uwagi na powyższe, tydzień rozumiany na potrzeby rozliczania czasu pracy nie będzie tożsamy z tygodniem kalendarzowym. Tydzień będzie rozpoczynał się w pierwszym dniu okresu rozliczeniowego, którym przykładowo dla okresu rozliczeniowego obejmującego jeden miesiąc kalendarzowy w styczniu 2014 r. będzie 1 stycznia 2014 r., który wypada w kalendarzową środę o godzinie 00:00 i będzie trwał do godziny 24:00 ostatniego siódmego dnia, czyli wtorku 7 stycznia 2014 r.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Następny tydzień rozpocznie się w środę 8 stycznia o godzinie 00:00 i będzie trwał kolejne 7 dni i tak następować będą po sobie kolejne tygodnie.Tym samym, jak już wyżej wskazano, tydzień określony w Kodeksie pracy nie jest związany z tygodniem kalendarzowym i może rozpoczynać się w dowolnym dniu od poniedziałku do piątku w zależności od tego, kiedy rozpoczyna się okres rozliczeniowy czasu pracy.

Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi w każdym tygodniu przysługuje prawo do co najmniej 35 godzinnego nieprzerwalnego odpoczynku obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Odniesienie czasu odpoczynku tygodniowego do definicji tygodnia zawartej w Kodeksie pracy prowadziłoby do komplikacji związanych z tym, jak udzielić ten odpoczynek tygodniowy w dniach wykraczających poza pełne tygodnie okresu rozliczeniowego. Dotyczyłoby to przypadków, gdy np. w okresie rozliczeniowym obejmującym 1 miesiąc kalendarzowy po czterech pełnych tygodniach (gdy każdy obejmuje 7 dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego czasu pracy) pozostają np. trzy dni, na które nie przysługuje odpoczynek tygodniowy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

REKLAMA

Wydaje się, że dla ustalenia tygodnia dla celów udzielenia odpoczynku tygodniowego właściwym byłoby jednak przyjęcie rozumienia tygodnia jak siedmiodniowego okresu (niezależnie od kiedy rozpoczyna się okres rozliczeniowy czasu pracy), co wynika z artykułu 5 Dyrektywy Rady nr 93/104/WE z dnia 23 listopada 1993 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy. Przepis ten dotyczy cotygodniowej przerwy w czasie pracy i w tym celu Państwa Członkowskie podejmują niezbędne środki w celu zapewnienia, by każdemu pracownikowi został przyznany w siedmiodniowym okresie pracy minimalny nieprzerwany czas przerwy w pracy w ilości 24 godzin, łącznie z dziennym czasem przerwy w pracy w ilości jedenastu godzin. Zagwarantowany pracownikom przez art. 133 Kodeksu pracy  odpoczynek tygodniowy został implementowany do Kodeksu pracy w wyniku realizacji wskazanego wyżej artykułu 5 dyrektywy (obecnie uchylonej i zastąpionej przez dyrektywę nr 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy, Dz.Urz. UE 2003 L 299/9).

Przyjmując takie rozumienie tygodnia dla celów określenia okresu odpoczynku tygodniowego, odpoczynek ten byłby wyznaczany niezależnie od tygodnia zdefiniowanego w art. 128 § 3 pkt. 2 Kodeksu pracy, gdyż obejmowałby on siedmiodniowe okresy, niezależnie od początku okresu rozliczeniowego czasu pracy. Należy mieć na uwadze, że na podstawie art. 133 § 3 Kodeksu pracy, odpoczynek ten, co do zasady powinien przypadać w niedzielę,  za wyjątkiem przypadku przewidzianego w art. 133 § 4 Kodeksu pracy, który przewiduje, że gdy praca w niedzielę jest dopuszczalna, odpoczynek tygodniowy może przypadać w dzień inny niż niedziela.    

Dobowy i tygodniowy odpoczynek pracownika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA