reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Zwolnienia grupowe – wstępna procedura

Zwolnienia grupowe – wstępna procedura

Zwolnienia grupowe umożliwiają pracodawcom rozwiązanie z pracownikami stosunków pracy w sytuacjach, w których co do zasady nie jest to możliwe. Procedura zwolnień grupowych została uregulowana w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ustawa o zwolnieniach grupowych).

W trakcie konsultacji pracodawca obowiązany jest przekazać zakładowym organizacjom związkowym także inne niż określone wyżej informacje, jeżeli mogą one mieć wpływ na przebieg konsultacji oraz treść porozumienia, które zostało opisane poniżej.

Pracodawca przekazuje zakładowym organizacjom związkowym powyższe informacje w terminie umożliwiającym tym organizacjom zgłoszenie w ramach konsultacji propozycji dotyczących możliwości uniknięcia lub zmniejszenia rozmiaru grupowego zwolnienia oraz spraw pracowniczych związanych z tym zwolnieniem, w tym zwłaszcza możliwości przekwalifikowania lub przeszkolenia zawodowego, a także uzyskania innego zatrudnienia przez zwolnionych pracowników.

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie na piśmie właściwemu powiatowemu urzędowi pracy powyższych informacji z wyłączeniem tych dotyczących sposobu ustalania wysokości świadczeń pieniężnych przysługujących pracownikom.

Zobacz również: Szczególna ochrona związkowca - orzecznictwo

Porozumienie między pracodawcą a zakładowymi organizacjami związkowymi

W terminie nie dłuższym niż 20 dni od dnia zawiadomienia na piśmie zakładowych organizacji związkowych o przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia i innych sprawach, które zostały wymienione powyżej, pracodawca i zakładowe organizacje związkowe zawierają porozumienie.

W porozumieniu określają zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia oraz obowiązki pracodawcy w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia innych spraw pracowniczych związanych z zamierzonym grupowym zwolnieniem.

Gdy uzgodnienie treści porozumienia z wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi nie jest możliwe, pracodawca uzgadnia wówczas treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy.

Mogą zdarzyć się sytuacje uniemożliwiające zawarcie porozumienia we wskazanym trybie. W takim przypadku zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia ustala pracodawca w regulaminie. Uwzględnia przy tym, w miarę możliwości, propozycje przedstawione w ramach konsultacji przez zakładowe organizacje związkowe.

Podobny mechanizm zachodzi w razie niewystępowania w danym zakładzie pracy organizacji związkowych. Wówczas zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia ustala pracodawca w regulaminie. Przed dokonaniem ustalenia zobowiązany jest do przeprowadzenia konsultacji z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama