Jakie są skutki niezastosowania przepisów o zwolnieniach grupowych do pracowników zatrudnionych na czas określony
REKLAMA
Grzegorz G. i Jakub W. byli zatrudnieni w spółce R. jako informatycy na podstawie umów o pracę na czas określony. Pracodawca ten był przedsiębiorstwem prowadzącym działalność w branży informatycznej. Ze względu na specyfikę działalności i przyjęty system zarządzania personelem, normalną praktyką było w tej spółce zatrudnianie fachowców - informatyków i programistów oraz techników komputerowych na podstawie umów okresowych i to na stosunkowo długie terminy. Wspomniani wcześniej dwaj pracownicy byli zatrudnieni na podstawie umów o pracę zawartych na 5-letnie okresy. Obie umowy zawierały także stosowne klauzule o możliwości 2-tygodniowego wypowiedzenia (tak jak to określa art. 33 Kodeksu pracy).
W 2006 r. w spółce R. doszło do reorganizacji zatrudnienia. Związane z tym były zwolnienia pracowników. Wprawdzie - jak się później okazało w toku postępowania dowodowego przed sądem - te redukcje zatrudnienia nosiły znamiona zwolnień grupowych, to jednak pracodawca nie zastosował trybu przewidzianego w ustawie o zwolnieniach grupowych (tj. w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, DzU nr 90, poz. 844 ze zm.). Pracodawca nie podał przyczyny zwolnień i nie wypłacił odpraw.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat