reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Wynagrodzenie za czas strajku

Wynagrodzenie za czas strajku

Pracownikowi za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie. Pensja powinna być zatem obniżona o cały okres trwania absencji pracownika.

W przeciwieństwie do należności, o których mowa w art. 87 § 1 k.p., których potrącenia pracodawca może dokonać tylko w określonej kolejności i wysokości, odliczenia, o których mowa w art. 87 § 7 k.p. (czyli np. wynagrodzenie wypłacone „z góry” pracownikowi, który podejmie akcję strajkową), nie podlegają żadnym ograniczeniom. Istotne jest również uregulowanie zawarte w art. 91 k.p., który wprost stanowi, że należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 k.p. mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Oznacza to, że pracodawca, który „z góry” wypłacił wynagrodzenie pracownikowi, przystępującemu następnie do akcji strajkowej, może potrącić z jego wynagrodzenia kwotę wypłaconą w poprzednim terminie płatności, bez uzyskiwania jego zgody.

Należy również podkreślić, że na podstawie art. 87 § 1 k.p. można w danym miesiącu potrącić z wynagrodzenia pracownika należność powstałą znacznie wcześniej, podczas gdy na podstawie art. 87 § 7 k.p. z wynagrodzenia pracownika w danym terminie płatności można odliczyć tylko kwoty wypłacone pracownikowi w poprzednim terminie płatności.

Przykład

Pracownik, który otrzymał wynagrodzenie „z góry”, przystąpił do akcji strajkowej, która trwała 5 dni. W następnym terminie płatności pracodawca potrącił z wynagrodzenia pracownika kwotę odpowiadającą liczbie dni, w czasie których pracownik nie wykonywał pracy z powodu uczestniczenia w strajku. Pracownik uznał, że pracodawca postąpił niewłaściwie, bo powinien uzyskać jego zgodę na potrącenie i zażądał zwrotu spornej kwoty. Pracodawca postąpił zgodnie z przepisami, potrącając z wynagrodzenia kwotę za dni strajku.

Pracownik, który otrzymał wynagrodzenie „z góry” i przystępuje do strajku, powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia za czas udziału w akcji. W celu wyegzekwowania tej kwoty pracodawca nie ma obowiązku uzyskiwać jego zgody. Podstawą odliczenia jest art. 87 § 7 k.p. Jednak potrącenie to musi nastąpić w najbliższym terminie płatności. W przypadku niedokonania odliczenia we wskazanym czasie należność ta będzie mogła być potrącona z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie albo na podstawie tytułu wykonawczego. Tak więc w omawianym przypadku pracodawca postąpił prawidłowo, gdyż potrącając kwotę wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi „z góry” odpowiadającą liczbie dni strajku, w którym pracownik brał udział, nie był zobowiązany do uzyskania jego zgody.

Podstawa prawna:

  • art. 80, 87, 91 Kodeksu pracy,
  • art. 23 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (DzU nr 55, poz. 236 ze zm.),
  • uchwała SN z 8 grudnia 1994 r. (I PZP 49/94, OSNP 1995/16/202).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama