REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższa płaca minimalna w 2018 roku

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Łukasz Guza
Łukasz Guza
Wyższa płaca minimalna w 2018 roku/ Fot. Fotolia
Wyższa płaca minimalna w 2018 roku/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Płaca minimalna od 1 stycznia 2018 r. będzie wyższa o co najmniej 49 zł - wynika z prognoz przedstawionych przez Pracodawców RP. W 2017 roku płaca minimalna wynosi 2 tys. zł brutto. Natomiast dla zleceniobiorców i samozatrudnionych płace mają wzrosnąć o 30 gr na godzinę.

Zatrudnienie

Najmniej zarabiający dostaną w przyszłym roku co najmniej 49 zł podwyżki. Wiele wskazuje, że będzie to jeszcze wyższa kwota. O to powalczą związki zawodowe.

Autopromocja

W tym tygodniu ruszają prace nad ustaleniem przyszłorocznego wynagrodzenia minimalnego. Najpierw rząd przedstawi partnerom społecznym prognozy makroekonomiczne, które umożliwią ustalenie minimalnej, wymaganej przepisami podwyżki najniższej płacy (do 10 maja). Jeśli będą zbieżne z tymi zawartymi w aktualizacji programu konwergencji na lata 2017–2020, to minimalna płaca dla pracowników będzie musiała wzrosnąć co najmniej o 49 zł (do 2049 zł), a dla zleceniobiorców i samozatrudnionych – o 30 gr na godzinę (do 13,30 zł; w praktyce w skali miesiąca podwyżka ta też będzie wynosić ok. 50 zł przy pracy w pełnym wymiarze godzin). Tak wynika z wyliczeń Pracodawców RP. Omawiane dane będą podstawą do opracowania własnych propozycji podwyżek przedstawianych przez związki zawodowe i zrzeszenia firm. Te pierwsze już zapowiadają, że powalczą o wyższy wzrost najniższego wynagrodzenia.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Kuć żelazo

– Będziemy starali się wypracować wspólną propozycję central związkowych w tej sprawie. Minimalna podwyżka gwarantowana przepisami – jeśli potwierdzą się prognozy makroekonomiczne – nie jest zadowalająca – tłumaczy Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Związki mogą przedstawić kilka ważnych argumentów, które przemawiają za wyższym wzrostem płacowego minimum. Jednym z nich jest sytuacja na rynku pracy – stopa bezrobocia jest najniższa od czasów transformacji gospodarczej (w marcu wyniosła 8,1 proc.). Coraz dotkliwszym problemem jest brak rąk do pracy, więc – zdaniem związkowców – nieuzasadnione byłyby obawy, że znacząca podwyżka minimalnego wynagrodzenia oznaczałaby cięcia etatów w firmach. Kolejnym powodem jest inflacja (2,2 proc. w lutym, 2 proc. w marcu – rok do roku; prognoza na poziomie 2,3 proc. w 2018 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Rosną koszty utrzymania gospodarstw domowych, więc realny wzrost wynagrodzeń powinien być znaczący. Nie satysfakcjonuje nas minimalna podwyżka najniższej płacy. Musi być ona adekwatna do aktualnej sytuacji ekonomicznej – tłumaczy Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych OPZZ.

Jednocześnie związki mogą być ośmielone ubiegłorocznymi decyzjami rządu w sprawie płacy minimalnej. Ostatecznie przyjął on kwotę 2 tys. zł (podwyżka o 150 zł w porównaniu z 2016 r.), a więc wyższą nie tylko od propozycji przedstawianej przez pracodawców, ale nawet od tej forsowanej wspólnie przez związki zawodowe (domagały się one podwyżki do 1970 zł). Może to wpłynąć na tegoroczną taktykę negocjacyjną. Dodatkowo reprezentacja pracowników przypomina o swoim odwiecznym postulacie w sprawie płacowego minimum.

– Powinno ono być tak ustalane, aby docelowo osiągnęło pułap połowy przeciętnego wynagrodzenia – zauważa Marek Lewandowski.

Jeśli poziom ten miałby być osiągnięty już w przyszłym roku, podwyżka minimalnej płacy musiałaby oscylować (zgodnie z prognozami) w granicach 200 zł. Wydaje się to mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe (biorąc pod uwagę wysokość ubiegłorocznej podwyżki; tegoroczna płaca minimalna stanowi 47 proc. przeciętnej prognozowanej na ten rok).

Nie tak prędko

Tradycyjnie znacznie bardziej sceptyczne opinie w sprawie podwyżki wyrażają pracodawcy. Podkreślają – podobnie jak centrale związkowe – że nie są gotowe jeszcze oficjalne propozycje w tej sprawie (partnerzy społeczni czekają na wspomniane prognozy makroekonomiczne). Jednak inaczej niż związkowcy oceniają warunki, w jakich zapada decyzja o wysokości ustawowego minimum.

– Bezrobocie jest niskie, ale prawdziwym problemem jest niska aktywność zawodowa. Spośród 31,5 mln dorosłych Polaków pracuje tylko 16,3 mln osób. Znacząca podwyżka minimalnego wynagrodzenia utrudniłaby ich aktywizację, bo eliminuje z rynku osoby o najniższych kwalifikacjach i niskim etosie pracy – wyjaśnia Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Podkreśla, że problemy z zatrudnieniem miałyby przede wszystkim mikrofirmy (bo oferują niższe wynagrodzenia), lokalne rynki pracy z utrzymującym się wciąż wyższym poziomem bezrobocia oraz słabiej wynagradzane branże (np. hotelarstwo i turystyka). Podobne opinie pracodawców dotyczą inflacji.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

– Nie jest ona bardzo wysoka i nic nie wskazuje na to, aby wymknęła się spod kontroli. Jednocześnie trzeba przypomnieć, że w poprzednich latach prognozowano wyższy niż w rzeczywistości poziom cen towarów i usług, co przekładało się na szybszy wzrost płacowego minimum – tłumaczy Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Zdaniem firm te argumenty przemawiają za umiarkowaną podwyżką najniższego wynagrodzenia. Przedstawiciele ich zrzeszeń przypominają, że zazwyczaj postulują wzrost o ustawowe minimum.

– Podwyżka o prognozowane 50–60 zł wydaje się optymalna. Byłaby adekwatna do wzrostu wydajności pracy w Polsce, a to oznaczałoby, że krajowe firmy nie będą tracić na konkurencyjności – podsumowuje Jeremi Mordasewicz.

Na uzgodnienie wspólnej propozycji wysokości przyszłorocznej płacy minimalnej partnerzy społeczni będą mieć 10 dni (od momentu otrzymania prognoz makroekonomicznych). Jeśli nie dojdzie do konsensusu, pracodawcy i związki przedstawią odrębne stanowiska. Rząd musi wskazać swoją propozycję do 15 czerwca. ⒸⓅ

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA

  Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

  Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

  REKLAMA