REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto 2024 rok
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku przy zleceniu? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 
rozwiń >

Minimalna stawka godzinowa 2024 – umowa zlecenie

Wynagrodzenie otrzymywane w ramach umowy o pracę na pełen etat nie może być niższe od obowiązującego w danym momencie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Natomiast w odniesieniu do wynagrodzenia wypłacanego na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług stosuje się minimalną stawkę godzinową. W celu wyliczenia wynagrodzenia należnego za wykonanie umowy zlecenie, należy rejestrować godziny pracy. 

REKLAMA

Autopromocja

Pierwszą stawkę godzinową ustalono od 1 stycznia 2017 r. Do 2022 roku uchwalana była na cały rok kalendarzowy. Od 2023 roku zostało to zmienione i aktualnie stawka godzinowa zmieniana jest dwa razy w roku – 1 stycznia i 1 lipca. Dlaczego mamy dwie stawki godzinowe w roku? Zgodnie z art. 3 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi:

  1. co najmniej 105% – ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: od dnia 1 stycznia i od dnia 1 lipca;
  2. mniej niż 105% – ustala się jeden termin zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: od dnia 1 stycznia.
Ważne

Nowa minimalna stawka godzinowa i nowe minimalne wynagrodzenie za pracę corocznie podawane jest we wrześniu (maksymalnie do 15 września) w rozporządzeniu Rady Ministrów. Stawki na 2024 rok zawiera Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r.

Stawka godzinowa brutto 2024 rok - zlecenie

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem Rady Ministrów, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku, najniższa stawka w przeliczeniu na godzinę pracy dla zleceniobiorcy wynosi 27,70 zł brutto. Dla porównania ostatnio obowiązująca kwota minimalnej stawki wynosiła 23,50 zł brutto. To wzrost aż o 4,20 zł. Natomiast od 1 lipca 2024 roku będzie funkcjonowała nowa stawka godzinowa w wysokości 28,10 zł brutto. Wzrośnie więc o kolejne 0,50 zł.

Nowa stawka godzinowa netto w 2024 roku

Podana w rozporządzeniu nowa stawka godzinowa dla 2024 roku w wysokości 27,70 zł (od stycznia do czerwca 2024 roku) i 28,10 zł (od lipca do grudnia 2024 roku) to kwota brutto. Ile to jest netto? Stawka godzinowa netto to tzw. kwota na rękę.

Zgodnie z kalkulatorem obliczającym wynagrodzenie dla umów zlecenie kwota netto wynosi odpowiednio 21,75 zł oraz 22,07 zł. Warto dodać, że kwota ta obejmuje dobrowolną składkę chorobową. Bez składki chorobowej jest to 22,37 zł i 22,70 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla porównania do końca 2023 roku minimalna stawka godzinowa wynosiła 23,50 zł brutto i 18,45 zł netto (wliczając składkę chorobową). Od 1 stycznia 2024 roku nowa kwota brutto wzrosła więc aż o 4,20 zł, a kwota netto o 3,30 zł.

Stawka godzinowa netto 2024 - kalkulator

Udostępniamy Kalkulator umów zlecenia 2023-2024, który pozwala wyliczyć kwotę netto przy umowie zlecenie. Oblicz netto >>>

umowa zlecenie netto 2024 kalkulator

 

Umowa zlecenie netto 2024 - kalkulator

Infor.pl

Stawka godzinowa brutto netto – tabela

Poniższa tabela przedstawia jak zmieniała się wysokość stawki godzinowej od 2017 do 2024 roku. Kwota netto może różnić się w zależności od występujących w danej sytuacji czynników, takich jak umowa podpisana z własnym pracownikiem lub nie, odprowadzanie dobrowolnej składki chorobowej lub nie, wysokość kosztów uzyskania przychodu 20% lub 50%.

Minimalna stawka godzinowa netto 2024

Minimalna stawka godzinowa brutto netto od 2017 do 2024 roku

 

Infor.pl

Stawka godzinowa niższa niż minimalna

Co grozi za wypłacanie stawki niższej niż minimalna? Zgodnie z art. 8e ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę kto, będąc przedsiębiorcą albo działając w imieniu przedsiębiorcy albo innej jednostki organizacyjnej, wypłaca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi wynagrodzenie za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług w wysokości niższej niż obowiązująca wysokość minimalnej stawki godzinowej, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA