| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Wynagrodzenie minimalne > Minimalna stawka godzinowa na zleceniu w 2020 r.

Minimalna stawka godzinowa na zleceniu w 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. minimalna stawka godzinowa na zleceniu wzrośnie do 17 zł. Z kolei płaca minimalna na etacie wzrośnie do poziomu 2600 zł brutto.

Ile wynosić będzie minimalna stawka godzinowa?

Rząd postanowił, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. będzie wynosić 2600 zł. Oznacza to, że w 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe o 350 zł (15,6 proc.) niż obecnie (w 2019 r. płaca minimalna wynosi 2 250 zł). Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, wzrośnie również minimalna stawka godzinowa.

Jeżeli więc minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2020 roku wynosić będzie 2600 zł, to minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 17 zł. Obecnie wynosi 14,70 zł.

Kogo obejmuje stawka godzinowa?

Minimalną stawkę godzinową, stosuje się do umowy zlecenia (art. 734 KC), oraz umowy o świadczenie usług (art. 750 KC).

Zgodnie z art. 8b pkt.1 Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę - w przypadku tych umów, strony określają w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

Zleceniodawcą lub świadczeniobiorcą jest:

- osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej;

- samozatrudniony, czyli osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą jednoosobową i samodzielnie wykonują zadania, które wynikają z umowy.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Nie wszystkie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług podlegają obowiązkowi zapewnienia minimalnej stawki godzinowej.

Minimalna stawka godzinowa nie dotyczy umów, w których o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usług decyduje przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi, a przysługujące mu wynagrodzenie jest ustalane wyłącznie według zasad obowiązujących w systemie prowizyjnym. Przesłanką wyłączenia ze stosowania obowiązku zapewnienia minimalnej stawki godzinowej jest więc spełnienie trzech warunków łącznie (czas, miejsce i prowizja). Ponadto wyłączone spod stosowania minimalnej stawki godzinowej zostały określone umowy o świadczenie usług dot. sprawowanej osobiście, ciągłej całodobowej opieki nad grupą osób bądź osobami.

Obowiązek stosowania minimalnej stawki godzinowej nie dotyczy umów zawieranych między osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej.

Minimalna stawka godzinowa nie dotyczy osób pracujących na podstawie umowy o dzieło, czy umowy agencyjnej.

Minimalna stawka godzinowa w umowie

Zasadniczo, kwestia ustalania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług powinna być określona w umowie zawartej przez strony. W razie braku takich ustaleń, to na zleceniobiorcy będzie spoczywał obowiązek przedłożenia informacji o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług – w formie pisemnej czy też elektronicznej. 

Określenie wynagrodzenia za wykonanie zlecenia może być dowolne, np. w stawce miesięcznej. Ważne aby wynagrodzenie w przeliczeniu na godzinę wykonanej pracy, nie było niższe niż minimalna stawka godzinowa.  

Kara za nieprzestrzeganie minimalnej stawki godzinowej

W przypadku nieprzestrzegania przez zleceniodawcę minimalnej stawki godzinowej - kara grzywny wynosi od 1 000 zł do 30 000 zł.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »