reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Nagroda jubileuszowa nie jest obowiązkowa w każdym zakładzie pracy

Nagroda jubileuszowa nie jest obowiązkowa w każdym zakładzie pracy

Jestem właścicielem sklepu i od 2 lat zatrudniam pracownicę na stanowisku kasjera. Jest to osoba posiadająca 25-letni staż pracy w różnych sklepach. Gdy pracowała w domu handlowym „Społem” otrzymała nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Na początku 2011 r. pracownicy minęło 25 lat pracy zawodowej, więc złożyła wniosek o wypłatę nagrody jubileuszowej. Odmówiłem wypłaty tej nagrody, uzasadniając to tym, że przepisy płacowe nie przewidują wypłaty tego świadczenia. Czy w tej sytuacji pracownica powinna otrzymać nagrodę jubileuszową?

Nie, ponieważ nagroda jubileuszowa jest świadczeniem fakultatywnym najczęściej wynikającym z przepisów zakładowych lub branżowych obowiązujących w danym zakładzie pracy. Z uwagi na to, że świadczenie to nie ma charakteru obligatoryjnego, to przepisy płacowe w danym zakładzie pracy mogą, lecz nie muszą przewidywać wypłaty tej nagrody.

Są pewne grupy zawodowe, dla których uprawnienia w zakresie nagród jubileuszowych oraz szczegółowe zasady zaliczania okresów pracy i innych okresów do lat pracy wymaganych do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej określa Rada Ministrów lub ministrowie poszczególnych resortów. Dla innych pracowników zasady te może ustalić pracodawca, który w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania określi okresy wliczane do pracowniczego stażu pracy, od którego zależy prawo do nagrody jubileuszowej.

W konsekwencji może to oznaczać, że pracownik w jednym zakładzie pracy będzie miał prawo do tej nagrody, a w innym nie. Zasadą jest, że jeżeli pracodawca wprowadzi do regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy dodatkowe świadczenie, np. nagrodę jubileuszową, to staje się ona elementem stosunku pracy. W tym przypadku, jeżeli przepis płacowy nie przewiduje wypłaty nagrody jubileuszowej, to brak jest podstaw prawnych do przyznania tego świadczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama