reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Nagroda jubileuszowa nie jest obowiązkowa w każdym zakładzie pracy

Nagroda jubileuszowa nie jest obowiązkowa w każdym zakładzie pracy

Jestem właścicielem sklepu i od 2 lat zatrudniam pracownicę na stanowisku kasjera. Jest to osoba posiadająca 25-letni staż pracy w różnych sklepach. Gdy pracowała w domu handlowym „Społem” otrzymała nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Na początku 2011 r. pracownicy minęło 25 lat pracy zawodowej, więc złożyła wniosek o wypłatę nagrody jubileuszowej. Odmówiłem wypłaty tej nagrody, uzasadniając to tym, że przepisy płacowe nie przewidują wypłaty tego świadczenia. Czy w tej sytuacji pracownica powinna otrzymać nagrodę jubileuszową?

Nie, ponieważ nagroda jubileuszowa jest świadczeniem fakultatywnym najczęściej wynikającym z przepisów zakładowych lub branżowych obowiązujących w danym zakładzie pracy. Z uwagi na to, że świadczenie to nie ma charakteru obligatoryjnego, to przepisy płacowe w danym zakładzie pracy mogą, lecz nie muszą przewidywać wypłaty tej nagrody.

Są pewne grupy zawodowe, dla których uprawnienia w zakresie nagród jubileuszowych oraz szczegółowe zasady zaliczania okresów pracy i innych okresów do lat pracy wymaganych do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej określa Rada Ministrów lub ministrowie poszczególnych resortów. Dla innych pracowników zasady te może ustalić pracodawca, który w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania określi okresy wliczane do pracowniczego stażu pracy, od którego zależy prawo do nagrody jubileuszowej.

W konsekwencji może to oznaczać, że pracownik w jednym zakładzie pracy będzie miał prawo do tej nagrody, a w innym nie. Zasadą jest, że jeżeli pracodawca wprowadzi do regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy dodatkowe świadczenie, np. nagrodę jubileuszową, to staje się ona elementem stosunku pracy. W tym przypadku, jeżeli przepis płacowy nie przewiduje wypłaty nagrody jubileuszowej, to brak jest podstaw prawnych do przyznania tego świadczenia.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama