| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagradzanie kuratorów sądowych - wyrok TK

Wynagradzanie kuratorów sądowych - wyrok TK

Wynagradzanie kuratorów sądowych było przedmiotem rozpoznania pytań prawnych zgłoszonych do Trybunału Konstytucyjnego przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga II Wydział Cywilny. Wyrokiem z dnia 14 stycznia 2014 r. (P 12/12) Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie.

W związku z powyższym moc obowiązującą utraciły zaskarżone w pytaniu prawnym przepisy rozporządzenia z 1982 r. Podstawą prawną wydania rozstrzygnięcia co do wniosków o przyznanie wynagrodzenia złożonych przez kuratorów ustanowionych w sprawach o rozwód dla pozwanego nieznanego z miejsca pobytu będzie rozporządzenie z 2013 r. Odpowiedź Trybunału w zakresie objętym pytaniami prawnymi nie jest sądowi potrzebna do rozstrzygnięcia w sprawie wniosków kuratorów.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym brak jest przesłanki funkcjonalnej merytorycznego badania pytania prawnego sądu w postępowaniu przed Trybunałem.

W konsekwencji Trybunał postanowił także umorzyć postępowanie w zakresie badania zgodności art. 148 ust. 2 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z art. 2 w związku z art. 92 ust. 1 konstytucji, ze względu na zbędność badania merytorycznego. Derogacja z systemu prawa zaskarżonych przepisów rozporządzenia z 1982 r. powoduje, że w tej części przestaje istnieć również przedmiot przepisu przejściowego.

Rozprawie przewodniczyła sędzia TK Maria Gintowt-Jankowicz, sprawozdawcą był sędzia TK Leon Kieres.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK