Kategorie

Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto, jeśli wszystkie wynagrodzenia są wypłacane w kasie zakładowej

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Zatrudniam 7 pracowników i wypłaty wynagrodzenia dokonuję do rąk pracowników. Jest to dla mnie najwygodniejsza forma wypłaty. Ostatnio jeden z pracowników podał mi numer swojego rachunku bankowego i zażądał, aby od tej pory wynagrodzenia były przelewane na jego konto, a nie płacone do ręki. Czy rzeczywiście pracownik może tego ode mnie wymagać? W naszej firmie nie obowiązuje układ zbiorowy pracy ani regulamin wynagradzania.

RADA

Nie musi Pan przychylić się do prośby pracownika. Sposób wypłaty wynagrodzenia określają przepisy Kodeksu pracy i przepisy wewnątrzzakładowe. Pracownik nie może żądać od pracodawcy dokonywania wypłaty niezgodnie z tymi przepisami. Przelewanie wynagrodzenia na konto bankowe pracownika jest dobrą wolą pracodawcy, a pracownik w żaden sposób nie może tego od niego żądać.

UZASADNIENIE

Sposób wypłacania wynagrodzenia określają przepisy Kodeksu pracy. Mogą je również określać przepisy wewnątrzzakładowe obowiązujące u danego pracodawcy, np. układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania czy też sama umowa o pracę. Jeśli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania (tj. zatrudnia mniej niż 20 osób), a jego pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, wówczas powinien stosować w zakresie sposobu wypłaty wynagrodzeń przepisy Kodeksu pracy lub uzgodnić sposób wypłaty pensji w treści poszczególnych umów o pracę. Jeżeli z umowy o pracę nie wynika nic innego, to wypłata wynagrodzenia powinna z zasady odbywać się w formie pieniężnej, do rąk pracownika. Obowiązek ten może być spełniony również w inny sposób niż do rąk pracownika, np. przez przelew wynagrodzenia na rachunek bankowy, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy, którym są objęci pracownicy danego zakładu pracy (jeśli został zawarty dla pracowników danego zakładu pracy) albo gdy pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie (art. 86 § 3 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Wypłata wynagrodzenia może nastąpić w inny sposób niż płatność do rąk pracownika, pod warunkiem że tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi na to pisemną zgodę.

Reklama

Nie ma Pan obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania, pracownicy nie są objęci również układem zbiorowym pracy (zakładowym ani ponadzakładowym). W takiej sytuacji określenie sposobu wypłaty wynagrodzenia powinna zawierać umowa o pracę. Jeśli umowa nie zawiera żadnych zapisów w tym zakresie, wówczas wypłata wynagrodzenia następuje do rąk pracownika. Decyzja dotycząca wypłaty pensji na rachunek bankowy pracownika należy w takim przypadku wyłącznie do pracodawcy, a pracownik nie ma podstaw do żądania przelewów wynagrodzenia na konto.

Jeśli nie ma przepisów wewnątrzzakładowych zobowiązujących pracodawcę do przelewania wynagrodzenia na konto bankowe pracownika, wypłata w taki sposób jest dobrą wolą pracodawcy. Pracownik mógłby domagać się przekazywania wypłaty na konto jedynie w sytuacji, gdyby przepisy zakładowe nakazywały taki sposób wypłaty. Wówczas to one stanowiłyby dla pracownika podstawę dla jego żądań.

Podobnie jest, gdy przy braku przepisów wewnątrzzakładowych to pracodawcy zależy na wypłacie wynagrodzenia w formie bezgotówkowej. Nie może jej zastosować dopóki pracownik nie wyrazi pisemnej zgody na taki sposób wypłaty wynagrodzenia (art. 86 § 3 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia 15 pracowników. Nie musi tworzyć regulaminu wynagradzania, a jego pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy. Do tej pory wypłata wynagrodzenia odbywała się do rąk pracowników. Jednak od stycznia 2009 r. pracodawca zaproponował, jako wygodniejszy, przelew wynagrodzenia na konta pracowników. Na taki sposób wypłaty pensji zgodę wyraziło 14 pracowników składając w tym celu pisemne oświadczenia, natomiast jeden z pracowników odmówił i zażądał wypłaty w kasie zakładu. W takiej sytuacji pracodawca przelewa wynagrodzenia na konta bankowe 14 pracownikom, a jednemu musi wypłacać je z kasy, dopóki ten nie złoży oświadczenia zawierającego zgodę na przelew. Pracodawca nie może zmusić tego pracownika do wyrażenia takiej zgody.

Podstawa prawna

 • art. 772, art. 86 § 2 i § 3 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?