Kategorie

Podatek od zaliczki na poczet pensji

Joanna Nowicka
Pracownik jednostki wystąpił o wypłacenie mu awansem zaliczki na poczet wynagrodzenia. Kiedy należy odprowadzić zaliczkę na podatek od takiej wypłaty?

Zaliczka wypłacona awansem na poczet przyszłego wynagrodzenia staje się przychodem pracownika już z chwilą jej otrzymania lub postawienia do jego dyspozycji. Jednostka jako płatnik ma obowiązek od takiej wypłaty obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy w miesiącu jej wypłaty.

Zaliczka udzielona pracownikowi to część należności (wynagrodzenia ze stosunku pracy) otrzymanej przez niego na poczet tej należności (tj. przyszłego wynagrodzenia).

Reklama

Zgodnie z przepisami prawa pracy, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, na pracodawcy zaś spoczywa obowiązek wypłacania wynagrodzenia w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Przepisy nie zabraniają wypłaty wynagrodzenia jeszcze przed wykonaniem pracy czy też przed obowiązującym terminem – czyli w momencie, gdy pracownik zwróci się do pracodawcy z prośbą o wypłacenie zaliczki na poczet wynagrodzenia (zależy to od woli pracodawcy).

Zaliczka wypłacona pracownikowi na poczet pensji jest przychodem ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu na zasadach właściwych dla tego źródła przychodu (art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof).

Przykład

Reklama

Załóżmy, że – zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w jednostce, wynagrodzenie za każdy miesiąc jest płatne do 28 tego miesiąca. Jednostka, na wniosek pracownika, 6 lutego wypłaci mu 30% przyszłego wynagrodzenia za ten miesiąc. W takim przypadku, przy ustalaniu i odprowadzaniu zaliczki na podatek dochodowy za luty – płatnej do 20 marca – jednostka odprowadzi zaliczkę na podatek za całość wynagrodzenia pracownika za ten miesiąc, tj. 30% zaliczki wraz z 70% należnego wynagrodzenia.

Inaczej będzie w sytuacji, gdy jednostka 28 lutego wypłaci pracownikowi należne wynagrodzenie za luty i jednocześnie – tytułem zaliczki na pisemny wniosek pracownika – 30% wynagrodzenia za marzec. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek doliczyć do wypłaty za luty wypłaconą dodatkowo w lutym zaliczkę na wynagrodzenie za marzec. Należy zatem ustalić i odprowadzić do urzędu skarbowego do 20 marca zaliczkę na podatek dochodowy od sumy tych kwot (tj. razem 130%).

W przypadku kilku wypłat ze stosunku pracy w danym miesiącu, koszty uzyskania przychodów oraz miesięczną kwotę zmniejszającą podatek (przy złożonym przez pracownika PIT-2) można stosować tylko raz (tzn. przy jednej wypłacie). Kwoty te są bowiem ustalone ryczałtowo, w wysokości przysługującej za jeden miesiąc, i są one niezależne od liczby wypłat dokonanych w danym miesiącu.

Z pisemnego wniosku pracownika o wypłatę zaliczki powinno jednoznacznie wynikać, że chodzi o zaliczkę na poczet wynagrodzenia (a nie np. o udzielenie pożyczki) oraz to, czy wnioskowana kwota jest kwotą netto wynagrodzenia czy też brutto.

Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy nie wymieniają zaliczki na poczet wynagrodzenia jako należności, którą pracodawca ma prawo potrącić z wynagrodzenia pracownika. Oznacza to, że taka zaliczka może być potrącona z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Pracodawca, który ma wypłacić zaliczkę na poczet wynagrodzenia, powinien zatem dysponować oświadczeniem pracownika, w którym wyraża on zgodę na potrącenie zaliczkowo wypłaconej kwoty. W takim oświadczeniu powinno być wskazane, z którego wynagrodzenia ma zostać dokonane potrącenie (zwrot zaliczki) oraz jakiej kwoty dotyczy.

Podstawy prawne

 • Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1540)
 • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 2)
Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?