reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Na jakich zasadach dziedziczone jest wynagrodzenie

Na jakich zasadach dziedziczone jest wynagrodzenie

W przypadku śmierci pracownika pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia pracownika m.in. osobom uprawnionym do renty rodzinnej po zmarłym. Gdy jednak nie ma osób uprawnionych, to niewypłacone wynagrodzenie wchodzi do masy spadkowej.

Odmienna sytuacja występuje w przypadku wynagrodzenia i innych świadczeń wypłaconych zmarłemu małżonkowi przed jego śmiercią. Kwoty te są jego przychodem ze stosunku pracy i z tego tytułu na płatniku ciąży obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy, a także składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Płatnik zmarłego zobowiązany jest do wystawienia druku PIT-11 na nazwisko zmarłego pracownika.

PRZYKŁAD

Jan B. pracownik spółki z o.o. „Igiełka” zmarł 15 grudnia 2012 r. Świadczenia ze stosunku pracy za grudzień zostały wypłacone żonie zmarłego. Pracodawca Jana B. wystawił na nazwisko żony Krystyny B. PIT-11, w którym wykazał przychód za grudzień i pobrane zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, bez wykazania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. PIT-11 został również wystawiony na nazwisko Jana B., w którym został wykazany przychód od stycznia do listopada 2012 r. wraz z odprowadzonymi składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz z zaliczkami na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W sytuacji gdy zmarły nie posiadał małżonka ani też innych członków rodziny spełniających warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, to prawo do wynagrodzenia po zmarłym wchodzi do masy spadkowej zgodnie z orzeczeniem sądu.

W konsekwencji wynagrodzenie to nie podlega już przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mają natomiast zastosowanie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W takim przypadku pracodawca zmarłego nie może dokonać wypłaty jego wynagrodzenia przed wydaniem przez sąd orzeczenia o nabyciu spadku.

PRZYKŁAD

20 stycznia 2013 r. zmarł nagle pracownik, który był kawalerem i nie pozostawił osób, które mogłyby otrzymać po nim rentę rodzinną. Dlatego pracodawca kwotę wynagrodzenia za pracę w styczniu w wysokości 3480 zł oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wysokości 4200 zł bez odliczania i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych pozostawia w depozycie do chwili wydania orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym pracowniku.

Po otrzymaniu postanowienia o nabyciu spadku pracodawca zmarłego pracownika wypłaca spadkobiercy (spadkobiercom) należne świadczenia. Nie ciąży wówczas na nim obowiązek pobrania zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. Spadkobierca, który otrzymał wynagrodzenie od pracodawcy zmarłego pracownika na mocy postanowienia sądu o nabyciu spadku, powinien sam uregulować podatek spadkowy, jeśli nie jest od takiego podatku zwolniony.

Podstawa prawna:

  • art. 631 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 908),
  • art. 18 ust. 1 i 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585, ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 1342),
  • art. 65, 67, 70 i 71 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227, ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 664),
  • art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. DzU z 2012 r. poz. 361, ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 1342).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 28 stycznia 1975 r. (I PR 187/74, OSNC 1975/9/141).

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama