REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć kilometrówkę?

Jak rozliczyć kilometrówkę?/fot.Fotolia
Jak rozliczyć kilometrówkę?/fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwrot kosztów przejazdu pojazdem prywatnym w celach służbowych (tzw. kilometrówka) jest dokonywany na podsta­wie liczby przejechanych kilometrów. Może doty­czyć zarówno jazd miejscowych, jak i podróży służ­bowej. Stawki za kilometr są określone w rozporządzeniu.

Faktyczny przebieg pojazdu ustalany na podsta­wie ewidencji przebiegu pojazdu po przemnożeniu przez stawkę za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Wyznacza limit wydatków z tytułu używania samo­chodu, które można zaliczyć do kosztów uzyska­nia przychodów.

Autopromocja

Stawki

Stawka za jeden kilometr przebiegu pojazdu nie może być wyższa niż określona w przepisach doty­czących warunków ustalania oraz sposobu dokony­wania zwrotu kosztów używania do celów służbo­wych samochodów osobowych, motocykli i moto­rowerów niebędących własnością pracodawcy. Od 14 listopada 2007 r. wynosi ona:

 • dla samochodu osobowego:
 • o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 - 0,5214 zł,
 • o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 - 0,8358 zł,
 • dla motocykla - 0,2302 zł,
 • dla motoroweru - 0,1382 zł.

Rekomendowany produkt: Praktyczne aspekty prawa pracy (PDF)

Podatek dochodowy

Limit kilometrówki ma zastosowanie do wydatków:

 • ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu uży­wania przez nich samochodów prywatnych na potrzeby wykonywanej działalności w celu odby­cia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) oraz w jazdach lokalnych,
 • zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów z tytułu używania niewprowadzonego do ewiden­cji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby pro­wadzącej działalność gospodarczą, na potrzeby działalności gospodarczej podatnika.

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących jego własność na potrzeby zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jest zwolniony z podatku. Zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosz­tów wynika wprost z przepisów innych ustaw, i jest ograniczone do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej z zastosowaniem stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu określonych w rozpo­rządzeniu w sprawie warunków ustalania oraz spo­sobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, moto­cykli i motorowerów niebędących własnością pra­codawcy, jeżeli przebieg pojazdu jest udokumento­wany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika (zwolnienie dotyczy np. pracow­ników Poczty Polskiej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla pozostałych pracowników kwoty wypłaco­ne tytułem zwrotu kosztów używania prywatnych samochodów w jazdach lokalnych stanowią przy­chód podlegający opodatkowaniu. W przypadku zwrotu kosztów podróży służbowej (krajowej lub zagranicznej) pracownika na podsta­wie rozporządzenia o podróżach służbowych w tej sprawie, tj. w wysokości stanowiącej iloczyn przeje­chanych kilometrów i stawki za jeden kilometr prze­biegu, otrzymane przez pracownika kwoty korzy­stają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 16 updof jako inne należności za czas podróży służ­bowej pracownika. Patrz: ewidencja

Ubezpieczenia

Warunkiem zwolnienia kilometrówki ze składek jest prowadzenie przez pracownika ewidencji przebie­gu pojazdu według zasad określonych w przepi­sach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe zasady mają odpowiednie zastosowanie do osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego doty­czące zlecenia.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  REKLAMA

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

  Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

  REKLAMA