Kategorie

Czy pracodawca ma obowiązek zwrotu wydatków za parkowanie

Magdalena Kasprzak
Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
Jeden z naszych pracowników przez kilka dni był w podróży służbowej, w którą udał się firmowym samochodem. Pracownik przedstawił kilka paragonów za parkowanie. Czy mamy obowiązek zwrócić mu koszty parkowania?

Powinni Państwo zwrócić pracownikowi koszty płatnego parkowania, jeżeli w Państwa ocenie i biorąc pod uwagę argumentację pracownika było ono konieczne i wynikało z uzasadnionych potrzeb związanych z wyjazdem służbowym. W przeciwnym razie zwrot nie przysługuje. Szczegóły w uzasadnieniu.

Pracodawca, co do zasady, nie ma obowiązku zwracać pracownikowi wszystkich faktycznie poniesionych przez niego wydatków podczas delegacji, lecz tylko uzasadnione (§ 3 rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi...). Dlatego przed rozpoczęciem podróży służbowej zatrudniający powinien określić, za jakie wydatki pracownik otrzyma zwrot.

Reklama

Uznanie przez pracodawcę danych wydatków za zasadne zależy od celu podróży służbowej, szczegółowych zadań i obowiązków pracownika związanych z korzystaniem ze służbowego samochodu czy rodzaju działalności prowadzonej przez pracodawcę.

Opłaty za parking w podróży służbowej mogą zatem, ale nie muszą obciążać pracodawcy. Wszystko zależy od tego, jak kwestia ta została uregulowana przez zatrudniającego w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania (art. 775 § 3 Kodeksu pracy). Pracodawca, aby w pełni zabezpieczyć swoje interesy, może tę sprawę unormować bardziej szczegółowo w odrębnym dokumencie, np. w regulaminie korzystania z pojazdów służbowych.

Pracodawca może zobowiązać pracownika korzystającego ze służbowego samochodu np. do parkowania tylko we wskazanych miejscach.


PRZYKŁAD

Pracownik udał się samochodem pracodawcy w podróż służbową z Warszawy do Wrocławia. Pracodawca zobowiązał pracownika do parkowania samochodu w jednej z dzielnic Wrocławia na wyznaczonym firmowym parkingu. Pracownik uznał jednak, że wskazany parking jest zbyt daleko od miejsca, w którym miał wykonywać pracę i parkował samochód na innym strzeżonym parkingu w centrum Wrocławia. Pracodawca nie musi ponosić kosztów parkingu wybranego przez pracownika. Bez znaczenia pozostaje, że parkowanie samochodu na takim parkingu było dla pracownika wygodniejsze i ułatwiało mu pracę. Pracodawca może bowiem uznać, że wskazując parking firmowy zapewnił pracownikowi bezpieczne miejsce do pozostawiania samochodu. Samowolna zmiana miejsca parkowania przez podwładnego była zatem działaniem, za które ponosi on pełną odpowiedzialność, również finansową. W takim przypadku wydatki związane z parkowaniem samochodu służbowego w innym miejscu niż wskazane przez pracodawcę można uznać za nieuzasadnione. To wystarczy, aby pracodawca nie musiał zwracać pracownikowi kosztów wybranego przez niego parkingu.

Inaczej jest w przypadku, gdy pracodawca nie uregulował kwestii zwrotu wydatków za parking. Wówczas to pracownik samodzielnie decyduje o tym, gdzie zaparkować służbowy samochód.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik odbył podróż służbową samochodem pracodawcy. W ewidencji przebiegu pojazdu pracownik odnotował również opłaty za parkingi strzeżone, potwierdzone rachunkami. Pracodawca nie uregulował kwestii zwrotu wydatków za parkowanie służbowych samochodów w czasie delegacji. Ponieważ jednym z obowiązków pracownika jest ochrona mienia pracodawcy, w tej sytuacji wybór strzeżonego parkingu należy uznać za uzasadniony. Pracownik ma zatem prawo do zwrotu wydatków za parking.

Jeżeli podczas delegacji pracownik przewozi należący do pracodawcy wartościowy ładunek, za który jest odpowiedzialny, powinien dołożyć wszelkich starań, aby samochód i jego zawartość były bezpieczne. Taki wydatek będzie zatem uzasadniony i pracownik powinien otrzymać jego zwrot od pracodawcy.

Podstawa prawna:

 • art. 775, art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy,
 • § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.),
 • § 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?