REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie do kontroli z WUP w 5 krokach

Karolina Kołakowska
adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci (http://bnadwokaci.pl/), ekspert z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz ochrony danych osobowych, trener i szkoleniowiec
Przygotowanie do kontroli z WUP w 5 krokach - dofinansowanie z FGŚP
Przygotowanie do kontroli z WUP w 5 krokach - dofinansowanie z FGŚP
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola z WUP - Wojewódzkie Urzędy Pracy mają 3 lata na przeprowadzenie kontroli w sprawie dofinansowania wynagrodzeń z FGŚP. Jak przygotować się do kontroli w 5 krokach?

Kontrola z WUP - do kiedy?

Wojewódzkie Urzędy Pracy mają 3 lata na przeprowadzenie końcowej weryfikacji dofinansowania przyznanego przedsiębiorcy z FGŚP. Taki termin może dawać wrażenie, że jest dużo czasu na przygotowanie się do kontroli. To prawda - lepiej jednak zacząć już teraz, gdy dostęp do dokumentów jest łatwy, a wiedzę o wszystkich okolicznościach związanych z ubieganiem się o dofinansowanie mamy „na świeżo”.

REKLAMA

Autopromocja

Przygotowanie do kontroli z WUP - co trzeba sprawdzić?

Jak udokumentujesz spadek obrotów?

Warunkiem uzyskania wsparcia jest spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID – 19. Przedsiębiorcy muszą być gotowi, by udowodnić nie tylko faktyczny spadek obrotów w ustawowych limitach, ale również związek między tym kryzysem a epidemią. W przypadku tych firm, które były lub są objęte ograniczeniami w działalności, wykazanie tego związku nie będzie trudne. Natomiast w przypadku przedsiębiorstw, które nie przerwały działalności, konieczne jest przygotowanie i zachowaniem argumentów wykazujących, że spadek obrotów nie był skutkiem np. sezonowości w działalności, tylko epidemii. Taki związek istnieje przykładowo u dostawców do przedsiębiorstw, których działalność została wstrzymana na podstawie rozporządzeń rządowych.

Czy dane wprowadzone do kalkulatora były prawidłowe?

Wysokość dofinansowania zależy od kwoty wynagrodzeń pracowników. Zatem rozliczenie prawidłowości wykorzystania środków będzie możliwe tylko pod warunkiem, że dofinansowanie przyznano w oparciu o prawidłowe dane dotyczące wynagrodzeń pracowników. Warto sprawdzić teraz, czy wszystkie kwoty wprowadzono zgodnie z prawdą i czy nie uwzględniono przypadkiem pracowników, których wynagrodzenie uzyskane w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek, było wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS.

Zachowaj porozumienie z reprezentacją załogi

Jednym z warunków wprowadzenia przestoju ekonomicznego i obniżenia wymiaru czasu pracy było zawarcie porozumienia z reprezentacją załogi. Kopię porozumienia należało przesłać właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy. Porozumienie wraz z dowodem przekazania go do PIP należy przechowywać. Trzeba też upewnić się, że dane wprowadzone we wniosku były zgodne z postanowieniami porozumienia, np. co do pracowników objętych przestojem ekonomicznym, okresem jego trwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotuj dokumenty potwierdzające sposób wydatkowania środków z FGŚP

Kontroli WUP może podlegać zgodność wydatkowania przyznanych środków zgodnie z przeznaczeniem. Środki z FGŚP przeznaczone były na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne. Przepisy nie precyzują, jak należy udowodnić wydatkowanie środków zgodnie z przeznaczeniem, ale można założyć, że potrzebne będą potwierdzenia przelewów oraz listy płac z okresu dofinansowania.

Czy utrzymane zostały miejsca pracy?

Pracodawca, który otrzymał dofinansowanie z FGŚP zobowiązany był utrzymać miejsca pracy w okresie korzystania z dofinansowania. Z obowiązku tego wynikał zakaz wypowiadania pracownikom umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników (np. z powodu likwidacji stanowiska pracy). Jeśli w okresie korzystania z dofinansowania pracodawca rozstał się z pracownikiem objętym dofinansowaniem, to w czasie kontroli musi udowodnić, że za zakończeniem stosunku pracy nie stały przyczyny dotyczące pracodawcy. Trzeba więc zachować wszelkie dokumenty, które potwierdzają ten fakt – na przykład wniosek pracownika o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, czy dowody świadczące o naruszeniu obowiązków przez pracownika.

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarium: Szkolenie "Rozliczanie i kontrola dofinansowań z FGŚP w ramach Tarczy Antykryzysowej"!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

ZUS: Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne

ZUS poinformował o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski będzie można składać od 5 października przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

ZUS: Świadczenie przepadnie, jeśli wniosek o wypłatę nie zostanie złożony do końca października

31 października mija termin, w którym studenci powinni dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem z uczelni, że dalej się uczą. Świadczenie za październik przepadnie, jeżeli dokumenty wpłyną z opóźnieniem.

REKLAMA

Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

REKLAMA

W 2024 r. wrócą jeszcze niedziele handlowe, a co z handlem w 2025 r.? Kiedy jest niedziela handlowa w październiku?

Wracają niedziele handlowe, prawdopodobnie jeszcze w 2024 r., ale nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

Praca w branży fintech. Jakie umiejętności są potrzebne? Jakie wynagrodzenia można otrzymać?

Fintech to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, w tym również w Polsce. Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży? 

REKLAMA