Kategorie

Wypoczynek dzieci i młodzieży

Anna Martuszewicz
W zakładach pracy, w których utworzony jest fundusz socjalny, istnieje możliwość ubiegania się przez pracownika (rodzica) o dofinansowanie do wypoczynku dziecka.

Dzieci i młodzież - członkowie rodziny pracownika - są uprawnione do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To, z jakich form działalności socjalnej będą one korzystać oraz na jakich zasadach, powinien określać szczegółowo regulamin funduszu obowiązujący u danego pracodawcy.

Treść przepisów wewnętrznych

Reklama

Stosownie do art. 1 w zw. z art. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) świadczeniem finansowanym z funduszu są m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku.

Zadaniem pracodawcy będzie uszczegółowienie w regulaminie, jakie formy wypoczynku będą przez niego dofinansowywane lub finansowane oraz określenie warunków, jakie muszą zostać spełnione, oraz dokumentów, jakie muszą zostać dostarczone, aby dofinansowanie uzyskać. Kryteriami, jakie mogą być zastosowane przy przydzielaniu świadczeń, będą, tak jak w przypadku pozostałych osób uprawnionych, kryteria socjalne, czyli sytuacja życiowa, rodzinna i materialna uprawnionego.

Regulamin powinien także określać, do jakiego wieku dzieci pracownika będą mogły korzystać z dofinansowania do wypoczynku. W zasadzie nie jest przy tym możliwe, aby wyłączyć z korzystania z funduszu dzieci do 18 lat. Niewykluczone jest jednak wydłużenie okresu dofinansowania dla dzieci powyżej tego wieku, np. kontynuujących naukę.

W przypadku osób do lat 18 wszelkie formalności związane z przydzieleniem świadczeń będą za dziecko załatwiać rodzice jako przedstawiciele ustawowi (chyba że dziecko ma wyznaczonego przez sąd innego opiekuna).

Osoby dorosłe formalności te będą załatwiać samodzielnie, chyba że co innego będzie wynikać z regulaminu funduszu.

Reklama

Ustalając zapisy regulaminu, nie można zapomnieć o określeniu wysokości dofinansowań, przy czym wysokość ta może być różna dla różnych form wypoczynku. Kolejną regulacją powinno być określenie częstotliwości wypłat. Ponieważ przepisy powszechnie obowiązujące nie regulują tych kwestii w ogóle, pracodawca może ustalić to w sposób dowolny.

W praktyce najczęściej dofinansowanie letniego i zimowego wypoczynku dzieci wypłacane jest raz lub dwa razy do roku, zaś krótkotrwałego, np. sobotnio-niedzielnego, w miarę potrzeb. Jeżeli środki funduszu zgromadzone przez pracodawcę na to pozwalają wypoczynek letni i zimowy może być finansowany częściej.

Formy wypoczynku

Z funduszu można dofinansować zarówno wypoczynek zorganizowany przez pracodawcę (choć obecnie zdarza się to wyłącznie u pracodawców posiadających własną bazę socjalną, nie ma żadnych przeszkód, aby organizatorem był pracodawca takiej bazy nieposiadający, np. wynajmujący takie obiekty) oraz przez inne podmioty (np. biura podróży, innych pracodawców), jak i przez pracownika czy też jego dziecko, we własnym zakresie - tzw. wczasy pod gruszą.

Możliwe formy to (oczywiście poza wypoczynkiem zorganizowanym we własnym zakresie):

• obozy i kolonie (wypoczynkowe, sportowe) letnie i zimowe, zarówno stacjonarne, jak i objazdowe,

• wczasy,

• pobyty w sanatoriach,

• pobyty w placówkach rehabilitacyjnych,

• wypoczynek sobotnio-niedzielny (np. wycieczki, grzybobrania).

Można dofinansowywać zarówno wypoczynek krajowy, jak i zagraniczny.

W wyroku, który zapadł 28 marca 2007 r. w sprawie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, Trybunał orzekł niezgodność z Konstytucją RP przepisów art. 2 pkt 1 oraz art. 8 ust. 2a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych „w zakresie, w jakim przepisy te uniemożliwiają pracownikom skorzystanie z usług świadczonych przez pracodawcę na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej, jeśli są one świadczone poza terenem kraju” (wyrok TK z 28 marca 2007 r., K 40/04 - DzU nr 69, poz. 467).

Z dniem ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw z 18 kwietnia 2007 r. przestały obowiązywać kwestionowane przepisy ustawy o zfśs ograniczające możliwość przeznaczania środków funduszu na finansowanie przez pracodawców zakupu usług wypoczynkowych (wczasów, wycieczek, obozów, kolonii) dla wszystkich uprawnionych do korzystania z funduszu poza granicami Polski.

WAŻNE!

Sam wyrok nie stanowi jeszcze podstawy do dokonywania dofinansowań zagranicznego wypoczynku - konieczne było dokonanie zmian regulaminu obowiązującego u pracodawcy.

Pracodawcy, którzy tego nie uczynili, powinni jak najszybciej zmienić obowiązujące u nich regulaminy.

Opodatkowanie i oskładkowanie dopłat

Nie płaci się podatku dochodowego od dopłat z funduszu do następujących form wypoczynku na rzecz dzieci i młodzieży do lat 18:

• wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie: w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk,

• pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych,

• przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu.

Pozostałe dopłaty do wypoczynku z funduszu podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych (art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Dopłaty do wypoczynku nie podlegają składce na ubezpieczenia społeczne (§ 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.) ani zdrowotnej (art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Anna Martuszewicz

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?