| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Współpraca ze związkami zawodowymi w kwestiach związanych z zfśs

Współpraca ze związkami zawodowymi w kwestiach związanych z zfśs

Pracodawca tworzący zfśs musi nie tylko w ogólny sposób współdziałać ze związkami zawodowymi w większości kwestii związanych z działalnością socjalną, ale dokonywać z nimi konkretnych uzgodnień.

W przypadku gdy w zakładzie pracy działa jedna organizacja związkowa, pracodawca:

• tworzy projekt regulaminu,

• uzgadnia treści regulaminu z organizacją związkową (negocjacje),

• po uzgodnieniu wspólnej treści regulaminu podpisuje go i podaje do wiadomości w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy.

Gdy nie ma pełnej zgody stron na treść regulaminu (brak uzgodnienia treści), prowadzimy negocjacje do skutku. W tym względzie ustawa nie przewiduje żadnego wyjątku. Nawet w sytuacji tzw. patowej negocjacje należy prowadzić, aż strony osiągną wspólne stanowisko.

Kilka związków

Jeżeli w firmie funkcjonuje kilka związków zawodowych, pracodawca powinien dokonać stosownych uzgodnień z każdym z nich (organizacje związkowe przedstawiają wspólne stanowisko). Pracodawca nie może się ograniczyć do prowadzenia negocjacji w tym zakresie tylko do niektórych (np. największych) organizacji związkowych. Każdy związek zawodowy - nawet najmniejszy, ale spełniający wymóg zrzeszania co najmniej 10 pracowników zakładu pracy - ma tutaj równe prawa.

Według art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych nieuzgodnienie przez związki zawodowe w ciągu 30 dni od przedstawienia im propozycji regulaminu wspólnego stanowiska daje pracodawcy możliwość samodzielnego podjęcia w tej sprawie decyzji, po rozpatrzeniu poszczególnych stanowisk związków zawodowych.

Przykład

W zakładzie pracy działają dwa związki zawodowe. Pracodawca przekazał każdemu z nich zawiadomienia o zamierzonym wydaniu regulaminu gospodarowania środkami zfśs. Niestety doszło między nimi do sporu o niektóre kwestie związane z regulaminem, którego nie udało się im rozwiązać we wskazanym terminie. W związku z tym pracodawca, po rozpatrzeniu stanowisk poszczególnych związków, sam tworzy regulamin.

Jeżeli jednak u pracodawcy działają m.in. organizacje reprezentatywne, nie jest konieczne przedstawienie wspólnie uzgodnionego stanowiska przez wszystkie związki zawodowe. Należy uznać, że wystarczy, aby wspólne uzgodnione stanowisko przedstawiły wszystkie z działających w zakładzie pracy organizacji reprezentatywnych.

Obowiązek dokonania uzgodnień z organizacjami związkowymi zobrazujmy orzeczeniem Sądu Najwyższego z 11 maja 1999 r. (I PKN 664/98, OSNP 2000/14/540), w którym podkreślono, że warunkiem obowiązywania regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest jego uzgodnienie ze wszystkimi organizacjami związkowymi działającymi w zakładzie pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK