reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jak przyznawać pomoc socjalną osobom niewymienionym w regulaminie zfśs

Jak przyznawać pomoc socjalną osobom niewymienionym w regulaminie zfśs

Zmarł jeden z naszych pracowników. Ponieważ nie miał żadnej rodziny, organizacją pochówku zajmuje się jego sąsiad. Osoba ta zwróciła się do nas z prośbą o udzielenie pomocy finansowej na ten cel. Czy taką pomoc możemy zrealizować ze środków zfśs?

Mogą Państwo udzielić pomocy finansowej ze środków funduszu socjalnego osobie zajmującej się organizacją pochówku Państwa pracownika, jeżeli została wymieniona jako uprawniona do korzystania ze wsparcia z zfśs. W przeciwnym razie mogą Państwo udzielić jej np. zapomogi z innego źródła. Szczegóły w uzasadnieniu.

Środki zfśs stanowią majątek pracodawcy, przy czym nie może on swobodnie dysponować zasobami funduszu. Przeznaczeniem zfśs jest finansowanie działalności socjalnej prowadzonej przez pracodawcę, organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu, oraz dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych.

Uprawnionymi do korzystania z funduszu są:

  • pracownicy i ich rodziny,
  • emeryci i renciści – byli pracownicy zakładu i ich rodziny,
  • inne osoby, którym pracodawca przyznał prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu (art. 2 pkt 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, dalej ustawa o zfśs).

Pracodawca ma dużą swobodę w określaniu form i celów dofinansowania ze środków funduszu. Zapis w regulaminie dotyczący przeznaczania środków na cele socjalne, oprócz określonych rodzajów działalności, może wymieniać sytuacje tzw. szczególnych przypadków, z powodu których są udzielane np. bezzwrotne zapomogi pieniężne. Jedynym ograniczeniem udzielenia takiego wsparcia jest obowiązek wprowadzenia do regulaminu działalności socjalnej regulacji w tym zakresie. Treść regulaminu zfśs może być bowiem dostosowywana do zmieniających się potrzeb. Należy jednak pamiętać, że zmiany w regulaminie wymagają zachowania trybu właściwego do jego tworzenia, a zatem muszą być uzgodnione ze związkami zawodowymi, a w przypadku ich braku – z przedstawicielem pracowników (art. 8 ust. 2 ustawy o zfśs).

WAŻNE!

Zmiany w regulaminie zfśs muszą być uzgodnione ze związkami zawodowymi, a w przypadku ich braku – z przedstawicielem pracowników.

Jeśli pracodawca chce przyznać prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych innym osobom niż pracownicy i ich rodziny lub emeryci i renciści – byli pracownicy zakładu i ich rodziny, to takie osoby jako uprawnione należy wskazać w regulaminie zfśs. Zatem sąsiad zajmujący się pochówkiem Państwa pracownika może być uprawniony do korzystania ze środków funduszu pod warunkiem, że regulamin zfśs przewiduje pomoc finansową dla takich osób. W przeciwnym razie przyznając tej osobie np. zapomogę powinni Państwo sfinansować ją z innych środków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama