Kategorie

Dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników i byłych pracowników z zfśs

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
Dzieci pracowników i byłych pracowników emerytów i rencistów są uprzywilejowane w zakresie dofinansowania ich wypoczynku letniego i zimowego. Jeżeli wakacje dzieci nie są całkowicie sfinansowane przez pracodawcę, dopłaty do wypoczynku zorganizowanego korzystają ze zwolnienia podatkowego.

Okres letni to czas bardziej intensywnego korzystania ze środków funduszu świadczeń socjalnych na dofinansowanie różnych form wypoczynku nie tylko przez samych pracowników, ale i byłych pracowników, obecnie będących już na emeryturze lub rencie.

Do kręgu osób uprawnionych do korzystania z funduszu uprawnieni są również członkowie rodzin pracowników (art. 2 pkt 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, zwanej dalej ustawą o zfśs). W okresie wakacji, w szczególności z tego funduszu mogą skorzystać dzieci i młodzież.

Szczegółowe zasady przyznawania świadczeń z zfśs oraz grupy osób uprawnionych do jego korzystania powinny zostać przewidziane w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przyznanie świadczeń nieprzewidzianych w regulaminie może skutkować zarzutem gospodarowania środkami funduszu niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Formy świadczeń i zasady ich przyznawania

O tym, jakie rodzaje świadczeń będą przyznawane dzieciom pracowników lub byłych pracowników, powinien rozstrzygać regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Środki funduszu, zgodnie art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs, mogą być przeznaczane na działalność socjalną m.in. na usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej czy sportowo-rekreacyjnej.

A zatem pieniądze z funduszu mogą być przeznaczone np. na wypoczynek, który organizuje sam pracodawca, czy wypoczynek organizowany samodzielnie przez pracownika lub byłego pracownika, a także na obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży. Dofinansowania mogą być przyznawane zarówno do wypoczynku w kraju, jak i za granicą.

Należy przy tym zaznaczyć, że do świadczeń z funduszu będą uprawnione również dzieci rodziców rozwiedzionych, ze związków pozamałżeńskich, a także przysposobione czy przyjęte przez pracownika na wychowanie. O dofinansowanie wypoczynku dla dzieci mogą się również ubiegać pracownicy zatrudnieni na czas określony, na okres próbny czy na czas wykonania określonej pracy.


WAŻNE!

Możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków funduszu nie będą mieli pracownicy pozbawieni praw rodzicielskich.

Regulamin zfśs powinien również określać, do jakiego wieku dziecka można uzyskać świadczenia. Przykładowo dofinansowaniem może być objęty wypoczynek dzieci do lat 18. Nie ma jednak przeszkód, aby dofinansowania przysługiwały również na starsze, pełnoletnie dzieci, np. do ukończenia nauki przez dziecko, ale maksymalnie do 25. roku życia.

Możliwość uzyskania dofinansowania do wypoczynku mają również dzieci byłych pracowników, czyli emerytów lub rencistów.

Przykład

Pani Barbara O. – emerytka – przyjęła na wychowanie niepełnoletnie wnuki, dzieci zmarłej córki. Fundusz świadczeń socjalnych u pracodawcy, u którego była zatrudnione przed przejściem na emeryturę, przewiduje możliwość dofinansowania do wypoczynku dla dzieci w wieku do lat 18. Pani Barbara może zatem ubiegać się o dofinansowanie do wypoczynku letniego dla wnuków, nad którymi sprawuje osobistą opiekę.

Wysokość dofinansowania

Ulgowe świadczenia czy dopłaty z zfśs nie powinny być dla wszystkich jednakowe. Wysokość świadczeń uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Zasady ustalania i dokumentowania osiąganego przez pracownika lub byłego pracownika dochodu powinny zostać określone w regulaminie funduszu. Najlepiej przyjąć dochód na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, gdyż odzwierciedla on wszystkie źródła finansowania. W regulaminie należałoby zatem umieścić konkretne zapisy, jakich dokumentów może żądać komisja socjalna, ustalając dochód, a tym samym wysokość dopłaty do wypoczynku dziecka lub emeryta czy rencisty.

Przykład

Janina P. i Krzysztof J. pracują w firmie X. Janina P. zatrudniona na czas określony na 1/2 etatu i uzyskuje wynagrodzenie w wysokości 1000 zł. Jej małżonek zatrudniony w innej firmie otrzymuje natomiast wynagrodzenie w kwocie 11 000 zł. Mają jedno dziecko. Dochód na członka rodziny wynosi zatem 4000 zł.

Natomiast Krzystof J. otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 8000 zł, a jego małżonka nie pracuje, a na utrzymaniu ma dodatkowo dwójkę dzieci w wieku 2 i 10 lat. Dochód w jego rodzinie wynosi zatem 2000 zł na osobę.

W regulaminie zfśs firmy X przewidziano dofinansowania do kolonii i obozów dla dzieci w zależności od uzyskiwanych zarobków w firmie tj.:

•  dla osób otrzymujących wynagrodzenie do 2000 zł – 80% dofinansowania,

•  dla osób zarabiających powyżej 2000 zł do 6000 zł – 50%,

•  zaś dla osób zarabiających powyżej 6000 zł – 30%.

Przy uzależnieniu dopłat do świadczeń od zarobków uzyskiwanych tylko w firmie, osoba o wyższym dochodzie na osobę uzyska większe dofinansowanie na wypoczynek dla dziecka, aniżeli pracownik o mniejszym dochodzie.


Dokumentowanie wypoczynku

O tym, w jaki sposób osoba uprawniona do korzystania z funduszu powinna udokumentować poniesione wydatki na wypoczynek, będą również decydować zapisy regulaminu zfśs. Dokumentem potwierdzającym może być zarówno oświadczenie pracownika lub byłego pracownika, jak i faktura czy rachunek. Należy przy tym zaznaczyć, że wolne od podatku dochodowego są dopłaty finansowane ze środków zfśs do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18 (art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). Odpowiednie udokumentowanie przez pracownika wypoczynku dziecka zorganizowane przez biuro turystyczne, parafię czy kluby sportowe, prowadzące działalność w zakresie zorganizowanego wypoczynku, leży zatem w interesie pracownika, który będzie uprawniony do zwolnienia podatkowego. Dopłaty do wypoczynku dla osób dorosłych są całkowicie opodatkowane.

Wzór wniosku pracownika o przyznanie świadczenia zfśs na www.kadry.infor.pl » Niezbędnik kadrowca » Wzory umów i formularzy » Wynagrodzenia » Działalność socjalna

Podstawa prawna:

 • art. 2 pkt 1 i 2, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
 • art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
148,20 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?