| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników i byłych pracowników z zfśs

Dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników i byłych pracowników z zfśs

Dzieci pracowników i byłych pracowników emerytów i rencistów są uprzywilejowane w zakresie dofinansowania ich wypoczynku letniego i zimowego. Jeżeli wakacje dzieci nie są całkowicie sfinansowane przez pracodawcę, dopłaty do wypoczynku zorganizowanego korzystają ze zwolnienia podatkowego.

Okres letni to czas bardziej intensywnego korzystania ze środków funduszu świadczeń socjalnych na dofinansowanie różnych form wypoczynku nie tylko przez samych pracowników, ale i byłych pracowników, obecnie będących już na emeryturze lub rencie.

Do kręgu osób uprawnionych do korzystania z funduszu uprawnieni są również członkowie rodzin pracowników (art. 2 pkt 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, zwanej dalej ustawą o zfśs). W okresie wakacji, w szczególności z tego funduszu mogą skorzystać dzieci i młodzież.

Szczegółowe zasady przyznawania świadczeń z zfśs oraz grupy osób uprawnionych do jego korzystania powinny zostać przewidziane w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przyznanie świadczeń nieprzewidzianych w regulaminie może skutkować zarzutem gospodarowania środkami funduszu niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Formy świadczeń i zasady ich przyznawania

O tym, jakie rodzaje świadczeń będą przyznawane dzieciom pracowników lub byłych pracowników, powinien rozstrzygać regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Środki funduszu, zgodnie art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs, mogą być przeznaczane na działalność socjalną m.in. na usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej czy sportowo-rekreacyjnej.

A zatem pieniądze z funduszu mogą być przeznaczone np. na wypoczynek, który organizuje sam pracodawca, czy wypoczynek organizowany samodzielnie przez pracownika lub byłego pracownika, a także na obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży. Dofinansowania mogą być przyznawane zarówno do wypoczynku w kraju, jak i za granicą.

Należy przy tym zaznaczyć, że do świadczeń z funduszu będą uprawnione również dzieci rodziców rozwiedzionych, ze związków pozamałżeńskich, a także przysposobione czy przyjęte przez pracownika na wychowanie. O dofinansowanie wypoczynku dla dzieci mogą się również ubiegać pracownicy zatrudnieni na czas określony, na okres próbny czy na czas wykonania określonej pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »