reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Kiedy wartość świadczeń z funduszu socjalnego jest opodatkowana

Kiedy wartość świadczeń z funduszu socjalnego jest opodatkowana

Zakład pracy, w którym jestem zatrudniona, zakupił pracownikom bony towarowe z okazji Wielkanocy, które w całości sfinansowano ze środków funduszu socjalnego. W podobny sposób została sfinansowana wycieczka do Warszawy i przejazd statkiem. Czy wartość biletów na statek i wyjazd do Warszawy należy zsumować z wartością bonów towarowych i od tak zsumowanego świadczenia odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, gdy wartość wymienionego świadczenia przekroczy 380 zł?

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) w art. 21 wymienia enumeratywnie świadczenia, które stanowią przychód zwolniony od podatku. Jednym z nich jest określony w ust. 1 pkt 67 powołanego artykułu przychód z tytułu rzeczowych świadczeń okolicznościowych otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

W powołanym przepisie wymienione są przykładowe rodzaje świadczeń przysługujących pracownikom z funduszu socjalnego, a których wartość stanowi przychód wolny od podatku. Są nimi bony towarowe i bilety na imprezy kulturalne.

Z brzmienia powołanego art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wartość świadczeń, np. bilety do teatru, ma dla celów podatkowych taki sam charakter jak bonów towarowych, pod warunkiem że świadczenia te są w całości finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Wobec powyższego wartość świadczeń przypadających na jednego pracownika (np. koszt biletów do teatru i bonów towarowych) należy zsumować. Jeżeli przekroczy 380 zł, to nadwyżka ponad tę kwotę podlega opodatkowaniu.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie praw pracowniczych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama