Zmiany dla opiekunów osób niepełnosprawnych
REKLAMA
REKLAMA
Na ten moment osoby opiekujące się więcej niż jedną osobą niepełnosprawną mogły otrzymywać wyłącznie jedno świadczenie opiekuńcze. Nawet w przypadku, kiedy nadmiar obowiązków powodował, że oboje rodziców było zmuszonymi rezygnować z pracy lub jej nie podejmować. Przy czym niepełnosprawność dziecka musiała powstać nie później niż do ukończenia 18 – roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, ale nie później niż do ukończenia 25. roku życia.
REKLAMA
Po zmianach, od nowego roku dwoje rodziców będzie mogło ubiegać się o przyznanie świadczeń zarówno dla matki, jak i ojca osób niepełnosprawnych. W sytuacji, kiedy oboje zrezygnują z pracy lub jej nie podejmą.
Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Trybunał Konstytucyjny, rozpatrujący zapis aktualnej ustawy o świadczeniach rodzinnych, orzekł, iż nie jest on zgodny z prawem konstytucyjnym. Zapis ten uniemożliwia przyznanie oświadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi, który zrezygnował z wykonywania swojej pracy, by zajmować się niepełnosprawnymi dziećmi, jeśli drugi rodzic otrzymywał wsparcie na innego członka rodziny. Teraz, po inicjatywie Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, oboje rodziców będą otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne w wysokości po 1300 złotych brutto każdy. Z tym, że od nowego roku świadczenie będzie waloryzowane i urośnie zgodnie z procentowym wskaźnikiem o jaki zwiększać się będzie minimalne wynagrodzenie o pracę. Szacowany roczny koszt tego rozwiązania to około 30 milionów złotych.
Jednocześnie trwają rozmowy na temat wyrównania różnic w wysokości świadczeń opiekunów dzieci i osób starszych, o których wynikach niezwłocznie poinformujemy.
Autor: http://ksservice.pl/blog
Zobacz serwis: Ubezpieczenie zdrowotne
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA