reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zmiany dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Zmiany dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Senat RP przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów prawnych. Tym samym już od początku 2017 roku wejdą w życie zmiany mocno zmieniające życie opiekunów osób niepełnosprawnych.

Na ten moment osoby opiekujące się więcej niż jedną osobą niepełnosprawną mogły otrzymywać wyłącznie jedno świadczenie opiekuńcze. Nawet w przypadku, kiedy nadmiar obowiązków powodował, że oboje rodziców było zmuszonymi rezygnować z pracy lub jej nie podejmować. Przy czym niepełnosprawność dziecka musiała powstać nie później niż do ukończenia 18 – roku życia lub w trakcie  nauki w szkole lub szkole wyższej, ale nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Po zmianach, od nowego roku dwoje rodziców będzie mogło ubiegać się o przyznanie świadczeń zarówno dla matki, jak i ojca osób niepełnosprawnych. W sytuacji, kiedy oboje zrezygnują z pracy lub jej nie podejmą.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Trybunał Konstytucyjny, rozpatrujący zapis aktualnej ustawy o świadczeniach rodzinnych, orzekł, iż nie jest on zgodny z prawem konstytucyjnym. Zapis ten uniemożliwia przyznanie oświadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi, który zrezygnował z wykonywania swojej pracy, by zajmować się niepełnosprawnymi dziećmi, jeśli drugi rodzic otrzymywał wsparcie na innego członka rodziny. Teraz, po inicjatywie Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, oboje rodziców będą otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne w wysokości po 1300 złotych brutto każdy. Z tym, że od nowego roku świadczenie będzie waloryzowane  i urośnie zgodnie z procentowym wskaźnikiem o jaki zwiększać się będzie minimalne wynagrodzenie o pracę. Szacowany roczny koszt tego rozwiązania to około 30 milionów złotych.

Jednocześnie trwają rozmowy na temat wyrównania różnic w wysokości świadczeń opiekunów dzieci i osób starszych, o których wynikach niezwłocznie poinformujemy.

Autor: http://ksservice.pl/blog

Zobacz serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama