| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

We wrześniu 2007 roku urodziłam córkę i uzyskałam prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Jestem zatrudniona w firmie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na pełny etat. Wynagrodzenie, które otrzymuję z tytułu zatrudnienia, składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz prowizji handlowców. Prowizja ta stanowi znaczną część wynagrodzenia, tj. ok. 250% kwoty, którą co miesiąc otrzymuję z tytułu umowy o pracę. Regulamin wynagradzania obowiązujący w firmie, która mnie zatrudnia, nie zawiera zasad zmniejszania czy zawieszania premii handlowców w okresie pobierania zasiłku. Pracodawca wyliczył kwotę zasiłku macierzyńskiego jedynie na podstawie wynagrodzenia zasadniczego. Czy podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego, w której pracodawca nie uwzględnił prowizji, jest prawidłowa?


Odpowiedź eksperta

Zgodnie z ustawą z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie (przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe) wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres pobierania zasiłku.

Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okres dłuższy niż miesiąc, zmniejszane proporcjonalnie w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy zgodnie z przepisami płacowymi, podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu zgodnie z ogólnymi zasadami.

Składniki wynagrodzenia, pomniejszane na podstawie przepisów płacowych za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, ale nie w sposób proporcjonalny do okresu tej nieobecności, podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznej, bez uzupełniania.

Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru m. in. zasiłku macierzyńskiego.

W związku z powyższym, jeżeli zmienny składnik wynagrodzenia określony jako prowizja był wypracowany przez Panią indywidualnie (był uzależniony od ilości sprzedanych towarów) i jest pomniejszany za czas niezdolności do pracy z powodu choroby (przy czym przy prowizji należy przyjąć, że jest ona pomniejszana za czas choroby, ponieważ pracownik w czasie jej trwania nie sprzedaje towarów, co w konsekwencji skutkuje zmniejszeniem prowizji) - należy go uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku.

Natomiast w przypadku, jeśli prowizja była Pani gwarantowana w określonej kwocie i w rezultacie, nawet w przypadku jej niewypłacenia, jest wyrównywana do kwoty gwarantowanej, a więc wypłacana również za okresy absencji chorobowej lub jeśli jest wypracowywana przez pewną grupę pracowników, to prowizji tej nie należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku.

Anna Janczy

Serwis Prawno-Pracowniczy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK