REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego
Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Ochrona kobiet w ciąży przed rozwiązaniem umowy a upadłość i likwidacja

Stosunek pracy kobiety w ciąży podlega ochronie. Niemniej jednak istnieją pewne wyjątki i zgodnie z art. 177 § 4 KP rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może mieć miejsce. Może to jednak nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Ponadto może też dojść do takiej sytuacji, że stosunek pracy pracownicy w ciąży może ustać na skutek wygaśnięcia z powodu śmierci pracodawcy. Kobieta w ciąży musi więc mieć zapewnioną ochrona na wyżej wymienione okoliczności.

Czym jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? 

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2780) reguluje instytucje zasiłku macierzyńskiego jak i zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Jest to świadczenie pieniężne, które jest należne ubezpieczonej - pracownicy w ciąży, celem zapewnienia jej finansowej ochrony prawnej. Przysługuje w szczególnej sytuacji, na którą ubezpieczona - pracownica w ciąży nie ma wpływu. Nie może więc ponosić negatywnych konsekwencji za działania pracodawcy, tym bardziej, że okres ciąży i macierzyństwa znajduje się pod szczególną ochroną w polskim prawie pracy. To świadczenie okresowe, pomiędzy ustaniem stosunku pracy a dniem porodu.

REKLAMA

Autopromocja

Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? 

Ubezpieczonej będącej pracownicą:

  • której umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracodawcy;
  • lub z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia;

przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Ponadto kolejna sytuacja, kiedy ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia. Umowa taka przedłuża się w sytuacji, gdy 

Ważne
Przedłużenie umowy do dnia porodu

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Obowiązek „zapewnienia innego zatrudnienia” 

Obowiązek „zapewnienia innego zatrudnienia” pracownicy w okresie ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego, gdy zajdzie konieczność rozwiązania z nią umowy o pracę w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, spoczywa na pracodawcy (a nie na powiatowym urzędzie pracy). Obowiązek ten dotyczy okresu po rozwiązaniu stosunku pracy. Przez "zapewnienie innego zatrudnienia należy rozumieć przedstawienie pracownicy w okresie ciąży realnej propozycji nawiązania stosunku pracy na stanowisku odpowiadającym jej kwalifikacjom zawodowym, niestanowiącego zagrożenia dla stanu ciąży i uwzględniającego jej sytuację osobistą oraz rodzinną (zob. Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 17 czerwca 2011 r., sygn. II UK 374/10).

Przykład

Z pracownicą działu księgowości Joanną Z. będącą w ciąży została rozwiązana umowa o pracę z dniem 31 marca 2024 r. z powodu ogłoszenia upadłości zakładu pracy. W związku z tym, że nie było dla niej innego zatrudnienia, adekwatnego do kwalifikacji, do dnia porodu Joanna Z. ma prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, którego wypłatę realizował ZUS. Joanna Z. urodziła dziecko w dniu 22 maja 2024 r. i nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia w pełnym wymiarze. Od dnia porodu Joanna Z. nie pobiera już zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a po prostu zasiłek macierzyński.

Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Aby uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego należy złożyć wniosek o zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Można wykorzystać wniosek ZAS-55. Należy dołączyć:

  • Zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia. Lekarz ma możliwość złożenia do ZUS dokumentu zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia, za pośrednictwem PUE ZUS.

  • Świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

  • Oświadczenie, że nie zapewniono innego zatrudnienia. Odrębnego oświadczenia nie trzeba składać jeżeli złoży się dokument ZAS-55.

  • Zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3 wypełnione przez byłego pracodawcę.
    Uwaga: Płatnik składek ma możliwość złożenia do ZUS zaświadczenia Z-3 za pośrednictwem PUE ZUS. Druk zaświadczenia w celu jego wypełnienia płatnik składek może także pobrać ze strony internetowej ZUS, albo w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, albo może wydrukować po wypełnieniu w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.

  • Dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport).

Dokumenty można złożyć w dowolnej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, która przekaże je do właściwej jednostki ZUS, czy też najszybciej złożyć drogą elektroniczną lub wysłać pocztą

Ważne
Termin 6 miesięcy - o tym trzeba pamiętać

Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Jeśli ubezpieczona nie zgłosiła roszczenia o wypłatę zasiłku z przyczyn niezależnych od niej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. Wypłata zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego przez ZUS nastąpi niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

REKLAMA

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

REKLAMA