REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego
Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Ochrona kobiet w ciąży przed rozwiązaniem umowy a upadłość i likwidacja

Stosunek pracy kobiety w ciąży podlega ochronie. Niemniej jednak istnieją pewne wyjątki i zgodnie z art. 177 § 4 KP rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może mieć miejsce. Może to jednak nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Ponadto może też dojść do takiej sytuacji, że stosunek pracy pracownicy w ciąży może ustać na skutek wygaśnięcia z powodu śmierci pracodawcy. Kobieta w ciąży musi więc mieć zapewnioną ochrona na wyżej wymienione okoliczności.

Czym jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? 

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2780) reguluje instytucje zasiłku macierzyńskiego jak i zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Jest to świadczenie pieniężne, które jest należne ubezpieczonej - pracownicy w ciąży, celem zapewnienia jej finansowej ochrony prawnej. Przysługuje w szczególnej sytuacji, na którą ubezpieczona - pracownica w ciąży nie ma wpływu. Nie może więc ponosić negatywnych konsekwencji za działania pracodawcy, tym bardziej, że okres ciąży i macierzyństwa znajduje się pod szczególną ochroną w polskim prawie pracy. To świadczenie okresowe, pomiędzy ustaniem stosunku pracy a dniem porodu.

REKLAMA

Autopromocja

Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? 

Ubezpieczonej będącej pracownicą:

  • której umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracodawcy;
  • lub z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia;

przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Ponadto kolejna sytuacja, kiedy ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia. Umowa taka przedłuża się w sytuacji, gdy 

Ważne
Przedłużenie umowy do dnia porodu

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Obowiązek „zapewnienia innego zatrudnienia” 

Obowiązek „zapewnienia innego zatrudnienia” pracownicy w okresie ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego, gdy zajdzie konieczność rozwiązania z nią umowy o pracę w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, spoczywa na pracodawcy (a nie na powiatowym urzędzie pracy). Obowiązek ten dotyczy okresu po rozwiązaniu stosunku pracy. Przez "zapewnienie innego zatrudnienia należy rozumieć przedstawienie pracownicy w okresie ciąży realnej propozycji nawiązania stosunku pracy na stanowisku odpowiadającym jej kwalifikacjom zawodowym, niestanowiącego zagrożenia dla stanu ciąży i uwzględniającego jej sytuację osobistą oraz rodzinną (zob. Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 17 czerwca 2011 r., sygn. II UK 374/10).

Przykład

Z pracownicą działu księgowości Joanną Z. będącą w ciąży została rozwiązana umowa o pracę z dniem 31 marca 2024 r. z powodu ogłoszenia upadłości zakładu pracy. W związku z tym, że nie było dla niej innego zatrudnienia, adekwatnego do kwalifikacji, do dnia porodu Joanna Z. ma prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, którego wypłatę realizował ZUS. Joanna Z. urodziła dziecko w dniu 22 maja 2024 r. i nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia w pełnym wymiarze. Od dnia porodu Joanna Z. nie pobiera już zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a po prostu zasiłek macierzyński.

Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Aby uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego należy złożyć wniosek o zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Można wykorzystać wniosek ZAS-55. Należy dołączyć:

  • Zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia. Lekarz ma możliwość złożenia do ZUS dokumentu zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia, za pośrednictwem PUE ZUS.

  • Świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

  • Oświadczenie, że nie zapewniono innego zatrudnienia. Odrębnego oświadczenia nie trzeba składać jeżeli złoży się dokument ZAS-55.

  • Zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3 wypełnione przez byłego pracodawcę.
    Uwaga: Płatnik składek ma możliwość złożenia do ZUS zaświadczenia Z-3 za pośrednictwem PUE ZUS. Druk zaświadczenia w celu jego wypełnienia płatnik składek może także pobrać ze strony internetowej ZUS, albo w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, albo może wydrukować po wypełnieniu w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.

  • Dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport).

Dokumenty można złożyć w dowolnej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, która przekaże je do właściwej jednostki ZUS, czy też najszybciej złożyć drogą elektroniczną lub wysłać pocztą

Ważne
Termin 6 miesięcy - o tym trzeba pamiętać

Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Jeśli ubezpieczona nie zgłosiła roszczenia o wypłatę zasiłku z przyczyn niezależnych od niej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. Wypłata zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego przez ZUS nastąpi niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

Renta rodzinna: 31 października mija termin dostarczenia do ZUS wniosku i zaświadczenia

Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas do końca października na złożenie do ZUS wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. W razie przegapienia tego terminu świadczenie za październik nie zostanie wypłacone.

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

REKLAMA

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Lider coraz bliżej pracownika

O pozytywnym feedbacku, roli liderów i o tym, jak przez lata zmieniał się dział HR i jak może wyglądać w przyszłości rozmawiamy z Dorotą Dublanką, dyrektorką zarządzającą, dyrektorką Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

Emeryci i renciści: Bon senioralny 2150 zł. Osoby niepełnosprawne i MOPS [Wyłączenia, projekt ustawy, przykłady]

Wyłączenia dla 1) osób niepełnosprawnych i 2) korzystających z opieki w MOPS zapisano w projekcie ustawy o bonie senioralnym (2150 zł miesięcznie). Przykład: Nie otrzymają bonu senioralnego osoby niepełnosprawne ze świadczeniem wspierającym. WAŻNE! Nie ma generalnego wyłączenia osób niepełnosprawnych (np. zasiłek pielęgnacyjny pozwala korzystać z bonu senioralnego). 

REKLAMA

Dla kogo świadczenie interwencyjne? ZUS uruchamia 15 października punkty mobilne dla firm poszkodowanych w powodzi. Gdzie?

Kłodzko, Stronie Śląskie, Bardo, Lądek Zdrój to tylko niektóre z miejscowości, w których przedsiębiorcy poszkodowani w czasie powodzi będą mogli w punkcie mobilnym nie tylko złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne, ale i uzyskać informację jak to zrobić. Eksperci ZUS pomogą także w wypełnieniu wniosku.

Zarząd Poczty Polskiej: podwyżki dla ok. 74% pracowników. Likwidacja dodatku stażowego i premii jubileuszowych

W dniu 14 października 2024 r. zarząd Poczty Polskiej przedstawił dziś związkom zawodowym projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). Zakłada on m.in.: (1) przywrócenie znaczenia wynagrodzenia zasadniczego oznaczające realną podwyżkę dla 31% pracowników; (2) urynkowienie wewnętrznego modelu wyceny stanowisk mające wpływ na wzrost wynagrodzeń kolejnych ok. 43% zatrudnionych; (3) stworzenie przejrzystych zasad rozwoju i awansu. Obecny ZUZP został wypowiedziany przez zarząd Poczty i obowiązuje do końca lutego 2025 roku.

REKLAMA