8 miesięcy - nawet tyle czeka się na orzeczenie o niepełnosprawności
REKLAMA
REKLAMA
- Jaki jest termin oczekiwania na uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?
- Co jeśli nie można się stawić na posiedzenie komisji orzekającej o stopniu niepełnosprawności?
- Niestawienie na komisji ze względu na stan zdrowia
- Ile czeka się na orzeczenie o niepełnosprawności?
- Kolejki po zmianie przepisów
- Długi okres oczekiwania na nowe orzeczenie o niepełnosprawności - sprawa trafiła do RPO
Jaki jest termin oczekiwania na uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?
Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pismo z informacją o terminie posiedzenia co do orzeczenia o stopniu niepełnosprawności zainteresowany dostaje:
REKLAMA
- do miesiąca od złożenia kompletnego wniosku,
- do 2 miesięcy od złożenia kompletnego wniosku – jeśli okaże się, że sprawa jest skomplikowana i zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności będzie potrzebował więcej czasu na jej rozpatrzenie. Jeśli tak się stanie – zespół uprzedzi, że termin będzie dłuższy i wyjaśni dlaczego.
Co jeśli nie można się stawić na posiedzenie komisji orzekającej o stopniu niepełnosprawności?
Jeśli nie można przyjść na posiedzenie, na przykład przez nagłą chorobę albo wypadek, i jeśli:
- wyjaśni się swoją nieobecność do 14 dni od dnia, kiedy miało być posiedzenie – zespół wyznaczy nowy termin posiedzenia,
- nie usprawiedliwi się swojej nieobecności – zespół nie rozpatrzy sprawy.
Niestawienie na komisji ze względu na stan zdrowia
Jeżeli okaże się, że przez stan zdrowia nie można przyjść na posiedzenie komisji przez dłuższy czas - wówczas należy poprosić lekarza o zaświadczenie, które to potwierdzi. Zaświadczenie należy przekazać do zespołu. Jeśli okaże się, że dokumenty, które potwierdzają stan zdrowia, są wystarczające – wtedy zespół wyda orzeczenie bez badania (zaocznie). Jeśli okaże się, że badanie jest niezbędne – zespół poinformuje o tym. W takiej sytuacji należy napisać i złożyć do zespołu wniosek o przeprowadzenie badania w miejscu, w którym się przebywasz.
Ile czeka się na orzeczenie o niepełnosprawności?
Orzeczenie otrzymuje się generalnie do 14 dni kalendarzowych od posiedzenia. Można je dostać:
- pocztą na adres, który wpiszesz we wniosku,
- w zespole – jeśli chce się je odebrać osobiście.
Zespół zapozna się z całą dokumentacją. Jeśli okaże się, że brakuje jakiegoś dokumentu – pisemnie poprosi o uzupełnienie i poda termin, do którego należy to zrobić. Jeśli nie uzupełni się dokumentacji – zespół nie wyda orzeczenia (pozostawi sprawę bez rozpoznania).
Jeśli w dokumentach będą sprzeczne informacje – można dodatkowo dostać skierowanie na specjalistyczne badania do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Takie badania są bezpłatne.
Kolejki po zmianie przepisów
Od dnia 6 sierpnia 2023 r. nie obowiązuje przepis art. 15h ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Na mocy tego przepisu szczególnego przedłużono ważność orzeczeń o niepełnosprawności, orzeczeń o stopniu niepełnosprawności oraz kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami, a także przedłużono okres, na jaki przyznano świadczenia pomocy społecznej z tytułu niepełnosprawności.
- do 31 grudnia 2020 r. - zachowuje ważność do 31 grudnia 2023 r.,
- w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. - zachowuje ważność do 31 marca 2024 r.,
- w okresie od 1 stycznia 2022 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie niniejszego przepisu - zachowuje
- ważność do 30 września 2024 r., ale nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia.
Osoby niepełnosprawne masowo występują więc o przedłużenie orzeczeń. Kolejki są coraz dłuższe. Sprawa trafiła nawet do RPO, z prośbą o jak najszybsze rozwiązanie tego problemu.
Długi okres oczekiwania na nowe orzeczenie o niepełnosprawności - sprawa trafiła do RPO
Zwiększa się liczba skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich na długi okres oczekiwania na nowe orzeczenie o niepełnosprawności. Skarżący wskazują, że z tego powodu m.in. mogą utracić prawo do świadczeń z tytułu niepełnosprawności.
Rzecznik Praw Obywatelskich w związku z tą sytuacją skierował zapytanie do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, o działania w celu skrócenia oczekiwania na wydanie orzeczenia.
Jak podaje RPO: Wynika to nie tylko ze wzrostu liczby wniosków wpływających do zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności, ale także braku lekarzy do obsadzania komisji oraz środków na dodatkowe etaty.
- Osoba, której wygasa orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, nie może już np. korzystać z parkowania "na kopercie" i zniżek komunikacyjnych.
- Skutkiem jest też utrata zasiłku pielęgnacyjnego czy świadczenia pielęgnacyjnego.
- Kolejna negatywna konsekwencja to brak prawa do ulgi rehabilitacyjnej (co pozwala odliczyć wydatki na leki). Gdy orzeczenie traci ważność, pracownik ma status osoby pełnosprawnej. Nie przysługuje mu ani skrócona norma czasu pracy, ani dodatkowa przerwa w pracy, ani zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i porze nocnej.
- Osobom, którym wygasa orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, nie przysługuje już zwolnienie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym lub w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat