Kategorie

Czy ZUS może przejąć od płatnika wypłatę świadczeń chorobowych

Bogusław Nowakowski
Nasz zakład pracy na 30 listopada 2011 r. zatrudniał 23 osoby, zatem w 2012 r. jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych. Jesteśmy jednak w ciężkiej sytuacji finansowej. Od stycznia zwolniliśmy już 4 osoby i w niedługim czasie planujemy kolejne zwolnienia, tak by zostało 8 pracowników. Mamy już zaległości z tytułu nieopłaconych składek, nie jesteśmy w stanie opłacać ich na bieżąco. Czy jeżeli zwolnimy te osoby, to z powodu ciężkiej sytuacji finansowej możemy zwrócić się do ZUS o przejęcie wypłaty świadczeń chorobowych?
Reklama

Mogą Państwo wystąpić do ZUS o przejęcie wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Jeżeli ZUS ustali, że płatnik składek nie ma możliwości wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego (np. ze względu na złą kondycję finansową), dyrektor oddziału ZUS może podjąć decyzję o przejęciu wypłaty świadczeń od płatnika.

Pracodawca, który na 30 listopada poprzedniego roku zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, ma obowiązek ustalania uprawnionych, obliczania wysokości oraz dokonywania wypłaty świadczeń chorobowych z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego przez cały okres choroby bądź niezdolności do pracy, w trakcie trwania zatrudnienia ubezpieczonego. Płatnik jest zobowiązany do dokonywania wypłaty świadczeń wszystkim ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu – zarówno obowiązkowo (np. pracownikom), jak i dobrowolnie (np. zleceniobiorcom). Od dnia ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego (np. rozwiązania stosunku pracy) wypłatę tych świadczeń przejmuje ZUS.

Reklama

Jeżeli płatnik składek nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty świadczeń, co najczęściej wynika z trudności finansowych, przedłużającego się postępowania upadłościowego albo z innych przyczyn, wówczas zarówno ubezpieczony, jak i płatnik składek mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku. W uzasadnionych przypadkach dyrektor oddziału ZUS może podjąć decyzję o przejęciu przez ZUS wypłaty świadczeń od płatnika. Podjęcie takiej decyzji zawsze jest poprzedzane wnikliwym postępowaniem wyjaśniającym, które ma na celu ocenę możliwości finansowych płatnika składek oraz ustalenie stanu faktycznego, w szczególności okresów, za które świadczenia nie zostały wypłacone.

W przypadku braku możliwości ustalenia przyczyn niewywiązywania się przez płatnika składek z obowiązku wypłaty zasiłków lub gdy postępowanie wyjaśniające wskazuje, że sytuacja płatnika nie daje gwarancji wypłaty przez niego świadczeń, podejmowana jest decyzja o przeprowadzeniu kontroli. Jednak kontrola w takim przypadku nie zawsze musi być przeprowadzana. ZUS zrezygnuje z przeprowadzania kontroli, jeżeli płatnik współpracuje z ZUS oraz przedkłada mu wszelkie niezbędne materiały i dokumenty. Kontrola przeprowadzana w zakładzie ma na celu ustalenie okresów, za które nie zostały wypłacone świadczenia oraz stwierdzenie, czy sytuacja finansowa płatnika składek uniemożliwia mu wypłatę zasiłków. W tym celu inspektor przeprowadzający kontrolę sprawdza m.in. dokumentację dotyczącą płac i zasiłków oraz dokumenty rozliczeniowe. Zebrana dokumentacja pokontrolna stanowi materiał niezbędny do podjęcia przez dyrektora oddziału ZUS decyzji o przejęciu wypłat.


W przypadku przejęcia wypłaty, ZUS wydaje decyzję skierowaną do indywidualnego świadczeniobiorcy o prawie do świadczeń i dokonuje wypłaty należnych świadczeń. W wydanej przez ZUS decyzji znajduje się informacja, że uprawniony może wystąpić do płatnika składek z roszczeniem o odsetki za opóźnienie w wypłacie, gdyż ZUS nie jest zobowiązany do wypłaty odsetek, jeżeli opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które ZUS nie ponosi odpowiedzialności (art. 85 ustawy systemowej).

WAŻNE!

Jeżeli ZUS przejmuje wypłatę świadczeń chorobowych, wydaje decyzję skierowaną do indywidualnego świadczeniobiorcy o prawie do świadczenia oraz wypłaca to świadczenie.

Jeżeli na podstawie zgromadzonej dokumentacji nie jest możliwe ustalenie prawa do świadczeń, np. z powodu braku dokumentów umożliwiających ustalenie wymiaru czasu pracy, brak umów o pracę, brak zgłoszenia pracowników do ubezpieczeń społecznych czy udokumentowania okresów niezdolności do pracy, wydawana jest decyzja o odmowie prawa do zasiłku z zastrzeżeniem, że płatnik składek nie wywiązał się ze swoich obowiązków. W decyzji tej płatnik jest pouczony o ustawowym obowiązku wypłaty świadczeń. Informowany jest on ponadto o konsekwencjach niedopełnienia tego obowiązku, a więc o karze grzywny do 5000 zł, a także o sankcji przewidzianej w Kodeksie karnym, jaką jest powiadomienie prokuratury o popełnieniu przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową (art. 218 Kodeksu karnego).

Jeżeli płatnik nie wypłacił pracownikom zasiłku chorobowego, ale wykazał go w imiennych raportach miesięcznych (ZUS RSA) i rozliczył w deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA), wówczas ZUS po dokonaniu wypłaty pracownikowi należnych świadczeń zobowiąże płatnika do złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących oraz do dopłaty składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami za zwłokę. ZUS może również z urzędu sporządzić dokumenty rozliczeniowe korygujące oraz wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100% nieopłaconych składek. Jeżeli ZUS wymierzy płatnikowi składek dodatkową opłatę, wówczas nie może nałożyć na niego kary grzywny. Trybunał Konstytucyjny w 2010 r. zakwestionował łączne stosowanie tych kar (wyrok TK z 18 listopada 2010 r., sygn. P29/09). Wprawdzie przepisy formalnie jeszcze obowiązują (tracą moc 31 maja 2012 r.), ale Trybunał zalecił sądom stosowanie się do jego wyroku w bieżącej praktyce orzeczniczej. Zatem płatnik składek jest zagrożony albo karą administracyjną (opłata dodatkowa), albo karną (grzywna, kara za przestępstwo). Oddział ZUS może również zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przestępstwa wynikającego z art. 284 k.k. (przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego).

Jeżeli ustaną przeszkody uniemożliwiające wypłatę świadczeń przez płatnika składek, ZUS z powrotem przekazuje wypłatę świadczeń do realizacji płatnikowi.

Podstawa prawna:

 • art. 61, art. 64 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • art. 24 ust. 1, art. 48b, art. 85, art. 98 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 218, art. 284 Kodeksu karnego.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?