reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy ZUS może przejąć od płatnika wypłatę świadczeń chorobowych

Czy ZUS może przejąć od płatnika wypłatę świadczeń chorobowych

Nasz zakład pracy na 30 listopada 2011 r. zatrudniał 23 osoby, zatem w 2012 r. jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych. Jesteśmy jednak w ciężkiej sytuacji finansowej. Od stycznia zwolniliśmy już 4 osoby i w niedługim czasie planujemy kolejne zwolnienia, tak by zostało 8 pracowników. Mamy już zaległości z tytułu nieopłaconych składek, nie jesteśmy w stanie opłacać ich na bieżąco. Czy jeżeli zwolnimy te osoby, to z powodu ciężkiej sytuacji finansowej możemy zwrócić się do ZUS o przejęcie wypłaty świadczeń chorobowych?

Mogą Państwo wystąpić do ZUS o przejęcie wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Jeżeli ZUS ustali, że płatnik składek nie ma możliwości wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego (np. ze względu na złą kondycję finansową), dyrektor oddziału ZUS może podjąć decyzję o przejęciu wypłaty świadczeń od płatnika.

Pracodawca, który na 30 listopada poprzedniego roku zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, ma obowiązek ustalania uprawnionych, obliczania wysokości oraz dokonywania wypłaty świadczeń chorobowych z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego przez cały okres choroby bądź niezdolności do pracy, w trakcie trwania zatrudnienia ubezpieczonego. Płatnik jest zobowiązany do dokonywania wypłaty świadczeń wszystkim ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu – zarówno obowiązkowo (np. pracownikom), jak i dobrowolnie (np. zleceniobiorcom). Od dnia ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego (np. rozwiązania stosunku pracy) wypłatę tych świadczeń przejmuje ZUS.

Jeżeli płatnik składek nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty świadczeń, co najczęściej wynika z trudności finansowych, przedłużającego się postępowania upadłościowego albo z innych przyczyn, wówczas zarówno ubezpieczony, jak i płatnik składek mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku. W uzasadnionych przypadkach dyrektor oddziału ZUS może podjąć decyzję o przejęciu przez ZUS wypłaty świadczeń od płatnika. Podjęcie takiej decyzji zawsze jest poprzedzane wnikliwym postępowaniem wyjaśniającym, które ma na celu ocenę możliwości finansowych płatnika składek oraz ustalenie stanu faktycznego, w szczególności okresów, za które świadczenia nie zostały wypłacone.

W przypadku braku możliwości ustalenia przyczyn niewywiązywania się przez płatnika składek z obowiązku wypłaty zasiłków lub gdy postępowanie wyjaśniające wskazuje, że sytuacja płatnika nie daje gwarancji wypłaty przez niego świadczeń, podejmowana jest decyzja o przeprowadzeniu kontroli. Jednak kontrola w takim przypadku nie zawsze musi być przeprowadzana. ZUS zrezygnuje z przeprowadzania kontroli, jeżeli płatnik współpracuje z ZUS oraz przedkłada mu wszelkie niezbędne materiały i dokumenty. Kontrola przeprowadzana w zakładzie ma na celu ustalenie okresów, za które nie zostały wypłacone świadczenia oraz stwierdzenie, czy sytuacja finansowa płatnika składek uniemożliwia mu wypłatę zasiłków. W tym celu inspektor przeprowadzający kontrolę sprawdza m.in. dokumentację dotyczącą płac i zasiłków oraz dokumenty rozliczeniowe. Zebrana dokumentacja pokontrolna stanowi materiał niezbędny do podjęcia przez dyrektora oddziału ZUS decyzji o przejęciu wypłat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama