Czy 14-stka będzie przyznawana na stałe?
REKLAMA
REKLAMA
- Projekt ustawy w Sejmie RP - 14-stka na stałe?
- Jak rząd uzasadnia potrzebę wprowadzania 14-stek?
- Kto otrzyma 14-stkę?
- 14-stka nie dla sędziów i prokuratorów?
- W jakiej wysokości będzie przysługiwała 14-tka?
- Do 31 października danego roku rząd będzie mógł podwyższyć 14-tkę
- 14-tka nie dla osób z zawieszonym świadczeniem
- Kiedy będzie wypłacana 14-tka?
- Kogo dotyczą zmiany - ile osób?
- Kiedy 14-tka wejdzie w życie?
Projekt ustawy w Sejmie RP - 14-stka na stałe?
W dniu 17 maja 2023 r. skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu najnowszy projekt ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (dalej jako: projekt).
REKLAMA
Jak rząd uzasadnia potrzebę wprowadzania 14-stek?
Rząd już od wielu lat wspiera emerytów i rencistów. Podkreśla, że: "Dla polityki społecznej państwa istotna jest ochrona seniorów przed ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Podejmowane przez Rząd działania ukierunkowane są na poprawę sytuacji finansowej emerytów i rencistów, w tym w szczególności najuboższych świadczeniobiorców. Stąd też Rząd proponuje od 2023 r. wprowadzenie corocznej wypłaty 14. emerytury, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku 13. emerytury. Działanie to wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom większości emerytów i rencistów, stanowiąc wsparcie finansowe, szczególnie znaczące dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe.".
Kto otrzyma 14-stkę?
Zgodnie z projektem dodatkowe świadczenie będzie wypłacane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.
14-stka nie dla sędziów i prokuratorów?
Przedmiotowy projekt ustawy nie obejmuje sędziów przechodzących lub przeniesionych w stan spoczynku ani prokuratorów w stanie spoczynku, ponieważ nie mają oni statusu emeryta lub rencisty.
W jakiej wysokości będzie przysługiwała 14-tka?
Osobom uprawnionym przysługiwać będzie kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w wysokości:
- kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne – dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2900 zł;
- kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2900 zł, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2900 zł.
Do 31 października danego roku rząd będzie mógł podwyższyć 14-tkę
W projekcie ustawy przewiduje się również możliwość określenia wyższej kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. W związku z powyższym Rada Ministrów, nie później niż do dnia 31 października danego roku, w drodze rozporządzenia, może określić wyższą kwotę kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, niż kwota najniższej emerytury, mając na względzie sytuację społeczno-gospodarczą oraz stan finansów publicznych.
14-tka nie dla osób z zawieszonym świadczeniem
Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne nie będzie przysługiwać osobom, którym prawo do świadczeń zostało zawieszone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego.
Kiedy będzie wypłacana 14-tka?
Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie wypłacone wraz ze świadczeniem podstawowym w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w miesiącu wskazanym w rozporządzeniu Rady Ministrów albo w innym terminie w tym miesiącu, jeżeli nie jest możliwa wypłata dodatkowego świadczenia wraz ze świadczeniem podstawowym. Rada Ministrów określi, nie później niż do dnia 31 października, w drodze rozporządzenia, miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w danym roku, mając na względzie możliwości techniczne i organizacyjne wypłaty tego świadczenia przez organy emerytalno-rentowe.
Kogo dotyczą zmiany - ile osób?
Według danych z ZUS, KRUS i GUS - grupa docelowa, która otrzyma świadczenie jest bardzo duża, ponieważ jest to około:
- 7834 tys. emerytów i rencistów z FUS;
- 34 tys. świadczeniobiorców otrzymujących świadczenia finansowane z odrębnego rozdziału wydatków budżetu państwa;
- 13 tys. otrzymujących nauczycielskie świadczenia kompensacyjne;
- 292 tys. otrzymujących rent socjalnych;
- 45 tys. otrzymujących świadczeń i zasiłków przedemerytalnych;
- 985 tys. świadczeniobiorców z KRUS;
- 27 tys. otrzymujących rodzicielskie świadczenia uzupełniające;
- 360 tys. świadczeniobiorców z tzw. służb mundurowych.
Kiedy 14-tka wejdzie w życie?
Przewiduje się, że proponowane rozwiązania prawne wejdą w życie w dniu 1 stycznia 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat