Korpus Wsparcia Seniorów w 2023 roku
REKLAMA
REKLAMA
- Jaki jest cel Korpusu Wsparcia Seniorów?
- Dla kogo przeznaczony jest Korpus Wsparcia Seniorów?
- Jaki jest okres realizacji programu?
- Jakie działania będą składać się na Korpus Wsparcia Seniorów?
- W jaki sposób seniorzy mogą zgłosić potrzebę wsparcia w czynnościach dnia codziennego?
- Czy senior może zgłosić się bezpośrednio do ośrodka wsparcia?
- Co powinien zrobić senior w sytuacji, gdy gmina, w której mieszka nie przystąpi do realizacji programu?
- Jakie są terminy dla gmin?
Jaki jest cel Korpusu Wsparcia Seniorów?
Korpus Wsparcia Seniorów został utworzony w 2020 r. Rząd uznał, że konieczne jest niesienie pomocy osobom starszym i potrzebującym w okresie pandemii, ale jak się okazuje i po niej. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg ogłosiła, że Korpus Wsparcia Seniorów cieszył się po okresie pandemicznym dużym zainteresowaniem, więc rząd postanowił również w 2023 r. kontynuować program. W 2023 r. budżet programu wynosi nie mało, bo 50 mln zł., chociaż w 2022 r. wynosił 80 mln zł. Pieniądze nie przysługują bezpośrednio seniorom, program adresowany jest do wszystkich gmin w Polsce, zarówno miejskich, wiejskich, jak i miejsko-wiejskich.
REKLAMA
Jak podkreśla Minister: program jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Polską zachodzące procesy demograficzne. Jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.
Korpus Wsparcia Seniorów ma za zadanie zapewnić możliwości bezpiecznego funkcjonowania osób starszych w ich miejscu zamieszkania poprzez nawiązanie współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi skupiającymi środowiska młodzieżowe, a także wolontariuszami tworząc lokalne partnerstwa.
Dla kogo przeznaczony jest Korpus Wsparcia Seniorów?
Program skierowany jest do seniorów w wieku 65 lat i więcej, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Jaki jest okres realizacji programu?
Kolejna już edycja programu będzie realizowana od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r.
Jakie działania będą składać się na Korpus Wsparcia Seniorów?
W ramach programu realizowane będą dwa moduły działań:
Moduł I – angażujący wolontariuszy, w tym również działaczy środowisk młodzieżowych i obywatelskich, świadczących codzienną pomoc osobom potrzebującym wsparcia.
Moduł II – wspierający gminy w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. opieki na odległość mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych. To opaski bezpieczeństwa dla seniorów.
Moduł I programu zakłada:
-
wsparcie społeczne,
-
ułatwienie dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej,
-
wsparcie psychologiczne,
-
wsparcie w czynnościach dnia codziennego.
W ramach Modułu II programu zostanie zapewniony dostęp do tzw. opasek bezpieczeństwa wyposażonych w co najmniej dwie z następujących funkcji:
-
przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
-
detektor upadku,
-
czujnik zdjęcia opaski,
-
lokalizator GPS,
-
funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
-
funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe.
W jaki sposób seniorzy mogą zgłosić potrzebę wsparcia w czynnościach dnia codziennego?
W ramach Korpusu Wsparcia Seniorów uruchomiona została ogólnopolska infolinia dedykowana seniorom. Dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 22 505 11 11, osoby starsze mogą zgłosić potrzebę wsparcia w czynnościach dnia codziennego, które wymagają wyjścia z domu. Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora przekazywane są do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej. Następnie to już lokalny pracownik ośrodka kontaktuje się z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy.
Czy senior może zgłosić się bezpośrednio do ośrodka wsparcia?
Tak, osoby starsze mogą również zgłaszać potrzebę wsparcia, dzwoniąc bezpośrednio do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na ich miejsce zamieszkania.
Co powinien zrobić senior w sytuacji, gdy gmina, w której mieszka nie przystąpi do realizacji programu?
W sytuacji, gdy dana gmina nie przystąpi do realizacji programu, powinna każde zgłoszenie rozpatrzeć indywidualnie w zakresie swoich kompetencji oraz zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej.
Jakie są terminy dla gmin?
Do 30 stycznia 2023 r. – termin przesłania zapotrzebowania przez gminy do wojewodów.
Do 10 lutego 2023 r. – termin przesłania zapotrzebowania przez Wydziały Polityki Społecznej do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Gminy, które przystąpią do realizacji programu uzyskają finansowe wsparcie do 80 proc. przewidywanych kosztów całkowitych realizacji zadania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat