REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego jest zwolnione z opłat

Edyta Pisarczyk

REKLAMA

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Z powodu niskich dochodów (sama wychowuję dwoje dzieci) chcę się starać o prawo do zasiłku rodzinnego. Do tej pory nie składałam wniosku o zasiłek rodzinny. Jakie dokumenty powinnam dołączyć do wniosku? Czy za złożenie wniosku urząd gminy pobiera dodatkowe opłaty tak jak w innych sprawach?

RADA

Do wniosku o zasiłek rodzinny powinna Pani dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodu Pani rodziny oraz potwierdzające uprawnienia do świadczeń. Od wniosku nie pobiera się żadnych opłat skarbowych. Postępowanie w sprawach świadczeń rodzinnych jest zwolnione z dodatkowych opłat.

UZASADNIENIE

Zasiłek rodzinny i dodatki są przyznawane rodzinom, które osiągają niskie dochody, albo rodzinom, których dzieci wymagają szczególnej opieki z powodu stanu zdrowia - niepełnosprawności.

Kwoty świadczeń rodzinnych są finansowane ze środków budżetu państwa przeznaczonych na wypłatę świadczeń przekazywanych wójtom, burmistrzom i prezydentom miast. Z tych powodów ustawodawca zwolnił postępowanie w sprawie przyznania prawa do świadczeń rodzinnych z wszelkich ewentualnych opłat związanych z tym postępowaniem, zwolnił również kwoty zasiłków z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dlatego jeżeli zwróci się Pani np. do urzędu skarbowego w sprawie zaświadczenia o uzyskanych dochodach, które jest jednym z dokumentów potwierdzających uzyskany dochód, to urząd skarbowy ma obowiązek wydać takie zaświadczenie w terminie 7 dni bez pobierania opłaty za wydanie tego zaświadczenia.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych zwalnia z opłat zaświadczenia wydawane m.in. przez pracodawców, zleceniodawców, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, urzędy skarbowe, ZUS, KRUS, urzędy administracji państwowej i urzędy administracji samorządowej.

Do wniosku o zasiłek rodzinny powinna Pani dołączyć oświadczenie o wysokości uzyskanego dochodu, ponieważ prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą. Powinna Pani również dołączyć kopie dowodu osobistego i akty urodzenia dzieci na potwierdzenie ich wieku.

Jeżeli dzieci ukończyły 18 lat, to dodatkowo należy dołączyć zaświadczenie ze szkoły, że się uczą. Powinna Pani również dołączyć dokumenty na potwierdzenie samotnego wychowywania dzieci. W zależności od rodzaju świadczeń, o które będzie się Pani chciała starać, należy dołączyć jeszcze inne odpowiednie dokumenty. Informację na temat wymaganych dokumentów w zależności od rodzaju świadczenia uzyska Pani w urzędzie gminy.

Komplet dokumentów należy złożyć w urzędzie gminy, na terenie której Pani mieszka. Urząd, po przeprowadzeniu postępowania i ustaleniu, czy przysługuje Pani prawo do świadczeń, wyda w tej sprawie decyzję.


Podstawa prawna:

  • art. 29 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.),
  • art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. c, pkt 4 ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (DzU nr 225, poz. 1635).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Początkujący z pensją netto większą o 137,61 zł, mianowany o 142,33 zł, dyplomowany o 164,81 zł

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min. B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

REKLAMA

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

REKLAMA

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

REKLAMA