| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego jest zwolnione z opłat

Czy postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego jest zwolnione z opłat

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Z powodu niskich dochodów (sama wychowuję dwoje dzieci) chcę się starać o prawo do zasiłku rodzinnego. Do tej pory nie składałam wniosku o zasiłek rodzinny. Jakie dokumenty powinnam dołączyć do wniosku? Czy za złożenie wniosku urząd gminy pobiera dodatkowe opłaty tak jak w innych sprawach?

RADA

Do wniosku o zasiłek rodzinny powinna Pani dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodu Pani rodziny oraz potwierdzające uprawnienia do świadczeń. Od wniosku nie pobiera się żadnych opłat skarbowych. Postępowanie w sprawach świadczeń rodzinnych jest zwolnione z dodatkowych opłat.

UZASADNIENIE

Zasiłek rodzinny i dodatki są przyznawane rodzinom, które osiągają niskie dochody, albo rodzinom, których dzieci wymagają szczególnej opieki z powodu stanu zdrowia - niepełnosprawności.

Kwoty świadczeń rodzinnych są finansowane ze środków budżetu państwa przeznaczonych na wypłatę świadczeń przekazywanych wójtom, burmistrzom i prezydentom miast. Z tych powodów ustawodawca zwolnił postępowanie w sprawie przyznania prawa do świadczeń rodzinnych z wszelkich ewentualnych opłat związanych z tym postępowaniem, zwolnił również kwoty zasiłków z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dlatego jeżeli zwróci się Pani np. do urzędu skarbowego w sprawie zaświadczenia o uzyskanych dochodach, które jest jednym z dokumentów potwierdzających uzyskany dochód, to urząd skarbowy ma obowiązek wydać takie zaświadczenie w terminie 7 dni bez pobierania opłaty za wydanie tego zaświadczenia.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych zwalnia z opłat zaświadczenia wydawane m.in. przez pracodawców, zleceniodawców, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, urzędy skarbowe, ZUS, KRUS, urzędy administracji państwowej i urzędy administracji samorządowej.

Do wniosku o zasiłek rodzinny powinna Pani dołączyć oświadczenie o wysokości uzyskanego dochodu, ponieważ prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą. Powinna Pani również dołączyć kopie dowodu osobistego i akty urodzenia dzieci na potwierdzenie ich wieku.

Jeżeli dzieci ukończyły 18 lat, to dodatkowo należy dołączyć zaświadczenie ze szkoły, że się uczą. Powinna Pani również dołączyć dokumenty na potwierdzenie samotnego wychowywania dzieci. W zależności od rodzaju świadczeń, o które będzie się Pani chciała starać, należy dołączyć jeszcze inne odpowiednie dokumenty. Informację na temat wymaganych dokumentów w zależności od rodzaju świadczenia uzyska Pani w urzędzie gminy.

Komplet dokumentów należy złożyć w urzędzie gminy, na terenie której Pani mieszka. Urząd, po przeprowadzeniu postępowania i ustaleniu, czy przysługuje Pani prawo do świadczeń, wyda w tej sprawie decyzję.


Podstawa prawna:

  • art. 29 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.),
  • art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. c, pkt 4 ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (DzU nr 225, poz. 1635).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »