Kategorie

Czy postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego jest zwolnione z opłat

Edyta Pisarczyk
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Z powodu niskich dochodów (sama wychowuję dwoje dzieci) chcę się starać o prawo do zasiłku rodzinnego. Do tej pory nie składałam wniosku o zasiłek rodzinny. Jakie dokumenty powinnam dołączyć do wniosku? Czy za złożenie wniosku urząd gminy pobiera dodatkowe opłaty tak jak w innych sprawach?

RADA

Do wniosku o zasiłek rodzinny powinna Pani dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodu Pani rodziny oraz potwierdzające uprawnienia do świadczeń. Od wniosku nie pobiera się żadnych opłat skarbowych. Postępowanie w sprawach świadczeń rodzinnych jest zwolnione z dodatkowych opłat.

UZASADNIENIE

Zasiłek rodzinny i dodatki są przyznawane rodzinom, które osiągają niskie dochody, albo rodzinom, których dzieci wymagają szczególnej opieki z powodu stanu zdrowia - niepełnosprawności.

Kwoty świadczeń rodzinnych są finansowane ze środków budżetu państwa przeznaczonych na wypłatę świadczeń przekazywanych wójtom, burmistrzom i prezydentom miast. Z tych powodów ustawodawca zwolnił postępowanie w sprawie przyznania prawa do świadczeń rodzinnych z wszelkich ewentualnych opłat związanych z tym postępowaniem, zwolnił również kwoty zasiłków z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dlatego jeżeli zwróci się Pani np. do urzędu skarbowego w sprawie zaświadczenia o uzyskanych dochodach, które jest jednym z dokumentów potwierdzających uzyskany dochód, to urząd skarbowy ma obowiązek wydać takie zaświadczenie w terminie 7 dni bez pobierania opłaty za wydanie tego zaświadczenia.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych zwalnia z opłat zaświadczenia wydawane m.in. przez pracodawców, zleceniodawców, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, urzędy skarbowe, ZUS, KRUS, urzędy administracji państwowej i urzędy administracji samorządowej.

Do wniosku o zasiłek rodzinny powinna Pani dołączyć oświadczenie o wysokości uzyskanego dochodu, ponieważ prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą. Powinna Pani również dołączyć kopie dowodu osobistego i akty urodzenia dzieci na potwierdzenie ich wieku.

Jeżeli dzieci ukończyły 18 lat, to dodatkowo należy dołączyć zaświadczenie ze szkoły, że się uczą. Powinna Pani również dołączyć dokumenty na potwierdzenie samotnego wychowywania dzieci. W zależności od rodzaju świadczeń, o które będzie się Pani chciała starać, należy dołączyć jeszcze inne odpowiednie dokumenty. Informację na temat wymaganych dokumentów w zależności od rodzaju świadczenia uzyska Pani w urzędzie gminy.

Komplet dokumentów należy złożyć w urzędzie gminy, na terenie której Pani mieszka. Urząd, po przeprowadzeniu postępowania i ustaleniu, czy przysługuje Pani prawo do świadczeń, wyda w tej sprawie decyzję.


Podstawa prawna:

 • art. 29 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.),
 • art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. c, pkt 4 ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (DzU nr 225, poz. 1635).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.