REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek opiekuńczy covid - ZUS i KRUS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zasiłek opiekuńczy covid - ZUS i KRUS.
Zasiłek opiekuńczy covid - ZUS i KRUS.

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy w związku z COVID-19 można otrzymać zarówno w ZUS jak i KRUS. Pobierz druki wniosku o zasiłek opiekuńczy z KRUS i oświadczenia do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS. Do kiedy można pobierać zasiłek? Ile wynosi?

Oświadczenie do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w ZUS

Tzw. zasiłek opiekuńczy covid udzielany jest w związku ze zwolnieniem z pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki dziecku do 8 roku życia, gdy zamknięta jest szkoła, przedszkole, żłobek, klub dziecięcy czy inna placówka, do której uczęszcza dziecko. Dotyczy to także sytuacji, kiedy przez covid nie ma możliwości sprawowania opieki przez nianię lub opiekuna dziennego. Także jeśli placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki nad dzieckiem z powodu jej ograniczonego działania w czasie pandemii, przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku.

REKLAMA

Rodzic lub opiekun prawny dziecka może ubiegać się we wskazanych sytuacjach o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Aby go uzyskać, należy złożyć wniosek. Stanowi go oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, które można pobierać tutaj:

Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS - wzór

Wniosek o zasiłek opiekuńczy w KRUS

Analogicznie do ZUS w KRUS również można ubiegać się do zasiłek opiekuńczy z powodu covid. Sytuacje, kiedy można składać wniosek są identyczne - zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka, klubu dziecięcego lub innej placówki, do której dziecko uczęszcza na co dzień, a także brak możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez zatrudnioną nianię czy opiekuna dziennego oraz ograniczone funkcjonowanie placówki edukacyjno-wychowawczej. W KRUS w celu otrzymania zasiłku składa się wniosek o zasiłek opiekuńczy:

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z KRUS - listopad

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wynosi?

Zarówno dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS i zasiłek opiekuńczy z KRUS wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, a w praktyce zwykle oznacza to wypłatę w wysokości 80% wynagrodzenia. Liczy się go za każdy dzień przebywania na zasiłku.

Podstawa wymiaru zasiłku to przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za ostatnich 12 miesięcy. Jeśli pracownik otrzymuje stałą pensję, przyznany mu zasiłek wyniesie 80% wypłaty w przeliczeniu na liczbę dni opieki nad dzieckiem.

Do kiedy?

[AKTUALIZACJA] Nowe obostrzenia - dodatkowy zasiłek opiekuńczy i praca zdalna - dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 9 kwietnia 2021 r.!

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy powołany w związku z epidemią koronawirusa wszedł w życie mocą ustawy covidowej (z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych). Zaczął obowiązywać od 8 marca 2020 r. Następnie był wielokrotnie przedłużany mocą kolejnych rozporządzeń Rady Ministrów aż do 26 lipca 2020 r. Później nastąpiła przerwa trwająca nieco ponad miesiąc, kiedy nie przysługiwał dodatkowy zasiłek. W tym czasie rodzice i opiekunowie mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach (Zasiłek opiekuńczy 2020 – zasady, wysokość, wniosek - jest to zasiłek obowiązujący jeszcze przed pandemią, niezależny od dodatkowego zasiłku związanego z covid). Następnie wraz z rozpoczęciem roku szkolnego powrócono do dodatkowego zasiłku na czas od 1 do 20 września (Dodatkowy zasiłek opiekuńczy we wrześniu 2020 r. - pytania i odpowiedzi).

Po kilku tygodniach sytuacja epidemiczna w kraju uległa jednak drastycznemu pogorszeniu i rząd postanowił zrezygnować ze stacjonarnej nauki w szkołach - na początku dla klas 4 i starszych dzieci, a kolejno dla klas 1-3. W związku z tym konieczny był powrót do dodatkowego zasiłku na czas sprawowania opieki nad dziećmi w domach. Ustalono, że będzie to okres 9-29 listopada 2020 r. W okresie tym ponownie można więc ubiegać się o dodatkowy zasiłek z ZUS i zasiłek z KRUS. Jedyne co zmieniło się w przyznawaniu tego zasiłku to brak możliwości otrzymania go w przypadku, gdy placówka jest w stanie zagwarantować opiekę dziecku, a rodzic lub opiekun mimo wszystko decyduje się na pozostawienie dziecka w domu.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został ponownie przedłużony - tym razem do 24 grudnia 2020 r. (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2109)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zmiana od 9 listopada 2020 r.

Ile maksymalnie dni?

Czytelnicy pytają, ile maksymalnie dni można przebywać na zasiłku opiekuńczym w związku z covid-19. Otóż nie ma limitu dni zasiłkowych. Zasiłek ten był wielokrotnie przedłużany rozporządzeniami - taką możliwość przewiduje ustawa covidowa. Sytuacja pandemiczna jest dynamiczna i przepisy prawne na bieżąco dostosowywane są do aktualnych warunków. Limit dotyczy natomiast zasiłku opiekuńczego przyznawanego na zasadach ogólnych, a więc na podstawie Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - jest to 60 dni na rok kalendarzowy niezależnie od liczby wychowywanych dzieci. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wpływa na limit dni zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a limit 60 dni

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1842)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2109)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2108)

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Skrócony tydzień pracy może być tragiczny dla gospodarki, firm i społeczeństwa

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. 15 września kończy się nabór firm i instytucji do projektu.

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

REKLAMA