reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy nagrodę za ocenę pracy pracownika wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Czy nagrodę za ocenę pracy pracownika wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Czy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych powinniśmy uwzględnić nagrodę za ocenę rocznej pracy pracowników, którą przyznajemy im za indywidualne osiągnięcia w pracy? Nagroda wynosi 200% średniej płacy zasadniczej liczonej z całego poprzedniego roku. W regulaminie wynagradzania nie ma zapisów o zasadach pomniejszania tego składnika.

Nagrodę za ocenę rocznej pracy pracowników powinni Państwo uwzględnić w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym on zachorował. Należy ją wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia/zasiłku bez uzupełniania za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi jego przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych należy uwzględniać także inne składniki wynagrodzenia, przysługujące np. za okresy roczne (premie, nagrody), jeśli nie przysługują one za czas niezdolności do pracy. Składniki roczne należy przyjmować do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 42 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli pracownik nie był zatrudniony u pracodawcy przez cały rok poprzedzający miesiąc zachorowania albo w tym okresie korzystał z urlopu wychowawczego lub bezpłatnego, składniki roczne należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w wysokości proporcjonalnej do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w roku poprzedzającym powstanie niezdolności do pracy (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

W razie braku u pracodawcy jednoznacznych postanowień o zachowaniu przez pracownika prawa do składników wynagrodzenia za okres pobierania świadczeń chorobowych, należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie jest wypłacany za okres pobierania zasiłków. Wówczas należy uwzględnić go w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych. Jeżeli jednak pracodawca udokumentuje, że wypłaca składnik wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku, mimo że nie zawarł tej zasady w przepisach wewnątrzzakładowych, składnika tego nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia/zasiłku (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama