Kategorie

Czy ZUS poświadczy formularz E-101 w razie rozszerzenia biznesu na inne państwo członkowskie

Kacper Pyrka
Mieszkam w Zgorzelcu i prowadzę tu sklep z urządzeniami grzewczymi i częściami do nich, a także serwis urządzeń grzewczych. Zatrudniam kilku pracowników. Wiele urządzeń zainstalowałem w Niemczech. Mieszkające tam osoby zgłaszają się do mnie z pytaniem o usługi serwisu. Chciałbym rozszerzyć działalność, zatrudnić dodatkowego pracownika i serwisować urządzenia zainstalowane w Niemczech. Planuję, że początkowo będę przebywał na terenie Niemiec przez około 3 tygodnie w miesiącu. Będę zatem potrzebował formularzy E-101 dla siebie i pracownika. Formularze te są jednak podobno wydawane na 12 miesięcy, a potem można się o nie starać dopiero po upływie 2-miesięcznej przerwy. Czy to prawda? Czy można ubiegać się o poświadczenie tego formularza na dłuższy okres?
RADA

W Pana przypadku nie ma ograniczeń czasu, na jaki ZUS może poświadczyć formularz E-101 potwierdzający fakt podlegania ubezpieczeniom w Polsce. Sytuacja pracownika będzie natomiast zależeć od tego, w jakim wymiarze czasu zostanie zatrudniony w każdym z państw i w którym państwie ma miejsce zamieszkania.

UZASADNIENIE

Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom tylko w tym państwie, w którym prowadzi tę działalność. Analogicznie jest uregulowana kwestia podlegania zabezpieczeniu społecznemu pracowników - decydujące znaczenie ma miejsce wykonywania pracy przez pracownika najemnego.

Reklama

Jeśli osoba prowadząca własny biznes lub pracownik zaczynający wykonywać pracę wykonuje ją w kilku państwach członkowskich, podlega przepisom z zakresu zabezpieczenia społecznego w tym państwie, w którym pracuje i jednocześnie ma miejsce zamieszkania.

Ograniczenie ważności formularzy E-101 przez 12 miesięcy, po upływie których można się ubiegać o poświadczenie kolejnego formularza E-101 nie wcześniej niż po 2-miesięcznej przerwie, obowiązuje w przypadku:

• oddelegowania pracownika,

• tzw. przeniesienia działalności w przypadku wykonujących działalność gospodarczą (z przeniesieniem działalności gospodarczej mamy do czynienia, gdy działalność przestaje być prowadzona w jednym państwie, a zaczyna być prowadzona w innym państwie członkowskim).

Natomiast w przypadku osoby, która prowadzi działalność na własny rachunek w dwóch państwach członkowskich, nie został ograniczony okres, na jaki ZUS poświadcza formularz E-101. Ze względów organizacyjnych ZUS może jej poświadczyć formularz E-101 na 12 miesięcy, jednak do poświadczenia kolejnego formularza po tym okresie nie wymaga się 2-miesięcznej przerwy.

Reklama

Bez względu na to, jak długo będzie Pan przebywał na terenie Niemiec, ZUS poświadczy Panu formularz E-101, ponieważ w Polsce cały czas równolegle prowadzi Pan działalność na własny rachunek (sklep, serwis), która nie musi być wykonywana osobiście.

W praktyce zdarza się, że osoby prowadzące działalność źle przedstawią swoją sytuację w ZUS, który uznaje je za osoby przenoszące działalność gospodarczą do innego państwa członkowskiego i na tej podstawie odmawia wydania formularza E-101 na okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Poświadczenie formularza E-101 dla pracownika będzie rozpatrywane osobno. W tym przypadku ZUS weźmie pod uwagę wymiar czasu pracy, w jakim pracownik będzie pracował w Niemczech, a w jakim w Polsce (jeśli będzie pracował również w Polsce). Pracownik będzie podlegał polskim ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli ma miejsce zamieszkania na terenie Polski i będzie świadczył pracę w Polsce przez co najmniej jeden dzień w miesiącu. Natomiast jeżeli będzie pracował wyłącznie na terenie Niemiec lub będzie wykonywał pracę częściowo w polskim zakładzie i częściowo na terytorium Niemiec, ale będzie miał miejsce zamieszkania w Niemczech, to należy go zgłosić do niemieckiego systemu zabezpieczenia społecznego.

Podstawa prawna:

• art. 13 ust. 1, ust. 2 lit. a-b, art. 14 ust. 1, ust. 2 lit. b, art. 14a ust. 1 lit. a, ust. 2 rozporządzenia Rady EWG nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób pracujących na własny rachunek, oraz członków ich rodzin przemieszczających się w obrębie Wspólnoty (DzU UE L 71.149.2 ze zm.).

Kacper Pyrka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?

  Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

  Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

  Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

  Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

  Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

  Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

  Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

  PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

  Praca zdalna - przepisy prawne

  Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

  Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

  Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?

  Emerytury stażowe - obywatelska inicjatywa ustawodawcza

  Emerytury stażowe będą przedmiotem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. NSZZ "Solidarność" apeluje o liczne podpisy.

  4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

  Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - jaka forma?

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - w jakiej formie pracodawca powinien polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

  Idealny pierwszy dzień pracy - model First Day Experience

  Pierwszy dzień w nowej pracy - jak wygląda w modelu First Day Experience? Jak mógłby wyglądać idealny pierwszy dzień pracy?

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym wchodzi w życie - Izrael i Turcja

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym podpisana między Polską i Izraelem oraz umowa podpisana między Polską a Turcją wchodzą w życie dnia 1 maja i 1 czerwca 2021 r.

  Czym jest informacja starosty?

  Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?