| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakie są konsekwencje zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego osoby współpracującej zatrudnionej na umowę o pracę

Jakie są konsekwencje zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego osoby współpracującej zatrudnionej na umowę o pracę

Przedsiębiorcy zatrudniający członków rodziny często mają wątpliwości, jak zgłosić taką osobę do ubezpieczeń – jako pracownika czy jako osobę współpracującą. Aby dokonać poprawnego wyboru tytułu do ubezpieczeń niezbędna jest znajomość warunków, jakie musi spełnić członek rodziny, aby został uznany za osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Nieprawidłowe zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczeń może bowiem skutkować odmową wypłaty świadczeń takiej osobie przez ZUS.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeżeli, tak jak w opisanym przypadku, składki z umowy o pracę były wykazywane od niższej kwoty niż minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe z tytułu współpracy. Po złożeniu przez Pana dokumentacji korygującej na koncie płatnika powstanie niedopłata i ZUS prawdopodobnie uzna, że zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może nastąpić tylko na bieżąco.

Może rozważyć Pan możliwość złożenia za żonę dokumentu ZUS ZUA z kodem 05 11 xx (osoba współpracująca) z zaznaczonym dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia rozpoczęcia współpracy, a w korektach raportów wykazać składki wraz ze składką chorobową, a następnie wyrównać niedopłatę składek i wystąpić do ZUS o wyrażenie zgody na opłacenie składki chorobowej po terminie, w trybie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej. Jeżeli wniosek zostanie rzetelnie i wyczerpująco uzasadniony, jest szansa, że po uregulowaniu niedopłaty ZUS przychyli się do takiego wniosku. W przypadku otrzymania negatywnej decyzji, będzie mógł Pan wnieść odwołanie do sądu, co w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych nie wiąże się z żadnymi obowiązkowymi kosztami.

WAŻNE

W uzasadnionych przypadkach ZUS może wyrazić zgodę na przywrócenie terminu płatności składki na ubezpieczenie chorobowe osoby współpracującej.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 2 i ust. 11, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 14, art. 18 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.)
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 81 ust. 2, art. 85 ust. 14 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.)
  • obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2011 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2012 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. Nr 115, poz. 1160)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »