reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Dobrowolne ubezpieczenia w razie utraty pracy

Dobrowolne ubezpieczenia w razie utraty pracy

Osoba, która utraciła pracę, ma prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Aby skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, może również zostać objęta dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dowód ubezpieczenia

Osoba, która chce korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, musi posiadać dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń. W przypadku osoby, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, takim dokumentem jest egzemplarz zawartej z NFZ umowy w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, formularz ZUS ZZA i dowód opłacenia składki za ostatni miesiąc, a dla członków rodziny takiej osoby – egzemplarz umowy, formularz ZUS ZCNA oraz dowód opłacenia składek przez osobę dobrowolnie ubezpieczoną za ostatni miesiąc.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego

Ponieważ podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu wiąże się z koniecznością opłacania składki z własnych środków, wypada zauważyć, że osoby pozostające bez pracy mogą mieć zapewnione prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na koszt NFZ także bez konieczności ponoszenia z tego tytułu dodatkowych wydatków. Mianowicie bezrobotni, którzy nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, są objęci obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym, a składka na to ubezpieczenie jest finansowana bądź ze środków budżetu państwa, bądź jest potrącana z zasiłku dla bezrobotnych. Dotyczy to jednak tylko bezrobotnych ujętych w rejestrze bezrobotnych prowadzonym przez urząd pracy. Nie podlegają więc obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu osoby faktycznie pozbawione pracy, które nie są jednak zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotni. Dla obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnego nie ma natomiast znaczenia, czy bezrobotny ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych, czy też przedmiotowe świadczenie mu nie przysługuje. Bezrobotny jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym od dnia uzyskania statusu bezrobotnego do dnia utraty tego statusu. Osobę bezrobotną zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego urząd pracy, który opłaca i rozlicza za niego również składkę na to ubezpieczenie.

Podstawa prawna:

  • art. 10–11, art. 12 ust. 2, art. 14 ust. 2, art. 18 ust. 7, art. 43 ust. 2, art. 47 ust. 2e ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 68 ust. 1, 6 i 7 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 6 pkt 2 i 3 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 637).

 

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama