Kategorie

Kiedy zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

Joanna Kalinowska
Pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu w innym zakładzie, zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia. Osoba ta otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 760 zł. Od kwietnia br. pracodawca tej osoby podjął decyzję o wypłacie premii kwartalnych w wysokości 20% wynagrodzenia osiągniętego w poprzednim kwartale – pierwsza zostanie wypłacona w lipcu za II kwartał 2007 r. Czy będzie to miało wpływ na sposób rozliczania przez nas składek na ubezpieczenia tej osoby?
RADA
Tak, ponieważ w miesiącach, w których wynagrodzenie tej osoby łącznie z premią będzie równe lub wyższe od minimalnego wynagrodzenia, jej ubezpieczenia społeczne będą miały charakter dobrowolny. Będzie się to wiązało z koniecznością dokonywania odpowiednich formalności wobec ZUS (szczegółowo piszemy o nich w uzasadnieniu).

UZASADNIENIE
Nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za zleceniobiorcę, który jednocześnie pracuje na podstawie umowy o pracę, jeśli z tytułu tego zatrudnienia otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Zatrudniony przez Państwa zleceniobiorca dotychczas osiągał z tytułu stosunku pracy wynagrodzenie niższe od minimalnego, dlatego objęty był obowiązkiem ubezpieczeń społecznych zarówno z umowy o pracę, jak i umowy zlecenia.

Nagroda kwartalna wpłynie na zakres ubezpieczeń zleceniobiorcy w miesiącach, w których zostanie ona wypłacona.
Przyjmując, że wysokość tej nagrody będzie wynosić:
456 zł (760 zł × 3 miesiące = 2280 zł; 2280 zł x 20% = 456 zł),
miesięczna podstawa wymiaru składek z tytułu zatrudnienia będzie w tych miesiącach wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, które w 2007 r. wynosi 936 zł (760 zł + 456 zł = 1216 zł).

W tych miesiącach ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia będą miały dobrowolny charakter. Obowiązkowa będzie tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne, która opłacana jest zawsze z każdego tytułu.

Nadal za pozostałe miesiące, w których wynagrodzenie z umowy o pracę będzie niższe od minimalnego, umowa zlecenia będzie tytułem zarówno do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, jak i do ubezpieczenia zdrowotnego.

W związku ze zmianami kwot wynagrodzenia wpływającymi na zakres ubezpieczeń zleceniobiorcy, będą Państwo mieli obowiązek sporządzania każdorazowo dokumentów informujących o takiej zmianie.

W razie zmiany ubezpieczeń społecznych z obowiązkowych na dobrowolne będą Państwo musieli wyrejestrować zleceniobiorcę z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA i zgłosić go tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA – jeśli zleceniobiorca nie będzie chciał przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, lub na druku ZUS ZUA – jeśli będzie chciał przystąpić do tych ubezpieczeń.

Po raz pierwszy takich formalności należy dokonać z datą 1 lipca br., ponieważ w tym miesiącu wynagrodzenie zleceniobiorcy z tytułu stosunku pracy, podlegające składkom na ubezpieczenia społeczne, będzie wyższe od minimalnego wynagrodzenia.

Kolejna premia zostanie wypłacona zleceniobiorcy prawdopodobnie w październiku 2007 r., dlatego od 1 sierpnia do końca września 2007 r. znów będzie on objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi również z umowy zlecenia. W związku z tym z datą 1 sierpnia 2007 r. należy go wyrejestrować na druku ZUS ZWUA z ubezpieczeń, jakimi był objęty w lipcu (z ubezpieczenia zdrowotnego i z ubezpieczeń społecznych – jeśli do nich przystąpił), i zgłosić go do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA.


Podstawa prawna:

• art. 9 ust. 1 i 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm), 
• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a i e, art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.), 
• § 1 rozporządzenia z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?