| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

Kiedy zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

Pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu w innym zakładzie, zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia. Osoba ta otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 760 zł. Od kwietnia br. pracodawca tej osoby podjął decyzję o wypłacie premii kwartalnych w wysokości 20% wynagrodzenia osiągniętego w poprzednim kwartale – pierwsza zostanie wypłacona w lipcu za II kwartał 2007 r. Czy będzie to miało wpływ na sposób rozliczania przez nas składek na ubezpieczenia tej osoby?

RADA
Tak, ponieważ w miesiącach, w których wynagrodzenie tej osoby łącznie z premią będzie równe lub wyższe od minimalnego wynagrodzenia, jej ubezpieczenia społeczne będą miały charakter dobrowolny. Będzie się to wiązało z koniecznością dokonywania odpowiednich formalności wobec ZUS (szczegółowo piszemy o nich w uzasadnieniu).

UZASADNIENIE
Nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za zleceniobiorcę, który jednocześnie pracuje na podstawie umowy o pracę, jeśli z tytułu tego zatrudnienia otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Zatrudniony przez Państwa zleceniobiorca dotychczas osiągał z tytułu stosunku pracy wynagrodzenie niższe od minimalnego, dlatego objęty był obowiązkiem ubezpieczeń społecznych zarówno z umowy o pracę, jak i umowy zlecenia.

Nagroda kwartalna wpłynie na zakres ubezpieczeń zleceniobiorcy w miesiącach, w których zostanie ona wypłacona.
Przyjmując, że wysokość tej nagrody będzie wynosić:
456 zł (760 zł × 3 miesiące = 2280 zł; 2280 zł x 20% = 456 zł),
miesięczna podstawa wymiaru składek z tytułu zatrudnienia będzie w tych miesiącach wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, które w 2007 r. wynosi 936 zł (760 zł + 456 zł = 1216 zł).

W tych miesiącach ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia będą miały dobrowolny charakter. Obowiązkowa będzie tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne, która opłacana jest zawsze z każdego tytułu.

Nadal za pozostałe miesiące, w których wynagrodzenie z umowy o pracę będzie niższe od minimalnego, umowa zlecenia będzie tytułem zarówno do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, jak i do ubezpieczenia zdrowotnego.

W związku ze zmianami kwot wynagrodzenia wpływającymi na zakres ubezpieczeń zleceniobiorcy, będą Państwo mieli obowiązek sporządzania każdorazowo dokumentów informujących o takiej zmianie.

W razie zmiany ubezpieczeń społecznych z obowiązkowych na dobrowolne będą Państwo musieli wyrejestrować zleceniobiorcę z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA i zgłosić go tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA – jeśli zleceniobiorca nie będzie chciał przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, lub na druku ZUS ZUA – jeśli będzie chciał przystąpić do tych ubezpieczeń.

Po raz pierwszy takich formalności należy dokonać z datą 1 lipca br., ponieważ w tym miesiącu wynagrodzenie zleceniobiorcy z tytułu stosunku pracy, podlegające składkom na ubezpieczenia społeczne, będzie wyższe od minimalnego wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK