reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy w okresie zawieszenia działalności trzeba składać dokumenty do ZUS

Czy w okresie zawieszenia działalności trzeba składać dokumenty do ZUS

Od 6 sierpnia br. planuję na 6 miesięcy zawiesić prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy w tym czasie powinnam opłacać jakieś składki oraz składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe? Dodam, że nie zatrudniam żadnej osoby.

Za czas zawieszenia działalności gospodarczej nie ma Pani obowiązku sporządzania i wysyłania do ZUS żadnych dokumentów rozliczeniowych. W opisanej sytuacji powinna Pani jednak rozliczyć się ze składek ubezpieczeniowych za 5 dni sierpnia i opłacić składkę zdrowotną za ten miesiąc w pełnej wysokości. Składki te należy wykazać w deklaracji ZUS DRA za sierpień 2012 r.

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników (w rozumieniu Kodeksu pracy) ma możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jedynie w sytuacji, gdy zawieszenie działalności przypada wyłącznie na pełny luty, minimalny okres zawieszenia działalności jest krótszy i wynosi tyle dni, ile w danym roku kalendarzowym ma ten miesiąc (art. 14a ust. 1 i 1a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dalej ustawa sdg). W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej, aktywność zarobkową można zawiesić tylko wtedy, gdy wniosek w tej sprawie złożą wszyscy wspólnicy. Od 1 lipca 2011 r. wprowadzono ułatwienie zawieszenia działalności gospodarczej osobom, które są wspólnikami w więcej niż jednej spółce cywilnej. Taki przedsiębiorca nie musi już zawieszać wykonywania działalności we wszystkich spółkach, w których uczestniczy.

Korzyści (+)

Przedsiębiorca będący wspólnikiem w więcej niż jednej spółce cywilnej może zawiesić wykonywanie działalności w jednej, wybranej spółce, w kilku wybranych lub we wszystkich spółkach cywilnych.

W przypadku działalności gospodarczej wykonywanej przez osobę fizyczną (jednoosobowo albo w formie spółki cywilnej) o zawieszeniu działalności gospodarczej przedsiębiorca nie informuje osobiście ZUS. Stosownego zgłoszenia w tym zakresie dokonuje jedynie w organie ewidencyjnym (w urzędzie miasta lub gminy), za pomocą formularza CEIDG-1 (dla wspólników spółek cywilnych obowiązuje też załącznik do wniosku CEIDG-1 – część CEIDG-SC).

Organ ewidencyjny przekazuje do ZUS kopię wpisu o zawieszeniu, na podstawie której ZUS sporządzi dokumenty:

  • ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika składek,
  • ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą oraz wyrejestrowanie z ubezpieczeń osób współpracujących,
  • ZUS ZCNA – wyrejestrowanie członków rodziny osoby ubezpieczonej – osoby prowadzącej działalność gospodarczą oraz osoby współpracującej.

Przedsiębiorcy, którzy figurują w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, informację o zawieszeniu składają w sądzie rejestrowym na formularzu KRS-Z62 (wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców – zawieszenie/wznowienie wykonywania działalności gospodarczej), do którego powinni załączyć uchwałę zarządu (wspólników) w sprawie zawieszenia, a także oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników oraz druk RG-1 na potrzeby Urzędu Statystycznego. W tym przypadku spółka jako przedsiębiorca wypełnia dodatkowo dokument wyrejestrowujący ją jako płatnika składek na formularzu ZUS ZWPA i składa go w sądzie rejestrowym. Następnie sąd przekazuje ten dokument do odpowiedniej jednostki ZUS.

Jednocześnie przy zawieszaniu działalności przez spółki: komandytowe, jawne, partnerskie lub jednoosobowe spółki z o.o. ich wspólnicy powinni oddzielnie wyrejestrować siebie z ZUS jako płatnicy składek na własne ubezpieczenia na dokumencie wyrejestrowującym ZUS ZWPA, ZUS ZWUA i ZUS ZCNA, jeśli zgłaszali członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Możliwe jest przekazanie tych dokumentów za pośrednictwem sądu rejestrowego, gdzie będą składane inne dokumenty konieczne przy zawieszaniu działalności przez spółkę objętą wpisem do KRS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama