reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy przychody z tytułu zagranicznej podróży służbowej są wolne od składek

Kiedy przychody z tytułu zagranicznej podróży służbowej są wolne od składek

Nasi pracownicy często wykonują swoje obowiązki za granicą, poza miejscem stałego wykonywania pracy wskazanym w umowie o pracę. Kiedy wyjazd zagraniczny pracownika może być uznany za podróż służbową? Czy ma to znaczenie do ustalenia, jakie składki powinny być opłacone za pracownika wysłanego do pracy za granicę?

Z zagraniczną podróżą służbową mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik wykonuje polecenie służbowe za granicą, ale co do zasady miejscem wykonywania pracy jest terytorium Polski. Zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z 13 maja 2008 r., II PZP 8/08), podróż służbowa to zdarzenie incydentalne, krótkie, nadzwyczajne.

Należności z tytułu zagranicznych podróży służbowych reguluje rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (dalej rozporządzenie w sprawie podróży zagranicznych). Dotyczy ono pracowników sfery budżetowej. Prywatni pracodawcy mogą ustalić inne zasady zwrotu tych należności. W odniesieniu do pracowników z tzw. sektora prywatnego pracodawcy mogą samodzielnie ustalać warunki wypłaty należności z tytułu podróży służbowych w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania albo w umowach o pracę, jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalania regulaminu wynagradzania.

Pracodawca nie może jednak ustalić należności z tytułu podróży służbowej w kwocie niższej niż wynikająca z przepisów przewidzianych dla pracowników sfery budżetowej. Trzeba jednak pamiętać o zastrzeżeniu, że pracodawca ma prawo zmniejszyć dietę „zagraniczną” do wysokości diety przysługującej z tytułu podróży na terenie kraju.

WAŻNE!

Pracodawca ma prawo obniżyć kwotę diety z tytułu podróży zagranicznej do poziomu diety z tytułu podróży krajowej, ale tylko na podstawie wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu lub na mocy postanowień umowy o pracę.

Może to nastąpić wyłącznie na podstawie aktów wewnątrzzakładowych (np. układu zbiorowego pracy lub regulaminu pracy) albo postanowień zawartych w umowie o pracę (jeżeli u pracodawcy nie funkcjonują wyżej wymienione przepisy wewnątrzzakładowe). W przypadku gdy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawierają postanowień o obniżeniu diety do kwoty diety „krajowej”, wówczas pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej według przepisów dotyczących podróży zagranicznych. Jeśli pracodawca w żaden sposób nie określi wysokości przysługujących należności, wówczas także stosuje się przepisy dotyczące pracowników sfery budżetowej.

W przypadku wypłaty zwrotu kosztów podróży służbowej do wysokości określonych w rozporządzeniu, pracodawcy przysługuje zwolnienie ich z oskładkowania (§ 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego). Ta zasada ma zastosowanie zarówno do pracodawców ze sfery budżetowej, jak i prywatnych. Jeśli pracodawca określi wysokość przysługujących należności ponad kwoty określone w rozporządzeniu, wówczas będzie zobowiązany naliczyć i odprowadzić składki ZUS od nadwyżki ponad te kwoty.

Z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownikowi sfery budżetowej przysługują:

  • dieta,
  • zwrot kosztów:
  • przejazdów i dojazdów,
  • noclegów,
  • innych wydatków, określonych przez pracodawcę – odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Dieta przysługująca z tytułu zagranicznej podróży służbowej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki, które ponosi pracownik. Wysokość diety za dobę podróży w poszczególnych państwach jest określona w załączniku do rozporządzenia. Dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży i oblicza się ją w następujący sposób:

  • za każdą dobę podróży przysługuje dieta w pełnej wysokości;
  • za niepełną dobę podróży: do 8 godzin przysługuje 1/3 diety, ponad 8 do 12 godzin przysługuje 1/2 diety, ponad 12 godzin przysługuje dieta w pełnej wysokości.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Prawa i obowiązki dyrektora szkoły. Powierzenie stanowiska. Kompetencje. Zadania. Odwołanie53.40 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama