REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy trzeba oszczędzać w PPK cały rok, aby dostać dopłatę w wysokości 240 zł

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Dopłata roczna w wysokości 240 zł przysługuje każdemu uczestnikowi PPK, który spełnił wymagania dot. wysokości wpłat
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dopłata roczna w wysokości 240 zł przysługuje każdemu uczestnikowi PPK, który spełnił wymagania dot. wysokości wpłat, dokonanych w danym roku kalendarzowym na jego rachunek/rachunki PPK. Nie ma przy tym znaczenia to, jak długo dana osoba oszczędza w PPK. Osoby, które w trakcie roku złożyły deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, powinny sprawdzić, czy na swoim rachunku PPK zgromadziły wystarczająco dużo, aby otrzymać taką dopłatę. Jeśli nie, powinny zastanowić się, czy nie wrócić do oszczędzania, składając pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

Dopłata roczna przysługuje uczestnikom PPK, których wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku (finansowane przez pracownika i pracodawcę) wyniosły co najmniej 3,5% 6-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku, za który ta dopłata jest należna. Uczestnicy, których wpłaty podstawowe są niższe niż 2% (osoby o niższych dochodach), muszą zgromadzić co najmniej 25% powyższej kwoty. Warunkiem otrzymania dopłaty rocznej za 2023 rok będzie zgromadzenie – w 2023 roku – na rachunku lub rachunkach PPK uczestnika PPK wpłat w wysokości co najmniej 732,90 zł. A w przypadku osób, które w 2023 roku skorzystają z obniżenia swojej wpłaty podstawowej, wystarczą wpłaty w wysokości co najmniej 183,23 zł. Podstawą do obliczenia kwoty uprawniającej do otrzymania dopłaty rocznej za 2023 rok jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązująca w pierwszym półroczu 2023 roku, czyli 3490 zł.

REKLAMA

Autopromocja

Uczestnictwo w PPK krócej niż rok

Dla uzyskania uprawnień do dopłaty rocznej nie ma znaczenia okres oszczędzania w PPK. Oznacza to, że rozpoczęcie oszczędzania w trakcie roku albo złożenie przez uczestnika PPK rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK w trakcie roku, za który ustalane są uprawnienia uczestnika PPK do tej dopłaty (lub później) czy ustanie zatrudnienia uczestnika PPK lub zmiana tytułu do ubezpieczeń, pozostają bez wpływu na jego prawo do dopłaty rocznej, oczywiście, o ile wcześniej – w danym roku – uczestnik zgromadził na swoim rachunku PPK kwotę wymaganą do jej otrzymania. 

Przykład

Uczestnik PPK w kwietniu br. złożył swojemu pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. W okresie od stycznia do kwietnia na rachunek PPK tego uczestnika wpłynęły wpłaty w wysokości 850 zł. W związku z tym, że warunkiem otrzymania dopłaty rocznej jest zgromadzenie na rachunku lub rachunkach PPK uczestnika PPK wpłat w określonej wysokości, a nie dla okres oszczędzania w tym programie, uczestnik ten powinien otrzymać dopłatę roczną za 2023 rok. 

Przykład

Uczestnik PPK do czerwca 2023 roku był zatrudniony w podmiocie X na podstawie umowy o pracę. W lipcu została rozwiązana z tym uczestnikiem PPK umowa o pracę i zawarta umowa zlecenia, z tytułu której podlega on tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu (co oznacza, że wpłaty do PPK nie są już za niego dokonywane). W okresie od stycznia do czerwca br. na rachunek uczestnika PPK zostały dokonane wpłaty w łącznej wysokości 3000 zł. Mimo, że od lipca nie są dokonywanie za tego uczestnika wpłaty do PPK, uczestnik powinien otrzymać dopłatę roczną. Warunkiem otrzymania dopłaty rocznej jest zgromadzenie na rachunku lub rachunkach PPK uczestnika PPK wpłat w określonej wysokości.

Przykład

Uczestnik PPK w lutym br. złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Teraz chce wrócić do oszczędzania. Jeśli złoży pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat jeszcze w listopadzie br., przed wypłatą wynagrodzenia w tym miesiącu, to pracodawca obliczy i pobierze wpłaty do PPK od tego wynagrodzenia i przekaże je do instytucji finansowej w grudniu, czyli jeszcze w 2023 roku. Wpłat do PPK dokonuje się bowiem począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

Czasami zgromadzenie odpowiedniej kwoty może nie wystarczyć 

Może się jednak zdarzyć tak, że – pomimo zgromadzenia odpowiedniej kwoty wpłat na swoim rachunku lub rachunkach PPK – uczestnik PPK nie otrzyma dopłaty rocznej. Dzieje się tak, jeśli w którymkolwiek miesiącu, w którym wysokość wpłat podstawowych finansowanych przez niego wynosiła mniej niż 2% jego wynagrodzenia, osiągnął łączne miesięczne wynagrodzenie – ze wszystkich źródeł – przekraczające kwotę odpowiadającą 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Ponadto dopłata nie przysługuje uczestnikowi, który po ukończeniu 60. roku życia rozpoczął dokonywanie wypłat środków zgromadzonych na jego rachunku PPK.

Kilka rachunków PPK

Dla ustalania uprawnień do dopłaty rocznej za dany rok, uwzględnia się wpłaty do PPK dokonane w tym roku na wszystkie rachunki uczestnika PPK. Jeśli uczestnik ma kilka rachunków PPK, dopłata roczna zostanie zewidencjonowania na tym rachunku PPK, który jest prowadzony na podstawie umowy o prowadzenie PPK zawartej dla niego najpóźniej. W sytuacji, gdy tego samego dnia zawarto dla uczestnika PPK więcej niż jedną umowę o prowadzenie PPK, dopłata roczna zostanie zaewidencjonowana na tym rachunku PPK, na którym wartość zgromadzonych środków będzie wyższa.

Termin przekazania dopłaty

Dopłata roczna powinna zostać zaewidencjonowana na rachunku PPK uczestnika, który nabył do niej prawo, nie później niż do 15 kwietnia roku następującego po roku kalendarzowym, za który przysługuje. Gdyby jednak okazało się, że uczestnik PPK, który nabył prawo do dopłaty rocznej za dany rok, nie otrzymał jej, to – na wniosek tego uczestnika PPK, Polskiego Funduszu Rozwoju, instytucji finansowej lub podmiotu zatrudniającego – dopłata ta powinna zostać zaewidencjonowana na rachunku PPK tego uczestnika w roku następnym albo w kolejnych latach – pod warunkiem, że prawo do niej nie uległo przedawnieniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

REKLAMA