Kategorie

Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych?

Anna Wijkowska
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych? /fot. Shutterstock
Pracownicze Plany Kapitałowe są dedykowane osobom aktywnym zawodowo. Aktywność zawodowa aktualnie przejawia się na różne sposoby. To oznacza, że do oszczędzania w PPK są uprawnione osoby zatrudnione nie tylko na umowie o pracę. Dla kogo zatem dostępne są pracownicze plany kapitałowe?

Uprawnieni do uczestnictwa w PPK

Przez osoby zatrudnione, dla których dostępne jest oszczędzanie w PPK należy rozumieć:

 1. pracowników, 
 2. zleceniobiorców oraz osoby zatrudnione na podstawie umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
 3. nakładców,
 4. członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
 5. członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji,
 6. osoby wskazane w lit. a-d przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

- podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów.

Polecamy: PPK dla pracownika

Co do zasady wszystkie te osoby mogą być uczestnikami PPK. To wskazuje na dużą elastyczność PPK. Oszczędzanie w nich jest umożliwione zarówno pracownikom etatowym, jak też osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych. Warunkiem jest jednak, aby osoby te podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Polsce z tytułu tego zatrudnienia.

Zasady zapisywania do PPK

W PPK obowiązuje tzw. automatyczny zapis. To oznacza, że to pracodawca jest zobowiązany do zapisania do PPK zatrudnionych u niego osób, które nie ukończyły 70. roku życia. Automatycznemu zapisowi podlegają osoby w wieku 18-55 lat. W ich imieniu i na ich rzecz pracodawca zawiera umowy o prowadzenie PPK, bez uprzedniej jakiejkolwiek aktywności ze strony tych osób. Natomiast osoby, które ukończyły 55 rok życia do PPK zostaną zapisane na swój wniosek. One w pierwszej kolejności powinny złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie na ich rzecz umów o prowadzenie PPK, a dopiero na skutek takiego wniosku pracodawca zapisze je do PPK.

Termin na udostępnienie możliwości oszczędzania w PPK

Reklama

To od kiedy osoba zatrudniona będzie miała możliwość oszczędzać w PPK zależy od wielkości podmiotu ją zatrudniającego mierzonej wielkością zatrudnienia. Czas udostępnienia pracownikom możliwości oszczędzania w PPK jest bowiem uzależniony od tego kiedy PPK zostanie utworzone przez ich pracodawcę. I tak, jeśli chodzi o największych pracodawców PPK zostało u nich już wdrożone w tzw. I turze, na jesieni 2019 r. Ich pracownicy cieszą się już możliwością gromadzenia środków w PPK.

Aktualnie PPK wdrażają pracodawcy sektora MŚP. Najpóźniej na jesieni br. są oni zobowiązani udostępnić PPK osobom przez nich zatrudnionym. Część z tych pracodawców już utworzyła PPK, a ich pracownicy korzystają z oszczędzania w nich. Pozostali utworzą PPK najpóźniej w październiku 2020 r., tak aby nie później niż 10 listopada 2020 r. zapisać do PPK swoich pracowników. W ostatnim etapie wdrażania PPK w Polsce, w I połowie 2021 r. PPK zostaną utworzone przez najmniejszych pracodawców oraz podmioty sektora publicznego (bez względu na liczbę osób w nich zatrudnionych).

Z tego względu, dla ustalenia kiedy pracownik będzie posiadał możliwość korzystania z PPK istotne jest w pierwszej kolejności sprawdzenie, kiedy PPK zostanie wdrożone przez jego pracodawcę. Dopiero kiedy w zakładzie pracy PPK już zostanie utworzone są do niego zapisywani pracownicy.

Więcej na temat PPK na https://www.mojeppk.pl/ i pod nr telefonu 800 775 775.

Źródło: PFR Portal PPK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Nowy ład - elastyczna praca dla rodziców

  Nowy ład to też elastyczna praca dla rodziców. Rodzina to jeden z obszarów wymagających wsparcia. Polski Ład zakłada 3 formy ułatwień dla pracujących rodziców. Jakie?

  Nowy Ład - założenia

  Nowy Ład - jakie założenia zawiera Polski Ład? Które są korzystne, a które nie?

  Nocna zmiana - prawa pracownika

  Nocna zmiana - jakie prawa przysługują pracownikowi pracującemu w nocy? Przede wszystkim należy się dodatek do wynagrodzenia. Ile wynosi?

  Nastroje pracowników w czasie pandemii [BADANIE]

  Pracownicy w czasie pandemii - jakie nastroje przeważają na polskim rynku pracy? Czy zmieniła się motywacja do pracy? Jak wygląda komunikacja w firmie?

  Polski Ład niekorzystny dla lepiej zarabiających

  Polski Ład jest niekorzystny dla lepiej zarabiających. Jakie zmiany wprowadza? Czego brakuje?

  Szwecja - praca w lesie

  Praca w Szwecji - pracownicy sezonowi zatrudniani do sadzenia i czyszczenia lasów bywają wykorzystywani przez pracodawców. Jak? Ile zarabiają?

  Niemcy i Holandia walczą o polskich pracowników

  Praca w Niemczech i Holandii - niemieccy i holenderscy pracodawcy walczą o polskich pracowników. Dlaczego?

  Długa praca powoduje rocznie 745 tys. zgonów na świecie

  Długa praca powoduje rocznie aż 745 tys. przedwczesnych zgonów na świecie - podaje WHO. Na co najczęściej umierają przepracowane osoby?

  Tarcza a urząd pracy - do kiedy wnioski?

  Tarcza z urzędu pracy czyli dofinansowanie wynagrodzeń, pożyczka i dotacja 5000 zł - do kiedy można składać wnioski?

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę - obowiązki cudzoziemca

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Jakie obowiązki ma cudzoziemiec, który otrzymał takie zezwolenie?

  Minimalne wynagrodzenie 2022

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - ile płaca minimalna wyniesie brutto i netto?

  Płaca minimalna 2022

  Płaca minimalna w 2022 r. - strona związkowa proponuje wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę o 500 zł netto.

  Otrzymał wypowiedzenie w bombonierce!

  Wypowiedzenie umowy o pracę - pracownik otrzymał je w bombonierce! Czy taka forma uzasadnia prawo do przywrócenia do pracy?

  Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.

  Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż startuje 17 maja 2021 r. Pracodawcy mogą wspomóc proces szczepień.

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?