Kategorie

Renta szkoleniowa 2018

Marta Zdanowska
Renta szkoleniowa 2018 /Fot. Shutterstock
Renta szkoleniowa 2018 /Fot. Shutterstock
ShutterStock
W jakiej sytuacji można otrzymać rentę, aby pokryć koszty uzyskania nowych kwalifikacji zawodowych? Czy planowane są zmiany w przyznawaniu renty szkoleniowej w 2018 r?

Rentę szkoleniową otrzymuje się w wysokości 75% podstawy wymiaru renty. Nie może jednak wynosić mniej niż w wysokość najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która wynosi 750 zł. W przyszłym roku planowana jest waloryzacja rent. Od 1 marca 2018 r. wysokość rent ma wzrosnąć o 2,7 procent.

Wysokość renty osoby ubiegającej się o rentę z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego wynosi zaś 100 % podstawy jej wymiaru.

Kto ma prawo do renty szkoleniowej?

Renta szkoleniowa przysługuje osobie, która jest niezdolna do pracy w dotychczasowym zawodzie, ale mogłaby skutecznie podjąć zatrudnienie w innej dziedzinie po przekwalifikowaniu zawodowym. Renta szkoleniowa ma więc na celu ułatwienie takiej osobie powrotu na rynek pracy, co jest korzystne zarówno dla niej samej jak i dla państwa.

Polecamy książkę: Ochrona danych pracowników. Praktyczny poradnik dla pracodawców 

To czy przekwalifikowanie jest celowe ocenia się uwzględniając m.in. rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, wykształcenie oraz indywidualne predyspozycje psychiczne oraz fizyczne.

Oprócz tego, aby nabyć prawo do renty szkoleniowej trzeba spełniać wymagania niezbędne do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy, a więc:

 • mieć orzeczenie o niezdolności do pracy,
 • posiadać odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy,
 • niezdolność do pracy powstała w okresie składkowym lub nieskładkowym.

Przyznanie renty szkoleniowej jest niejako konsekwencją złożenia wniosku o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, więc niezłożenie odrębnego wniosku o przyznanie prawa do renty szkoleniowej nie wyklucza jej przyznania (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 23 marca 2007 r. (sygn. akt III AUa 83/06).

Okres przysługiwania renty szkoleniowej

Rentę szkoleniową przyznaje się na 6 miesięcy. Okres ten może jednak ulec wydłużeniu na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego – jednak nie dłużej niż o kolejne 30 miesięcy. O przedłużenie wnioskuje starosta. Maksymalny okres na jaki może zostać przyznana renta szkoleniowa to więc 36 miesięcy. Nie jest jednak możliwe przyznanie przez organ rentowy, jak też i przez sąd, renty szkoleniowej od razu na okres dłuższy niż okres podstawowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 sierpnia 2009 r., sygn. akt I UK 79/09).

Pamiętać należy, że okres ten może także zostać skrócony jeśli występują nieprawidłowości, a więc osoba pobierająca rentę nie podejmuje starań, aby się przekwalifikować (np. nie bierze udziału w szkoleniach lub takie przekwalifikowanie nie rokuje efektów o wymienionych nieprawidłowościach organ rentowy jest zawiadamiany przez starostę.

Wypłata renty szkoleniowej zostanie wstrzymana jeśli rencista będzie uzyskiwał jakiekolwiek przychody z pracy zarobkowej czy też działalności gospodarczej.

Po przyznaniu renty szkoleniowej organ rentowy kieruje rencistę do powiatowego urzędu pracy na odpowiednie szkolenia przygotowujące do wykonywania nowego zawodu.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118 z późn. zm.

- wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 23 marca 2007 r., sygn. akt III AUa 83/06

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.