REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta szkoleniowa 2018

Marta Zdanowska
Renta szkoleniowa 2018 /Fot. Shutterstock
Renta szkoleniowa 2018 /Fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W jakiej sytuacji można otrzymać rentę, aby pokryć koszty uzyskania nowych kwalifikacji zawodowych? Czy planowane są zmiany w przyznawaniu renty szkoleniowej w 2018 r?

Rentę szkoleniową otrzymuje się w wysokości 75% podstawy wymiaru renty. Nie może jednak wynosić mniej niż w wysokość najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która wynosi 750 zł. W przyszłym roku planowana jest waloryzacja rent. Od 1 marca 2018 r. wysokość rent ma wzrosnąć o 2,7 procent.

Autopromocja

Wysokość renty osoby ubiegającej się o rentę z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego wynosi zaś 100 % podstawy jej wymiaru.

Kto ma prawo do renty szkoleniowej?

Renta szkoleniowa przysługuje osobie, która jest niezdolna do pracy w dotychczasowym zawodzie, ale mogłaby skutecznie podjąć zatrudnienie w innej dziedzinie po przekwalifikowaniu zawodowym. Renta szkoleniowa ma więc na celu ułatwienie takiej osobie powrotu na rynek pracy, co jest korzystne zarówno dla niej samej jak i dla państwa.

Polecamy książkę: Ochrona danych pracowników. Praktyczny poradnik dla pracodawców 

To czy przekwalifikowanie jest celowe ocenia się uwzględniając m.in. rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, wykształcenie oraz indywidualne predyspozycje psychiczne oraz fizyczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz tego, aby nabyć prawo do renty szkoleniowej trzeba spełniać wymagania niezbędne do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy, a więc:

  • mieć orzeczenie o niezdolności do pracy,
  • posiadać odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy,
  • niezdolność do pracy powstała w okresie składkowym lub nieskładkowym.

Przyznanie renty szkoleniowej jest niejako konsekwencją złożenia wniosku o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, więc niezłożenie odrębnego wniosku o przyznanie prawa do renty szkoleniowej nie wyklucza jej przyznania (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 23 marca 2007 r. (sygn. akt III AUa 83/06).

Okres przysługiwania renty szkoleniowej

Rentę szkoleniową przyznaje się na 6 miesięcy. Okres ten może jednak ulec wydłużeniu na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego – jednak nie dłużej niż o kolejne 30 miesięcy. O przedłużenie wnioskuje starosta. Maksymalny okres na jaki może zostać przyznana renta szkoleniowa to więc 36 miesięcy. Nie jest jednak możliwe przyznanie przez organ rentowy, jak też i przez sąd, renty szkoleniowej od razu na okres dłuższy niż okres podstawowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 sierpnia 2009 r., sygn. akt I UK 79/09).

Pamiętać należy, że okres ten może także zostać skrócony jeśli występują nieprawidłowości, a więc osoba pobierająca rentę nie podejmuje starań, aby się przekwalifikować (np. nie bierze udziału w szkoleniach lub takie przekwalifikowanie nie rokuje efektów o wymienionych nieprawidłowościach organ rentowy jest zawiadamiany przez starostę.

Wypłata renty szkoleniowej zostanie wstrzymana jeśli rencista będzie uzyskiwał jakiekolwiek przychody z pracy zarobkowej czy też działalności gospodarczej.

Po przyznaniu renty szkoleniowej organ rentowy kieruje rencistę do powiatowego urzędu pracy na odpowiednie szkolenia przygotowujące do wykonywania nowego zawodu.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118 z późn. zm.

- wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 23 marca 2007 r., sygn. akt III AUa 83/06

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

REKLAMA

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

REKLAMA