Dokumenty wymagane do ustalenia wysokości emerytury
REKLAMA
Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. oraz urodzone w latach 1949–1968, które wymagane warunki spełniły do 31 grudnia 2008 r., nabywają prawo do emerytury obliczonej na tzw. dotychczasowych zasadach. Wysokość tego świadczenia jest uzależniona od liczby udowodnionych przez wnioskodawcę okresów składkowych i nieskładkowych, zarobków z wybranych lat (w stosunku do przeciętnych płac w tych latach) oraz aktualnie obowiązującej kwoty bazowej.
Z kolei osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do tzw. nowej emerytury uzależnionej od kwoty kapitału początkowego oraz składek emerytalnych zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS, a także wartości średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku przejścia na emeryturę. Kapitał początkowy, odzwierciedlający przebieg kariery zawodowej przed 1 stycznia 1999 r., jest ustalany na podobnych zasadach jak „stara” emerytura, co oznacza, że jego kwota jest uzależniona zarówno od długości stażu ubezpieczeniowego sprzed 1 stycznia 1999 r., jak i wysokości zarobków uzyskiwanych w wybranych latach przed 1999 r. Zarobki te, jak również okresy składkowe oraz nieskładkowe przebyte do końca 2008 r., wpływają też na wysokość rekompensaty stanowiącej dodatek do kapitału początkowego. Przysługuje ona osobom, które przez co najmniej 15 lat były zatrudnione w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i nie nabyły prawa do wcześniejszej emerytury.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat