reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Dokumenty wymagane do ustalenia wysokości emerytury

Dokumenty wymagane do ustalenia wysokości emerytury

Ustalenie wysokości emerytury prawie zawsze jest uzależnione od dostarczenia przez wnioskodawcę określonych dokumentów. Muszą one potwierdzać okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość uzyskiwanych wynagrodzeń.

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. oraz urodzone w latach 1949–1968, które wymagane warunki spełniły do 31 grudnia 2008 r., nabywają prawo do emerytury obliczonej na tzw. dotychczasowych zasadach. Wysokość tego świadczenia jest uzależniona od liczby udowodnionych przez wnioskodawcę okresów składkowych i nieskładkowych, zarobków z wybranych lat (w stosunku do przeciętnych płac w tych latach) oraz aktualnie obowiązującej kwoty bazowej.

Z kolei osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do tzw. nowej emerytury uzależnionej od kwoty kapitału początkowego oraz składek emerytalnych zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS, a także wartości średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku przejścia na emeryturę. Kapitał początkowy, odzwierciedlający przebieg kariery zawodowej przed 1 stycznia 1999 r., jest ustalany na podobnych zasadach jak „stara” emerytura, co oznacza, że jego kwota jest uzależniona zarówno od długości stażu ubezpieczeniowego sprzed 1 stycznia 1999 r., jak i wysokości zarobków uzyskiwanych w wybranych latach przed 1999 r. Zarobki te, jak również okresy składkowe oraz nieskładkowe przebyte do końca 2008 r., wpływają też na wysokość rekompensaty stanowiącej dodatek do kapitału początkowego. Przysługuje ona osobom, które przez co najmniej 15 lat były zatrudnione w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i nie nabyły prawa do wcześniejszej emerytury.

Długość stażu składkowego i nieskładkowego ma również znaczenie dla osób, których emerytura wyliczona z kapitału początkowego i składek zgromadzonych na koncie w ZUS okazała się niższa od najniższej emerytury. W takiej sytuacji ZUS podwyższy kwotę świadczenia do tej gwarancji tylko wtedy, gdy wnioskodawca udowodnił odpowiedni staż ubezpieczeniowy (obecnie 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn).

PRZYKŁAD

Maria D. urodziła się w 1952 r. Obecnie nie ma jeszcze ustalonego kapitału początkowego. Do końca 2008 r. przepracowała 15 lat w szczególnych warunkach. Dotychczas nie nabyła wcześniejszych uprawnień emerytalnych. W grudniu 2012 r. ukończyła 60 lat i będzie mogła ubiegać się o przyznanie tzw. nowej emerytury wraz z rekompensatą za pracę w szczególnych warunkach. Zgłaszając wniosek o to świadczenie, będzie musiała dołączyć m.in. dokumenty potwierdzające:

– okresy składkowe i nieskładkowe przebyte przed 1 stycznia 2009 r. (do celów obliczenia rekompensaty i ewentualnego podwyższenia emerytury do minimalnej kwoty),

– wysokość zarobków uzyskanych do końca 1999 r. (do celów obliczenia kapitału początkowego).

Świadectwo pracy lub zaświadczenie

Ustalając wysokość „starej” emerytury, a także emerytury hipotetycznej ustalanej do celów obliczenia kapitału początkowego lub rekompensaty (za okres przypadający przed 1 stycznia 1999 r.), ZUS ustala część należną za okresy składkowe (po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok tych okresów) oraz część należną za okresy nieskładkowe (po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok tych okresów). Im więcej tych okresów wnioskodawca udowodni, tym ma wyższą emeryturę.

Podstawowym dokumentem potwierdzającym przebyte okresy składkowe i nieskładkowe jest świadectwo pracy, do którego wydania pracodawca jest zobowiązany. Musi on w nim zamieścić m.in. informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej przez pracownika pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania stosunku pracy, inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych oraz uprawnień z ubezpieczenia społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama