REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres ubezpieczenia z tytułu pracy za granicą a uprawnienia emerytalne

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Okres ubezpieczenia z tytułu pracy za granicą a uprawnienia emerytalne
Okres ubezpieczenia z tytułu pracy za granicą a uprawnienia emerytalne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Okres ubezpieczenia z tytułu pracy za granicą ma wpływ na uprawnienia emerytalne w Polsce. Ile trzeba pracować za granicą żeby dostać emeryturę z zagranicy? Czy można mieć dwie emerytury w Polsce i za granicą? W jakiej wysokości będzie emerytura zagraniczna?

Okres ubezpieczenia z tytułu pracy za granicą a uprawnienia emerytalne

Jeżeli ubezpieczony posiad okresy ubezpieczenia przebyte w państwie, z którym Polska zawarła umowę o zabezpieczeniu społecznym (tzw. państwie umownym) czy z państwem ma okres ubezpieczenia w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) oraz Szwajcarii  można uwzględnić te okresy przy ustalaniu prawa do polskiego świadczenia emerytalnego. Co więcej, można otrzymywać kilka emerytur, jeżeli pracowało się w kilku państwach. Konieczne jest jednak spełnienie przesłanek i niezbędnych warunków do wypłaty emerytury w każdy kraju, w którym świadczona była praca. Przykładowo we Francji, Niemczech, Polsce czy w Holandii - jak i resztą w innych krajach UE czy EFTA są inne kryteria przejścia na wcześniejszą emeryturę, inny wiek emerytalny, inny wymagany okres składkowy czy nieskładkowy. Każde państwo ma swój odrębny system emerytalny, może więc indywidualnie kształtować warunki nabywania uprawnień emerytalnych i rentowych.

REKLAMA

Autopromocja

Gdzie złożyć wniosek o wypłatę emerytury?

Aby uzyskać emeryturę za pracę w kilku krajach konieczne jest złożenie wniosku do zakładu ubezpieczeń emerytalnych w kraju, w którym się mieszka lub w którym znajdowało się ostatnie miejsce pracy osoby ubiegającej się o emeryturę. Nie trzeba składać kilku wniosków o emeryturę lub rentę jeśli pracowało się w kilku państwach UE lub EFTA. Jeśli np. Polak nigdy nie pracował w kraju, w którym mieszka (czyli np. w Polsce), bo pracował w Czechach i w Niemczech, to Polska - czyli polski ZUS, przekaże wniosek do kraju czy krajów, w którym znajdowało się jego ostatnie miejsce pracy. Wówczas to organy rentowe w tym kraju są zobowiązane do rozpatrzenia wniosku o przeliczenie i przyznanie emerytury. Szczególnie ważne jest wtedy zgromadzenie informacji o składkach emerytalnych wpłaconych we wszystkich krajach, w których znajdowały się miejsca pracy.

Ważne
Informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej - E 207 PL

Dokument, który ma być wypełniony przez instytucję rozpatrującą do polskiego ZUSu to wniosek E 207 PL, który wskazuje na informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby pracującej w kilku krajach. We wniosku znajdują się m.in. informacje dot. okresu zatrudnienia, miejsca i państwa w którym była wykonywana praca, nazwa podmiotu zatrudniającego oraz miejsce zamieszkania w okresie zatrudnienia.

Ile wynosi zagraniczna emerytura?

Każdorazowo wysokość emerytury lub renty uzależniona jest od wymaganego okresu pracy, okresu składowego w danym państwie (np. 15, 20  czy 25 lat) jak i od wysokości odprowadzanych składek, a co za tym idzie ustalonego wynagrodzenia. Organ rentowy w danym kraju wyliczy wysokość emerytury, zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym państwie. Kolejnym krokiem jest to, że każdy z urzędów w danym państwie, w którym ubezpieczony ubiega się o emeryturę oblicza wysokość części emerytury, którą będzie wypłacał, uwzględniając okresy składkowe z innych krajów UE. W związku z tym należy zsumować okresy przepracowane we wszystkich krajach UE i ustalić jaka byłaby wysokość emerytury, gdyby wszystkie składki zostały wpłacone w ramach krajowego systemu emerytalnego (tzw. teoretyczna kwota emerytury). Później tę kwotę koryguje się odpowiednio do czasu, w którym w tym kraju rzeczywiście obejmowało daną osobę ubezpieczenie i wyliczane jest tzw. świadczenie proporcjonalne. Jeśli, bez względu na wszystkie okresy przepracowane w innych krajach, spełnia się warunki niezbędne do uzyskania państwowej emerytury, organ rentowy wyliczy również wysokość emerytury krajowej (tzw. świadczenie niezależne). Na koniec, zakład porówna świadczenie proporcjonalne i świadczenie niezależne. Ubezpieczony otrzymywać więc będzie tę kwotę, która w tym kraju jest wyższa. Każdy kraj przedstawi swoją decyzję w sprawie wniosku w specjalnej nocie, którą otrzyma się na formularzu P1.

Jak podaje ZUS przepisy unijne dotyczące koordynacji ubezpieczeń społecznych w UE, ułatwiają nabycie emerytury lub renty, jeśli pracowało się w kilku państwach UE lub EFTA. Przykłady:

  • Jeśli wystąpi się do ZUS o emeryturę lub rentę, ale polski staż ubezpieczenia okaże się zbyt krótki, aby nabyć prawo do polskiego świadczenia, wówczas polski ZUS doliczy okresy ubezpieczenia z innych państw UE lub EFTA.
  • Jeśli złożyło się do ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy ale dana osoba stała się niezdolna do pracy w czasie ubezpieczenia w innym państwie UE lub EFTA ZUS uzna ten warunek za spełniony.
  • Jeżeli ma się emeryturę lub rentę z ZUS, wówczas ZUS może ją wypłacać na rachunek zagraniczny w państwie, w którym się mieszka.

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę z kilku krajów?

Praktyczną wskazówką jest to, że informacji na temat przyznawania emerytury w danym kraju należy poszukać około sześć miesięcy przed terminem przejścia na emeryturę lub rentę, ponieważ proces ubiegania się o świadczenie z kilku krajów może długo trwać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Młody nauczyciel nie ma dodatku do pensji 1183 zł brutto. Dlatego 20 000 z nich odeszło, a wróciło 60 000 emerytów (i blisko emerytury)? Bez znaczenia podwyżki pensji nauczycieli?

W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 nauczycieli. Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel-emeryt ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Tego dodatku w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

REKLAMA

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

REKLAMA

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

REKLAMA