REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS czy IKE - do kiedy decyzja?

Redakcja
ZUS czy IKE - do kiedy decyzja?
ZUS czy IKE - do kiedy decyzja?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS czy IKE - do kiedy trzeba zdecydować? Jak wybrać? Decyzja o wyborze ZUS wymaga złożenia deklaracji. Członek OFE ma na to określony termin. Co jeśli nie dokona wyboru?

IKE czy ZUS - co wybrać?

Ustawa o OFE przewiduje likwidację OFE i konieczność wyboru czy środki przekazuje się do IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) czy do ZUS. Należy więc odpowiedzieć na pytanie - co wybrać? Która decyzja będzie lepsza z punktu widzenia osoby ubezpieczonej? Kiedy zyska więcej? Za IKE przemawia prywatny charakter zgromadzonych środków i ich dziedziczenie oraz brak ich opodatkowania przy wypłacie. Natomiast przy przenoszeniu środków do IKE należy ponieść jednorazową opłatę w wysokości 15% zgromadzonych środków, a transfer do ZUS nie pociąga za sobą żadnych kosztów.

REKLAMA

Autopromocja

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: ZUS czy IKE - co wybrać?

Jak wybrać?

Aby zdecydować o tym, czy środki przejdą z OFE do ZUS czy do IKE, można złożyć stosowną deklarację o wyborze ZUSu. Co w przypadku braku złożenia deklaracji? Brak podjęcia jakichkolwiek czynności, brak decyzji powoduje przejście środków z OFE do IKE.

Więcej informacji o likwidacji OFE znajduje się w projekcie ustawy w art. 39-77.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deklaracja

Zgodnie z projektem ustawy wejdzie ona w życie z dniem 1 czerwca 2021 r. i już od tego dnia będzie można dokonać wyboru o przeznaczeniu środków z OFE. Jak już zostało wspomniane, przeniesienie pieniędzy do ZUS wymaga złożenia stosownej deklaracji. Deklarację składa się w otwartym funduszu emerytalnym. Jest to deklaracja o przeniesieniu środków zgromadzonych na rachunku członka OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co jeśli ktoś nie wie, jakiego otwartego funduszu emerytalnego jest członkiem, a chciałby przenieść swoje środki do ZUS? Ubezpieczony składa do ZUSu wniosek o podanie nazwy i adresu siedziby otwartego funduszu emerytalnego, którego jest członkiem. ZUS niezwłocznie informuje tę osobę o wymaganych danych.

Skutkiem złożenia deklaracji jest umorzenie przez OFE w dniu 29 listopada 2021 r. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku członka OFE, który złożył deklarację (według ich wartości na dzień 26 listopada 2021 r.). Następnie 1 grudnia 2021 r. OFE przekazuje do ZUS składniki portfela inwestycyjnego proporcjonalnie do ich udziału w zarządzanym portfelu inwestycyjnym o łącznej wartości odpowiadającej sumie wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych. Przekazanie aktywów odbywa się przy zachowaniu zasad rachunkowych tożsamych operacji sprzedaży papierów wartościowych.

Do kiedy?

Zgodnie z art. 39 projektu ustawy ostateczny termin na złożenie deklaracji to 2 sierpnia 2021 r. Deklarację wysłaną za pośrednictwem poczty uznaje się za złożoną w terminie, jeśli zostanie nadana przed upływem 2 sierpnia w polskiej placówce pocztowej operatora.

Deklarację o wyborze ZUSu można składać od 1 czerwca 2021 r. do 2 sierpnia 2021 r.

Źródło: 

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (druk 1005)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

REKLAMA

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

REKLAMA

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty, nowe kody dla ZUS i nowe obowiązki dla pracodawców

19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego dnia pracownicy będą mogli ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą. Zmienią się także przepisy dotyczące kodów ZUS.

REKLAMA