reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wniosek o przeliczenie emerytury rocznika 1953 - termin [AUDIO]

Wniosek o przeliczenie emerytury rocznika 1953 - termin [AUDIO]

Wniosek o przeliczenie emerytury pozwala osobom z rocznika 1943 na naliczenie nowej wysokości emerytury na korzystniejszych zasadach. Do kiedy można składać wnioski? Kto powinien to zrobić? Kiedy wyższa emerytura zostanie przyznana z urzędu?

Do kiedy wnioski?

Osoby na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się w 1953 roku, mogą jeszcze wystąpić o naliczenie nowej emerytury na bardzo korzystnych zasadach. Czas na złożenie wniosku upływa 11 stycznia 2021 roku.

Chodzi o osoby urodzone w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Zmienił się dla nich sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia.

Kto powinien złożyć wniosek?

Osoba, która nadal pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, może złożyć o nią wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 roku, to Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach. Do złożenia wniosku służy standardowy formularz o symbolu EMP. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Jak złożyć wniosek o przeliczenie emerytury wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik ZUS woj. mazowieckiego. Kliknij, aby posłuchać.

Wyższa emerytura z urzędu

Osoba, która już ma przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, nie musi robić nic. Zakład przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 roku, a później poinformuje o nowej wysokości emerytury. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego Zakład podjął wypłatę emerytury powszechnej. Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata.

Uwaga. Jeśli przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, to Zakład wypłaci też wyrównanie.

Ile osób skorzysta?

ZUS szacuje, że możliwość zmiany wysokości emerytury dotyczy w Polsce około 150,5 tys. osób z rocznika 1953, z czego niemal 20 tys. to mieszkańcy województwa mazowieckiego. W płockim oddziale ZUS jest ich szacunkowo 3,4 tys., w radomskim 2,9 tys., a siedleckim 2 tys. Pozostałe 11.5 tys. osób na Mazowszu to klienci trzech warszawskich oddziałów ZUS.  

Ile osób skorzysta z ponownego przeliczenia emerytur na tych zasadach? Wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik ZUS woj. mazowieckiego. Kliknij, aby posłuchać.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl.

Polecamy: Dziennik Gazeta Prawna – wydanie cyfrowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama